REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nikt nie sprawdza posiadanych uprawnień biur rachunkowych

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Biura rachunkowe muszą posiadać uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie ma jednak instytucji, która weryfikowałaby wykonanie tego obowiązku.

Nieuczciwa konkurencja na rynku usług księgowych to zjawisko zagrażające przede wszystkim przedsiębiorcom. Trzeba zwrócić bowiem uwagę, że klient obsługiwany przez nieposiadających uprawnień księgowych nie podlega żadnej ochronie. Nie może ubiegać się o odszkodowanie z obowiązkowej polisy OC.

REKLAMA

Autopromocja

Jak twierdzi Robert Okulski, doradca podatkowy w Biurze Rachunkowym Joanny i Roberta Okulskich, zaniżanie jakości usług przez biura rachunkowe wykonujące je bez wymaganych licencji czy fałszywie posługujące się certyfikatem właściciela zatrudniającego nieuprawniony personel, bywa niestety częstym zjawiskiem.

- Jest to wynik nieuczciwego dążenia do maksymalizacji zysku, ale i braku odpowiedniej ilości licencjonowanych księgowych - twierdzi nasz rozmówca. Według eksperta wyłączenie możliwości ubiegania się o certyfikat księgowy bez zdawania egzaminu od 30 czerwca 2010 r. pogłębi ten problem. Takie ograniczenie dostępu do zawodu z dużym prawdopodobieństwem spowoduje zwiększenie nieuczciwej konkurencji cenowej (często decydującej o wyborze usługodawcy), ale także jakościowej (widocznej dopiero w trakcie współpracy czy wręcz kontroli skarbowej), pomiędzy przedsiębiorstwami stosującymi przepisy prawa a firmami decydującymi się na działania nielegalne.

Robert Okulski zwraca uwagę, że wyłączenie takiej możliwości zdobywania uprawnień, motywowane troską o interesy przedsiębiorców, nie idzie w parze z żadnymi procedurami kontrolnymi. O ile przedsiębiorca, rejestrując się w urzędzie skarbowym, wskazuje prowadzące księgi biuro rachunkowe, o tyle fakt posiadania uprawnień nie budzi już niczyjego zainteresowania.

- Nie spotkałem się także, aby w trakcie kontroli skarbowej urzędnik prosił o przedstawienie certyfikatu księgowej czy polisy ubezpieczenia OC - podkreśla ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dodaje, że różnice w podejściu do przestrzegania prawa widać, porównując to z przebiegiem kontroli drogowej, gdzie podstawą są uprawnienia i OC kontrolowanego. Brak weryfikacji uprawnień biura księgowego obciąża administrację państwową, od której wymagamy stania na straży porządku prawnego.

Istnienie omawianego problemu potwierdza także Robert Kaczorowski, główny księgowy Imtech Polska. Przyznaje, że spółki rzeczywiście często nie mają obowiązkowego ubezpieczenia, bo wiąże to się z dodatkowymi kosztami.

- Jeszcze częstszym przypadkiem jest zatrudnienie minimalnej ilości osób z uprawnieniami w celu spełnienia wymogów wymienionych w rozporządzeniu ministra finansów - twierdzi nasz rozmówca.

Wyjaśnia, że tak naprawdę usługi księgowe świadczone są przez osoby bez żadnych uprawnień i z minimalną wiedzą.

Według Roberta Kaczorowskiego powrót do obowiązkowych egzaminów jest krokiem, który ma poprawić jakość usług świadczonych przez biura rachunkowe, ale nie rozwiąże problemów związanych z brakiem ubezpieczenia.

- W ponaddziesięcioletniej pracy w biurze rachunkowym urząd skarbowy nie weryfikował moich uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych - potwierdza rozmówca. Dodaje, że klienci powierzający swoje księgi biurom rachunkowym powinni sprawdzać, kto będzie odpowiedzialny za ich księgi, kto podpisuje deklaracje czy sprawozdania. Powinni wymagać, aby ich księgi były prowadzone przez licencjonowanych księgowych.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA