REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nikt nie sprawdza posiadanych uprawnień biur rachunkowych

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Biura rachunkowe muszą posiadać uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie ma jednak instytucji, która weryfikowałaby wykonanie tego obowiązku.

Nieuczciwa konkurencja na rynku usług księgowych to zjawisko zagrażające przede wszystkim przedsiębiorcom. Trzeba zwrócić bowiem uwagę, że klient obsługiwany przez nieposiadających uprawnień księgowych nie podlega żadnej ochronie. Nie może ubiegać się o odszkodowanie z obowiązkowej polisy OC.

Autopromocja

Jak twierdzi Robert Okulski, doradca podatkowy w Biurze Rachunkowym Joanny i Roberta Okulskich, zaniżanie jakości usług przez biura rachunkowe wykonujące je bez wymaganych licencji czy fałszywie posługujące się certyfikatem właściciela zatrudniającego nieuprawniony personel, bywa niestety częstym zjawiskiem.

- Jest to wynik nieuczciwego dążenia do maksymalizacji zysku, ale i braku odpowiedniej ilości licencjonowanych księgowych - twierdzi nasz rozmówca. Według eksperta wyłączenie możliwości ubiegania się o certyfikat księgowy bez zdawania egzaminu od 30 czerwca 2010 r. pogłębi ten problem. Takie ograniczenie dostępu do zawodu z dużym prawdopodobieństwem spowoduje zwiększenie nieuczciwej konkurencji cenowej (często decydującej o wyborze usługodawcy), ale także jakościowej (widocznej dopiero w trakcie współpracy czy wręcz kontroli skarbowej), pomiędzy przedsiębiorstwami stosującymi przepisy prawa a firmami decydującymi się na działania nielegalne.

Robert Okulski zwraca uwagę, że wyłączenie takiej możliwości zdobywania uprawnień, motywowane troską o interesy przedsiębiorców, nie idzie w parze z żadnymi procedurami kontrolnymi. O ile przedsiębiorca, rejestrując się w urzędzie skarbowym, wskazuje prowadzące księgi biuro rachunkowe, o tyle fakt posiadania uprawnień nie budzi już niczyjego zainteresowania.

- Nie spotkałem się także, aby w trakcie kontroli skarbowej urzędnik prosił o przedstawienie certyfikatu księgowej czy polisy ubezpieczenia OC - podkreśla ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że różnice w podejściu do przestrzegania prawa widać, porównując to z przebiegiem kontroli drogowej, gdzie podstawą są uprawnienia i OC kontrolowanego. Brak weryfikacji uprawnień biura księgowego obciąża administrację państwową, od której wymagamy stania na straży porządku prawnego.

Istnienie omawianego problemu potwierdza także Robert Kaczorowski, główny księgowy Imtech Polska. Przyznaje, że spółki rzeczywiście często nie mają obowiązkowego ubezpieczenia, bo wiąże to się z dodatkowymi kosztami.

- Jeszcze częstszym przypadkiem jest zatrudnienie minimalnej ilości osób z uprawnieniami w celu spełnienia wymogów wymienionych w rozporządzeniu ministra finansów - twierdzi nasz rozmówca.

Wyjaśnia, że tak naprawdę usługi księgowe świadczone są przez osoby bez żadnych uprawnień i z minimalną wiedzą.

Według Roberta Kaczorowskiego powrót do obowiązkowych egzaminów jest krokiem, który ma poprawić jakość usług świadczonych przez biura rachunkowe, ale nie rozwiąże problemów związanych z brakiem ubezpieczenia.

- W ponaddziesięcioletniej pracy w biurze rachunkowym urząd skarbowy nie weryfikował moich uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych - potwierdza rozmówca. Dodaje, że klienci powierzający swoje księgi biurom rachunkowym powinni sprawdzać, kto będzie odpowiedzialny za ich księgi, kto podpisuje deklaracje czy sprawozdania. Powinni wymagać, aby ich księgi były prowadzone przez licencjonowanych księgowych.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA