REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nikt nie sprawdza posiadanych uprawnień biur rachunkowych

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Biura rachunkowe muszą posiadać uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie ma jednak instytucji, która weryfikowałaby wykonanie tego obowiązku.

Nieuczciwa konkurencja na rynku usług księgowych to zjawisko zagrażające przede wszystkim przedsiębiorcom. Trzeba zwrócić bowiem uwagę, że klient obsługiwany przez nieposiadających uprawnień księgowych nie podlega żadnej ochronie. Nie może ubiegać się o odszkodowanie z obowiązkowej polisy OC.

REKLAMA

Autopromocja

Jak twierdzi Robert Okulski, doradca podatkowy w Biurze Rachunkowym Joanny i Roberta Okulskich, zaniżanie jakości usług przez biura rachunkowe wykonujące je bez wymaganych licencji czy fałszywie posługujące się certyfikatem właściciela zatrudniającego nieuprawniony personel, bywa niestety częstym zjawiskiem.

- Jest to wynik nieuczciwego dążenia do maksymalizacji zysku, ale i braku odpowiedniej ilości licencjonowanych księgowych - twierdzi nasz rozmówca. Według eksperta wyłączenie możliwości ubiegania się o certyfikat księgowy bez zdawania egzaminu od 30 czerwca 2010 r. pogłębi ten problem. Takie ograniczenie dostępu do zawodu z dużym prawdopodobieństwem spowoduje zwiększenie nieuczciwej konkurencji cenowej (często decydującej o wyborze usługodawcy), ale także jakościowej (widocznej dopiero w trakcie współpracy czy wręcz kontroli skarbowej), pomiędzy przedsiębiorstwami stosującymi przepisy prawa a firmami decydującymi się na działania nielegalne.

Robert Okulski zwraca uwagę, że wyłączenie takiej możliwości zdobywania uprawnień, motywowane troską o interesy przedsiębiorców, nie idzie w parze z żadnymi procedurami kontrolnymi. O ile przedsiębiorca, rejestrując się w urzędzie skarbowym, wskazuje prowadzące księgi biuro rachunkowe, o tyle fakt posiadania uprawnień nie budzi już niczyjego zainteresowania.

- Nie spotkałem się także, aby w trakcie kontroli skarbowej urzędnik prosił o przedstawienie certyfikatu księgowej czy polisy ubezpieczenia OC - podkreśla ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dodaje, że różnice w podejściu do przestrzegania prawa widać, porównując to z przebiegiem kontroli drogowej, gdzie podstawą są uprawnienia i OC kontrolowanego. Brak weryfikacji uprawnień biura księgowego obciąża administrację państwową, od której wymagamy stania na straży porządku prawnego.

Istnienie omawianego problemu potwierdza także Robert Kaczorowski, główny księgowy Imtech Polska. Przyznaje, że spółki rzeczywiście często nie mają obowiązkowego ubezpieczenia, bo wiąże to się z dodatkowymi kosztami.

- Jeszcze częstszym przypadkiem jest zatrudnienie minimalnej ilości osób z uprawnieniami w celu spełnienia wymogów wymienionych w rozporządzeniu ministra finansów - twierdzi nasz rozmówca.

Wyjaśnia, że tak naprawdę usługi księgowe świadczone są przez osoby bez żadnych uprawnień i z minimalną wiedzą.

Według Roberta Kaczorowskiego powrót do obowiązkowych egzaminów jest krokiem, który ma poprawić jakość usług świadczonych przez biura rachunkowe, ale nie rozwiąże problemów związanych z brakiem ubezpieczenia.

- W ponaddziesięcioletniej pracy w biurze rachunkowym urząd skarbowy nie weryfikował moich uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych - potwierdza rozmówca. Dodaje, że klienci powierzający swoje księgi biurom rachunkowym powinni sprawdzać, kto będzie odpowiedzialny za ich księgi, kto podpisuje deklaracje czy sprawozdania. Powinni wymagać, aby ich księgi były prowadzone przez licencjonowanych księgowych.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

 

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA