Jak ustalić wartość początkową inwentarza żywego otrzymanego nieodpłatnie
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Wartość początkową inwentarza żywego otrzymanego nieodpłatnie stanowi cena sprzedaży podobnego przedmiotu na rnku lokalym.
UZASADNIENIE
Inwentarz żywy należy do kategorii środków trwałych. Środki trwałe wycenia się według ceny nabycia. Jeżeli jednak określenie ceny nabycia nie jest możliwe, np. w przypadku składników aktywów przyjętych nieodpłatnie, jego wyceny należy dokonać według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu. Oznacza to, że spółka powinna określić wartość początkową na poziomie cen rynkowych.
Kwestię ujmowania, wyceny i prezentacji inwentarza żywego znajdziemy w MSR nr 41 „Rolnictwo”. W rozumieniu tego standardu inwentarz żywy należy do grupy aktywów biologicznych.
Zgodnie z MSR nr 41 spółka ujmuje składnik aktywów biologicznych w księgach wówczas, gdy:
• kontroluje składnik aktywów w wyniku przeszłych zdarzeń,
• istnieje prawdopodobieństwo, że uzyska z nich przyszłe korzyści ekonomiczne,
• wartość godziwą lub cenę nabycia można wiarygodnie ustalić.
Przy ustalaniu wartości godziwej składnika aktywów uwzględnia się jego obecne miejsce i stan. W związku z tym wartość godziwa bydła znajdującego się w gospodarstwie będzie równa obowiązującej na właściwym rynku cenie rynkowej bydła, pomniejszonej o koszty transportu i inne koszty związane z wprowadzeniem bydła na rynek.
Z opisu problemu wynika, że spółka kontroluje te składniki, a wykorzystując je w działalności rolniczej, uzyska z nich korzyści ekonomiczne. Bydło należy wyceniać w wartości godziwej, co w przypadku bydła mlecznego nie będzie trudne. Ponieważ na te produkty istnieje aktywny rynek, wartości godziwej odpowiada jego wartość rynkowa, tj. cena sprzedaży w rozumieniu ustawy o rachunkowości.
Przy ustalaniu wartości godziwej aktywów biologicznych lub produktów rolniczych pomocne może być ich pogrupowanie pod kątem istotnych cech, na przykład według wieku lub jakości - zgodnie z przepisami MSR nr 41. Spółka powinna brać pod uwagę czynniki różnicujące ceny rynkowe.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Rozliczenia międzyokresowe przychodów należy wyksięgować wraz z dokonaniem odpisów amortyzacyjnych.
Co należy rozumieć przez grupę aktywów biologicznych
Grupa aktywów biologicznych to zbiorowość podobnych zwierząt hodowlanych lub roślin uprawnych. Z aktywów biologicznych należących do jednostki pozyskuje się produkty rolnicze (np. bydło mleczne należy zaliczyć do aktywów biologicznych; produkt rolny pozyskany z tych aktywów to mleko).
• art. 28 ust. 2. art. 41 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540
• § 5, 12, 13, 15 MSR nr 41 „Rolnictwo”
Gyöngyvér Takáts
specjalista ds. rachunkowości
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat