REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże zapotrzebowanie na księgowych

Małgorzata Szczepańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Księgowym i fachowcom od rachunkowości bezrobocie raczej nie grozi. Absolwenci Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego zatrudniani są niemal natychmiast po ukończeniu studiów.

Roczniki kończące uczelnię w zasadzie już w czerwcu wiedzą, gdzie pójdą do pracy i raczej nie zasilają centrów usług księgowych. Świetnie przygotowani bez problemów odnajdują się w zawodowym świecie.

REKLAMA

Autopromocja

Jubileusz uczelni

Znakomitym przykładem była, zorganizowana przez Katedrę Rachunkowości na Uniwersytecie Łódzkim, konferencja Twórcy i ich dzieła. Dla uczczenia 60-lecia istnienia katedry na Wydziale Zarządzania UŁ pojawiło się 24 września około 150 zaproszonych gości, a wśród nich także wielu absolwentów uczelni. Na podstawie historii katedry można prześledzić, jak rozwijała się rachunkowość w Polsce, kiedy wzrosło jej znaczenie i jak ten rozwój przekładał się na zainteresowanie nią studentów.

- W pierwszych latach po wojnie nastąpiło reaktywowanie rachunkowości, ale ona nie pasowała do systemu, w którym nie istniał kapitał. Została więc okrojona do księgowości i sprawozdawczości - powiedziała prof. Irena Sobańska. - Dopiero lata 90. stały się początkiem dynamicznego rozwoju tej nauki w Polsce i stale rosnącego zapotrzebowania na fachowców z tej dziedziny.

Potrzeba specjalistów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przejście na gospodarkę rynkową i boom inwestycyjny spowodowały duże zainteresowanie przedsiębiorstw wykorzystaniem specjalistów z rachunkowości jako konsultantów, natomiast szersza współpraca nastąpiła w latach 90. Wówczas na uczelni na specjalności związanej z rachunkowością kształciło się na roku ok. 30 osób. Obowiązywały wówczas limity przyjęć na określone specjalizacje. Obecnie na specjalności rachunkowość i zarządzanie finansami studiuje na roku 120 osób, i to tylko na studiach dziennych. Zapotrzebowanie na wiedzę, a także na pracowników z określonymi umiejętnościami, jest również widoczne na studiach podyplomowych. W latach 90. na studia podyplomowe o specjalności rachunkowość i zarządzanie finansami zgłaszało się 60-80 osób, obecnie kończy je 120-150. Nie mają oni trudności ze znalezieniem pracy.

Rozwój katedry

REKLAMA

Jednak bez względu na to, czy pracują w firmach, czy wybrali karierę naukową, nie zapominają o miejscu, z którego wyszli, i utrzymują kontakty z katedrą. A to najlepiej świadczy o atmosferze tego miejsca. Jubileusz stał się okazją nie tylko do zaprezentowania historii i bogatego dorobku katedry, ale przede wszystkim do spotkania ludzi, którym bliska jest rachunkowość. Jak zauważyła prof. Irena Sobańska (kierownik Katedry Rachunkowości) zależało im, by ten ważny dzień spędzić w gronie przyjaciół i znajomych. Znalazły się wśród nich znakomitości, zarówno z kraju, jak i z zagranicy, m.in. prof. Zbigniew Messner - prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, które licznie reprezentowali jego członkowie związani z rachunkowością na wielu uczelniach w kraju. W imieniu minister Elżbiety Chojny-Duch podsekretarza w Ministerstwie Finansów list gratulacyjny odczytała Joanna Dadacz, dyrektor departamentu rachunkowości MF.

Łódzka Katedra Rachunkowości w czasie swoich 60. lat działalności miała tylko trzech kierowników. Pierwszym - od 1948 do 1972 - był twórca i założyciel prof. Edward Wojciechowski, następnie przez 25 lat Katedrą Rachunkowości kierowała prof. Alicja Jarugowa (lata 1973-1998), a od 1998 roku do dzisiaj kierownictwo sprawuje prof. Irena Sobańska. Stabilne zarządzanie dało świetne efekty. Jak zauważono podczas przedstawiania historii Katedry, lata od 1973 roku do chwili obecnej stanowią szczególny czas jej rozwoju.

MaŁgorzata Szczepańska

ksiegowosc@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
JPK CIT, czyli nowa era w rozliczeniach podatkowych. Co i dla kogo zmieni się od 2025, 2026 i 2027 roku?

Ministerstwo Finansów w wykonało kolejny krok w kierunku pełnej digitalizacji rozliczeń podatkowych. Jego najnowsza inicjatywa oznacza, że podatnicy będą zobligowani wdrożyć JPK CIT - najwięksi już od 1 stycznia 2025 r. - pisze Michał Szwed, Partner w CRIDO.

Księgi rachunkowe tylko w formie elektronicznej od 2025 r. Struktury JPK_KR_PD, JPK_ST_KR

Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Rozporządzenie oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw. Jako pierwsze, obowiązkiem objęte zostaną podmioty o przychodzie powyżej 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe. Równocześnie resort opublikował broszury dotyczące struktury logicznej księgi rachunkowej JPK_KR_PD i ewidencji środków trwałych.

Prof. Modzelewski: Dwa VAT-y w Polsce - przedunijny i unijny. Jakie różnice?

Z zaciekawieniem sięgnąłem do publikacji wydanej przez PIE (Polski Instytut Ekonomiczny) dotyczącej „krótkiej historii” VAT w Polsce. Wśród autorów pojawiły się również zacne nazwiska osób znanych z tego, że coś wiedzą o podatkach, co powinno dodatkowo skłaniać do lektury tego niezbyt obszernego opracowania. Czytelnik będzie jednak rozczarowany lekturą, a nawet zaszokowany bałamutną treścią tego „dzieła”, które powstało za państwowe pieniądze - pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Urlop księgowej: Jak przygotować na to firmę, by nie ponieść negatywnych konsekwencji?

Zawód księgowej jest wymagający i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Część z przedsiębiorców obawia się, że podczas nieobecności księgowej, firma znajdzie się w tarapatach. A księgowa lub księgowy mogą wybrać się na urlop nie tylko podczas wakacji szkolnych. Jak więc przygotować się do tego?

REKLAMA

Zmiany w pkpir od 2025 roku [projekt]. Co nowego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 23 sierpnia 2024 r. projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Co się zmieni w pkpir od nowego roku?

Obowiązkowy KSeF. Przedsiębiorcy zgłaszają wątpliwości - chodzi o zakres gromadzonych danych i tajemnicę handlową firmy

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur ma stać się wkrótce obowiązkową metodą dokumentowania sprzedaży przez firmy. Przedsiębiorcy zgłaszają jednak pewne wątpliwości. Dotyczą one szerokiego zakresu gromadzonych przez system KSeF danych i obawy o naruszenie tajemnicy handlowej.

Wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w drugim terminie. Jest nieco więcej czasu

W tym roku producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej do 2 września. W bieżącym roku zwrot ustalony został w wysokości 1,46 zł za litr oleju napędowego.

Kasy fiskalne: zwolnienia w latach 2025-2026. Co się zmieni? Jest projekt nowego rozporządzenia

Jakie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych (kas rejestrujących) będą obowiązywać w 2025 i 2026 roku? Ministerstwo Finansów planuje pozostawić limit zwolnienia na dotychczasowym poziomie 20.000,- zł wartości sprzedaży. Natomiast pewne zmiany zajdą w katalogu czynności zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji w formie kas fiskalnych.

REKLAMA

Od 2025 r. wyższy limit przychodów dla ksiąg rachunkowych. Więcej firm będzie mogło pozostać na pkpir

W toku rządowych prac legislacyjnych jest projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym od 1 stycznia 2025 r. limit przychodów dla prowadzenia ksiąg rachunkowych wynosić będzie 2,5 mln euro. Ten nowy limit ma być stosowany do roku obrotowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2024 r.

Będą zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. MF: czemu osoby zamożne mają korzystać z preferencji podatkowych?

Ministerstwo Finansów informuje o toczących się pracach legislacyjnych nad projektem nowelizacji ustaw o podatku dochodowym. Między innymi - w ramach uszczelnienia systemu podatkowego - mają być wprowadzone zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych. Jak stwierdził Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów: „Nie rozumiem, czemu osoby zamożne, będące beneficjentami fundacji rodzinnych, mają korzystać z preferencji podatkowych, które dalece wychodzą poza ducha ustawy o fundacjach rodzinnych." Jedną ze zmian będzie objęcie podatkiem sprzedaży majątku przez fundacje rodzinne. Podatek ten fundacja będzie mogła odliczyć od podatku należnego przy wypłacie świadczeń dla beneficjentów.

REKLAMA