REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy nie wykorzystują potencjału i kompetencji biegłych rewidentów

Polska Izba Biegłych Rewidentów
Samorząd zawodowy biegłych rewidentów
Firmy nie wykorzystują potencjału i kompetencji biegłych rewidentów
Firmy nie wykorzystują potencjału i kompetencji biegłych rewidentów

REKLAMA

Według wstępnych wyników badania, które zostały przeprowadzone przez Regionalny Oddział Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie, aż 64% firm podczas badania sprawozdania finansowego oczekuje wyłącznie wydania pozytywnej opinii po audycie. Tymczasem zakres możliwej współpracy biegłego rewidenta i przedsiębiorstwa jest znacznie szerszy.

Warszawski oddział KIBR postanowił zbadać, czy przedsiębiorcy nie marnują potencjału, jaki tkwi w kompetencjach zawodowych biegłych rewidentów. Jak wynika z wstępnych wyników sondażu, w trakcie badania sprawozdań finansowych firmy koncentrują się na obowiązku ustawowym. Ewentualne inne oczekiwania wobec biegłego rewidenta dotyczą wsparcia w rozwiązywaniu problemów podatkowych oraz doradztwa w obszarze prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań. Biegli mogą też doradzać w obszarze pozyskiwania finansowania, w tym dotacji, jednak aż 56% audytorów twierdzi, że nie spotkało się z takim oczekiwaniem ze strony firm.

Autopromocja

Rola biegłego rewidenta w poprawie jakości sprawozdania finansowego

Zakres prac biegłego rewidenta powszechnie kojarzony jest z badaniem sprawozdania finansowego, które zgodnie z ustawą o rachunkowości jest obowiązkowe dla większych podmiotów lub wymagane przez inwestora. Tymczasem dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu biegły rewident może wspierać przedsiębiorstwa w lepszym prowadzeniu biznesu, zarówno podczas samego audytu, jak i niezależnie od tego procesu.

– Nasze badanie poprzedza konferencję „Dwa światy audytora i biznesu. Jak zmienić obowiązek ustawowy w partnerstwo” organizowaną na rzecz integracji środowiska przedsiębiorstw i biegłych rewidentów. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, które wzmocni bardzo ważny proces wypracowywania nowych standardów komunikacji obu środowisk – mówi Agnieszka Gajewska, Prezes Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady dotyczące wyboru biegłego rewidenta

Mimo, iż wydaje się, że spółki są otwarte na szerszą współpracę, nie w pełni wykorzystują potencjał zawodowy i kompetencje biegłego rewidenta.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych

Kompleksowo i na licznych przykładach książka omawia tematy dotyczące SLIM VAT, KSeF oraz pracy zdalnej.
Kup książkę

Biegli rewidenci, którzy do tej pory wzięli udział w sondażu, twierdzą, że o ile blisko połowa (48%) firm korzysta z ich doradztwa w zakresie podatków, o tyle rzadko mogą wspierać przedsiębiorstwa w takich obszarach jak:

 • doradztwo w zakresie opracowania zasad oraz wdrożenia systemu kontroli wewnętrznej (52% firm korzysta z tych usług rzadko, bardzo rzadko lub nigdy),
 • sporządzanie sprawozdań finansowych oraz sprawozdań skonsolidowanych (47% odpowiedzi jw., w tym aż 15% - nigdy),
 • opracowanie zasad polityki rachunkowości, obiegu dokumentów i zasad inwentaryzacji (40% odpowiedzi jw.),
 • ekspertyzy, wyceny, opinie w oparciu o wymogi Kodeksu Spółek Handlowych (39% odpowiedzi jw.).


– Od dawna zmagamy się ze stereotypowym postrzeganiem biegłego rewidenta jako osoby tylko badającej sprawozdanie finansowe. Pierwsze wyniki naszych badań wskazują, że warto działać dla poprawy współpracy biznesu z audytorami. Z jednej strony warto budować świadomość przedsiębiorców co do zakresu merytorycznego wsparcia, jakiego mogą oni oczekiwać od audytora i jakie wartości wynikają z dobrej relacji z audytorem. Z drugiej strony, chcemy wspierać biegłych rewidentów w podnoszeniu ich umiejętności komunikacyjnych, tak aby przy okazji wypełniania ustawowych obowiązków dla firm, mogli w pełni wykorzystywać swój zawodowy potencjał, a również otworzyli się na pozyskiwanie nowych klientów dla świadczenia innych usług. – dodaje Agnieszka Gajewska.

Biegli rewidenci potrzebują też „miękkich umiejętności

Konferencja „Dwa światy audytora i biznesu”, nad którą patronat honorowy objęło m.in. Ministerstwo Finansów i Rektor Szkoły Głównej Handlowej, odbędzie się 3 czerwca 2016 r. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. W panelach dyskusyjnych wezmą udział przedstawiciele środowiska audytorów i biznesu, a w formułowaniu wniosków wesprze ich gość specjalny – Jacek Santorski, psycholog społeczny i psycholog biznesu, specjalizujący się w doradztwie dla top managerów. Obok praktycznych doświadczeń, na konferencji zostaną zaprezentowane ostateczne wyniki prowadzonego badania. Finalne opinie biegłych rewidentów zostaną zestawione z odpowiedziami przedsiębiorców współpracujących z audytorami.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Badanie sondażowe wciąż trwa. Swoją opinię można wyrazić do 23 maja 2016 r. wchodząc na stronę internetową www.konferencjadwaswiaty.pl. Pod tym samym adresem znajdują się także informacji o konferencji.

Autopromocja

Źródło: Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy nieruchomość (np. budynek) powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku od nieruchomości jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?

  Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych maksymalne stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są znacznie (a w przypadku budynków - wielokrotnie) większe od stawek dotyczących np. nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne. Rodzi to częste konflikty właścicieli nieruchomości z organami podatkowymi (gminami). Bo przecież nie każda nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy jest związana z prowadzoną przez niego działalnością. Choć czasem granica jest subtelna i cienka. Jakie kryteria decydują o tym, że nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą?

  Ruszyły wzmożone kontrole celne przed Świętami - głównie zabawek i elektroniki

  Sezon przedświąteczny oznacza zwiększony popyt i konieczność dostarczenia zamówień na czas. Organy celno-skarbowe mogą zażądać rewizji towaru, zwykle kontrolowane są towary podwyższonego ryzyka, takie jak zabawki i sprzęt elektroniczny. – W związku z koniecznością przeprowadzenia wszystkich procedur celnych na importowanym z krajów trzecich towarze, powinien on przybyć do Polski z odpowiednim wyprzedzeniem – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

  Obowiązki przed sprawozdaniem finansowym: ocena kontynuacji działalności

  Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego, kierownik jednostki zobowiązany jest dokonać oceny zdolności jednostki do kontynuacji prowadzenia działalności. Ta ocena jest istotna przede wszystkim ze względu na właściwy sposób wyceny aktywów. 

  Chipy płatnicze – wygoda czy wyzwanie dla konsumenta? Chciałbyś mieć chipa pod skórą?

  Co myślimy o użytkownikach chipów płatniczych? Jakie przypisujemy im cechy? Ten temat zbadali dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Łukasz Sułkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  „Nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku”, czyli jak inwestować w dzisiejszych czasach. I w co?

  Nie wystarczy oszczędzać, trzeba inwestować. Ale w co w wymagających czasach? Jak dywersyfikować inwestycje? Jak minimalizować ryzyko? 

  Nadpłaty VAT w związku z obrotem konsumenckim. Czy wyrok TSUE będzie korzystny dla podatników? Co wynika z opinii Rzecznik Generalnej?

  Podatnicy spierający się z fiskusem o stwierdzenie nadpłaty w związku z tym, że pobrali od konsumentów i odprowadzili do organów podatkowych VAT według stawki wyższej niż właściwa, zyskali nowego sojusznika. 16 listopada 2023 r. Rzecznik Generalna Juliane Kokott wydała opinię w polskiej sprawie C-606/22, rozpatrywanej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w konsekwencji pytania prejudycjalnego zadanego przez Naczelny Sąd Administracyjny. Rzecznik uznała, że praktyka polskich organów podatkowych, polegająca na odmowie stwierdzenia nadpłat, uzasadniana m.in. ryzykiem bezpodstawnego wzbogacenia po stronie wnioskującego podatnika, jest niezgodna z przepisami UE.

  Niedziele handlowe w grudniu 2023 r. - dwie przed Wigilią. A 24 grudnia nie zrobisz zakupów w większości sklepów

  W dniu 29 listopada 2023 r. Sejm przyjął ustawę (nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele), zgodnie z którą, jeżeli niedziela przypada 24 grudnia (Wigilia), to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W 2023 roku niedziele handlowe przed Świętami Bożego Narodzenia wypadają 10 i 17 grudnia.

  Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

  ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

  Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

  65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

  Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

  Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

  REKLAMA