reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Potwierdzanie kserokopii faktur za zakup oleju napędowego podlega opłacie skarbowej

Potwierdzanie kserokopii faktur za zakup oleju napędowego podlega opłacie skarbowej

Kopie faktur załączane do wniosku o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem. Zdaniem MF poświadczenie każdej faktury przez urzędnika wymaga zapłaty opłaty skarbowej w wysokości 5 zł od faktury. Oznacza to poważne obciążenie dla rolników występujących o zwrot.


Poniżej fragment odpowiedzi MF na interpelację poselską. Opłacie skarbowej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej wydanie zaświadczenia na wniosek.

Poświadczenie kopii faktur VAT dołączanych do wniosku, o którym mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy, jest dokonywane na wniosek zainteresowanego (producenta rolnego). Wnioskodawca, mając bowiem prawo wyboru, decyduje, iż do przedmiotowego wniosku nie załącza oryginałów faktur VAT, a jedynie ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem przez uprawnionego pracownika urzędu gminy lub miasta. Z istoty swej potwierdzenie takie poprzedza złożenie wniosku i bezsprzecznie stanowi rezultat działania organu, podjętego na wniosek konkretnego podmiotu. W konsekwencji dokonanie opisanego wyżej poświadczenia kopii faktur VAT implikuje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej według stawki określonej w ust. 4 w części II załącznika do u.o.s.

(...) Odnosząc się do propozycji składania przez rolników oświadczeń o zgodności kopii faktur VAT z oryginałami, zamiast poświadczania ich przez uprawnionego pracownika urzędu gminy lub miasta, należy mieć na względzie przepis art. 75 § 2 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. Zgodnie z nim, jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia właściwego organu administracji, organ administracji publicznej odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania.

Wobec tego, że z treści przepisu art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy wynika obowiązek złożenia oryginałów faktur VAT lub ich kopii potwierdzonych przez upoważnionego przez właściwy organ pracownika urzędu gminy lub miasta propozycja składania przez rolników oświadczeń w świetle obowiązujących przepisów nie może być zaakceptowana.

Odpowiedź Ministra Finansów na interpelację nr 3103 w sprawie wyeliminowania praktyki pobierania przez urzędy gmin oraz urzędy miast opłaty skarbowej od potwierdzania zgodności z oryginałem kserokopii faktur dokumentujących zakup oleju napędowego

reklama

Czytaj także

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama