reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Sprawozdania finansowe za 2015 rok biegli rewidenci ocenią na starych zasadach

Sprawozdania finansowe za 2015 rok biegli rewidenci ocenią na starych zasadach

Nowe zasady wydawania przez biegłych rewidentów opinii do sprawozdań finansowych, wprowadzone nowelizacją ustawy o rachunkowości z 23 lipca 2015 r., będą miały zastosowanie dopiero do raportów za 2016 rok. Tak wynika z pisma Ministerstwa Finansów do Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Generalnie chodzi o lipcową nowelizację ustawy o rachunkowości. W jej wyniku zmieniło się brzmienie art. 65 (art. 1 ust. 26 ustawy nowelizującej). Przepis ten wskazuje na cel badania sprawozdania finansowego. Stanowi on, że opinia i raport mówią o tym, czy sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy badanej jednostki nie tylko zgodnie z przyjętymi zasadami (polityką) rachunkowości, lecz także z mającymi zastosowanie przepisami ustawy.

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Przede wszystkim ustawodawca zmodyfikował zakres opinii. Zgodnie bowiem z dyrektywą 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. (Dz. rz. UE z 2013 r. L 182, s. 19) biegły rewident powinien wskazać, czy w świetle wiedzy, którą nabył w czasie badania o jednostce i jej otoczeniu, stwierdził istotnie błędne informacje w sprawozdaniu z działalności. Jeżeli tak, to wówczas powinien wskazać, na czym one polegają. Natomiast w przypadku m.in. emitentów audytor w opinii musi wskazać, czy jednostka zawarła wszystkie informacje o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego określone w przepisach lub wydanych regulaminach. Dodatkowo poprzez dodanie ust. 8 do art. 65 ustawy o rachunkowości wprowadzono zapis, że ust. 1–7 stosuje się odpowiednio do opinii i raportu z badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Jak wskazywał ustawodawca na etapie prac nad zmianami, akurat ta zmiana ma charakter porządkujący. Do przygotowania opinii i raportu z badania jednostkowego sprawozdania finansowego oraz skonsolidowanego sprawozdania biegły stosuje odpowiednio Krajowy Standard Rewizji Finansowej nr 1 oraz nr 2.

Małe jednostki mogą sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe już za rok 2015

Powstało jednak pytanie, do których sprawozdań będą miały zastosowanie nowe zasady. Ministerstwo Finansów wyjaśniło więc w piśmie z 30 listopada 2015 r. (nr DR1.5101.73.2015.2.DBX.251) do prezesa KRBR, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy znowelizowane przepisy mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2016 r. Wyjątki od tej zasady zostały określone w art. 6 ust. 2 i 3 ustawy nowelizującej, przy czym adresatem normy określonej w ust. 2 są wyłącznie jednostki, z kolei ust. 3 dotyczy jedynie zmian w zakresie zasad przewalutowania (art. 3 ust. 3 ustawy o rachunkowości).

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama