| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Potwierdzanie kserokopii faktur za zakup oleju napędowego podlega opłacie skarbowej

Potwierdzanie kserokopii faktur za zakup oleju napędowego podlega opłacie skarbowej

Kopie faktur załączane do wniosku o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem. Zdaniem MF poświadczenie każdej faktury przez urzędnika wymaga zapłaty opłaty skarbowej w wysokości 5 zł od faktury. Oznacza to poważne obciążenie dla rolników występujących o zwrot.


Poniżej fragment odpowiedzi MF na interpelację poselską. Opłacie skarbowej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej wydanie zaświadczenia na wniosek.

Poświadczenie kopii faktur VAT dołączanych do wniosku, o którym mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy, jest dokonywane na wniosek zainteresowanego (producenta rolnego). Wnioskodawca, mając bowiem prawo wyboru, decyduje, iż do przedmiotowego wniosku nie załącza oryginałów faktur VAT, a jedynie ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem przez uprawnionego pracownika urzędu gminy lub miasta. Z istoty swej potwierdzenie takie poprzedza złożenie wniosku i bezsprzecznie stanowi rezultat działania organu, podjętego na wniosek konkretnego podmiotu. W konsekwencji dokonanie opisanego wyżej poświadczenia kopii faktur VAT implikuje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej według stawki określonej w ust. 4 w części II załącznika do u.o.s.

(...) Odnosząc się do propozycji składania przez rolników oświadczeń o zgodności kopii faktur VAT z oryginałami, zamiast poświadczania ich przez uprawnionego pracownika urzędu gminy lub miasta, należy mieć na względzie przepis art. 75 § 2 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. Zgodnie z nim, jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia właściwego organu administracji, organ administracji publicznej odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania.

Wobec tego, że z treści przepisu art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy wynika obowiązek złożenia oryginałów faktur VAT lub ich kopii potwierdzonych przez upoważnionego przez właściwy organ pracownika urzędu gminy lub miasta propozycja składania przez rolników oświadczeń w świetle obowiązujących przepisów nie może być zaakceptowana.

Odpowiedź Ministra Finansów na interpelację nr 3103 w sprawie wyeliminowania praktyki pobierania przez urzędy gmin oraz urzędy miast opłaty skarbowej od potwierdzania zgodności z oryginałem kserokopii faktur dokumentujących zakup oleju napędowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »