REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepiej zarabiają biegli rewidenci, najwięcej ofert pracy jest dla księgowych

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe i państwowy egzamin dają prawo do wykonywania zawodu biegłego rewidenta.

Planując swoją karierę, warto sprawdzić, jak szybko można uzyskać uprawnienia do wykonywania danego zawodu i jego dostępność. Osoby myślące o karierze w rachunkowości czy księgowości powinny wiedzieć, że najlepiej zarabiają biegli rewidenci, najwięcej ofert pracy jest dla księgowych, a aby zostać doradcą podatkowym trzeba zdać specjalny egzamin. Wszystkie te zawody są jednak podobne do siebie, a mając jedne uprawnienia zawodowe, szybko można zdobyć inne.

Autopromocja

W Polsce nie ma przepisów określających wymagania stawiane kandydatom na księgowych, samodzielnych księgowych czy głównych księgowych, z wyjątkiem głównych księgowych jednostek budżetowych. Wymagania wobec kandydatów na stanowisko księgowego definiują więc pracodawcy. Wiedzę teoretyczną niezbędną do pracy w zawodzie księgowego można zdobyć podczas studiów wyższych (kierunki związane z ekonomią, finansami, rachunkowością), na studiach podyplomowych lub specjalistycznych kursach organizowanych np. przez stowarzyszenia (np. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce), fundacje (np. Fundację Rozwoju Rachunkowości) i prywatne firmy szkoleniowe (np. INFOR Training). Niezbędnym uzupełnieniem edukacji jest lektura czasopism specjalistycznych (np. Rachunkowość i Księgowość).

Każdy, kto chce zostać doradcą podatkowym, biegłym rewidentem czy usługowo poprowadzić księgi rachunkowe, musi zdobyć specjalne uprawnienia.

Najszybciej można zostać doradcą podatkowym. Aby zostać dopuszczonym do państwowego egzaminu, wystarczy mieć ukończone studia magisterskie oraz odbyć dwuletnią praktykę. Osoby, które zdały ten egzamin, podkreślają jednak, że jest on bardzo trudny.

Kandydaci na biegłych rewidentów muszą poza studiami odbyć trzyletnią praktykę, w tym dwuletnią pod kierunkiem biegłego rewidenta, i przystąpić także do trudnego egzaminu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei osoby, które chcą zdobyć uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, muszą wybrać studia ekonomiczne o specjalności rachunkowość i odbyć trzyletnią praktykę albo zdobyć wykształcenie średnie (niekoniecznie ekonomiczne) i zdać egzamin na certyfikat księgowy. Wydaje go minister właściwy do spraw finansów publicznych.

Drogę do międzynarodowej kariery otwiera dyplom ACCA wydawany przez brytyjskie Association of Chartered Certified Accountants. Poświadczą pogłębioną znajomość finansów i rachunkowości, a także umiejętności w zakresie organizacji i strategii nowoczesnego zarządzania. Zdobycie kwalifikacji ACCA wymaga zdania 14 egzaminów - z części zwalnia ukończenie niektórych kierunków finansowych. Średni czas uzyskania kwalifikacji to dwa lata, a minimalny koszt to 6,5 tys. zł - tyle trzeba zapłacić za semestr kursu, egzaminy, rejestrację i członkostwo.

10,9 tys. osób figuruje na liście Ministerstwa Finansów jako doradcy podatkowi

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  REKLAMA