REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić wartość początkową inwentarza żywego otrzymanego nieodpłatnie

Gyöngyvér Takáts
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka prowadząca działalność rolniczą otrzymała nieodpłatnie bydło (krowy, kozy), które będzie wykorzystywała w swojej działalności. Zwierzęta nie zostały przekazane na podstawie faktury, dlatego nie można określić ich ceny zakupu (ceny nabycia). Jak określić ich wartość w celu ujęcia w księgach rachunkowych?

RADA

Autopromocja

Wartość początkową inwentarza żywego otrzymanego nieodpłatnie stanowi cena sprzedaży podobnego przedmiotu na rnku lokalym.

UZASADNIENIE

Inwentarz żywy należy do kategorii środków trwałych. Środki trwałe wycenia się według ceny nabycia. Jeżeli jednak określenie ceny nabycia nie jest możliwe, np. w przypadku składników aktywów przyjętych nieodpłatnie, jego wyceny należy dokonać według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu. Oznacza to, że spółka powinna określić wartość początkową na poziomie cen rynkowych.

Kwestię ujmowania, wyceny i prezentacji inwentarza żywego znajdziemy w MSR nr 41 „Rolnictwo”. W rozumieniu tego standardu inwentarz żywy należy do grupy aktywów biologicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z MSR nr 41 spółka ujmuje składnik aktywów biologicznych w księgach wówczas, gdy:

• kontroluje składnik aktywów w wyniku przeszłych zdarzeń,

• istnieje prawdopodobieństwo, że uzyska z nich przyszłe korzyści ekonomiczne,

• wartość godziwą lub cenę nabycia można wiarygodnie ustalić.

Przy ustalaniu wartości godziwej składnika aktywów uwzględnia się jego obecne miejsce i stan. W związku z tym wartość godziwa bydła znajdującego się w gospodarstwie będzie równa obowiązującej na właściwym rynku cenie rynkowej bydła, pomniejszonej o koszty transportu i inne koszty związane z wprowadzeniem bydła na rynek.

Z opisu problemu wynika, że spółka kontroluje te składniki, a wykorzystując je w działalności rolniczej, uzyska z nich korzyści ekonomiczne. Bydło należy wyceniać w wartości godziwej, co w przypadku bydła mlecznego nie będzie trudne. Ponieważ na te produkty istnieje aktywny rynek, wartości godziwej odpowiada jego wartość rynkowa, tj. cena sprzedaży w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Przy ustalaniu wartości godziwej aktywów biologicznych lub produktów rolniczych pomocne może być ich pogrupowanie pod kątem istotnych cech, na przykład według wieku lub jakości - zgodnie z przepisami MSR nr 41. Spółka powinna brać pod uwagę czynniki różnicujące ceny rynkowe.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenia międzyokresowe przychodów należy wyksięgować wraz z dokonaniem odpisów amortyzacyjnych.

Co należy rozumieć przez grupę aktywów biologicznych

Grupa aktywów biologicznych to zbiorowość podobnych zwierząt hodowlanych lub roślin uprawnych. Z aktywów biologicznych należących do jednostki pozyskuje się produkty rolnicze (np. bydło mleczne należy zaliczyć do aktywów biologicznych; produkt rolny pozyskany z tych aktywów to mleko).

• art. 28 ust. 2. art. 41 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• § 5, 12, 13, 15 MSR nr 41 „Rolnictwo”

Gyöngyvér Takáts

specjalista ds. rachunkowości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA