Nowe przepisy o biegłych rewidentach od 1 stycznia 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Rządowy projekt ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (z 6 lipca 2016 r.) ma na celu wdrożenie do polskiego prawa nowych przepisów prawa UE z zakresu audytu obejmujących dyrektywę 2014/56/UE zmieniającą Dyrektywę 2006/43/WE ws. ustawowych badań rocznych, sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych oraz rozporządzenia 537/2014 ws. szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego.
REKLAMA
Przepisy dotyczące biegłych rewidentów – proponowane zmiany
Projekt ma na celu wzmocnienie niezależności i obiektywizmu biegłych rewidentów i firm audytorskich. Ma to nastąpić poprzez znaczne ograniczanie i eliminowanie konfliktu interesów występujących pomiędzy biegłymi rewidentami i podmiotami uprawnionymi do badania sprawozdań finansowych a badanymi jednostkami.
Projekt ma też na celu poprawę jakości badań ustawowych poprzez lepszą jakość raportowania z badania na rzecz różnych adresatów/podmiotów (jednostek badanych, komitetu audytu, rady nadzorczej organu nadzoru), jak również stały dialog pomiędzy podmiotami uprawnionymi do badania sprawozdań finansowych, a organami nadzorującymi instytucje kredytowe i zakłady ubezpieczeń oraz dodatkową kontrolę jakości wykonania zleconego badania.
Biegli rewidenci muszą dostosować działalność do MSRF
Biegły rewident partnerem i doradcą przedsiębiorcy
Projekt ma też na celu wzmocnienie nadzoru publicznego poprzez wzmocnienie jego niezależności od środowiska biegłych rewidentów.
Proponowane zmiany mają także poprawić, jakość badań ustawowych poprzez lepszą, jakość raportowania z badania na rzecz różnych adresatów/podmiotów (jednostek badanych, komitetu audytu, rady nadzorczej, organu nadzoru finansowego i audytowego), regularny dialog pomiędzy podmiotami uprawnionymi do badania sprawozdań finansowych.
W myśl projektu biegłym rewidentem jest osoba wpisana do rejestru biegłych rewidentów.
Projekt reguluje też odpowiedzialność dyscyplinarną biegłych rewidentów oraz odpowiedzialność za nieprawidłowe wykonanie badania ustawowego jednostki zainteresowania publicznego.
Nadzór publiczny
W myśl proponowanych zmian Komisja Nadzoru Audytowego będzie sprawowała nadzór publiczny nad:
- wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta;
- działalnością podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych,
- działalnością Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.
Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości
Biegłym rewidentem będzie mogła zostać tylko osoba wpisana do rejestru biegłych rewidentów.
Omawiany projekt ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym trafił pod obrady rządu. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, przy czym niektóre przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
Zobacz: Etapy legislacyjne projektu
Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat