Kapitalizacja odsetek wpływa na wynik finansowy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W praktyce księgowej deweloperzy i spółki budowlane często nie doceniają i nie wykorzystują możliwości optymalizacji swoich wyników poprzez kapitalizację kosztów zaciągniętych kredytów - mówi Magdalena Michniewicz z MDDP Audyt i Usługi Doradcze. Podkreśla, że umożliwiają im to zarówno przepisy ustawy o rachunkowości, jak i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
Kapitalizacja kosztów
Zmieniony w marcu 2007 r. MSR 23 (standard będzie obowiązywał dla okresów rocznych rozpoczynających się po 1 stycznia 2009 r. i dozwolone jest jego wcześniejsze stosowanie) wręcz nakazuje, aby koszty finansowania zewnętrznego były kapitalizowane, jeżeli można je bezpośrednio przyporządkować do nabycia, budowy lub wytworzenia dostosowywanego składnika aktywów.
- Główną zaletą kapitalizacji kosztów jest możliwość optymalizacji wyniku spółki. Koszty finansowania powiększają wartość aktywa - twierdzi Magdalena Michniewicz. Dzięki temu nie obciążają wyniku danego roku i są odnoszone systematycznie do rachunku wyników w kolejnych latach w ramach amortyzacji danego składnika. Pozytywny wpływ na wynik występuje jedynie w przypadku aktywów wycenianych po koszcie. W przypadku aktywów wycenianych w wartości godziwej (np. nieruchomości inwestycyjnych) kapitalizacja kosztów odniesiona do nakładów powoduje, że jednocześnie wynik z wyceny nieruchomości jest niższy, czyli cała operacja pozostaje bez wpływu na wynik spółki.
Zmieniony MSR 23 nie wymaga kapitalizacji kosztów finansowania zewnętrznego dotyczących aktywów wycenianych w wartości godziwej. Warto wziąć pod uwagę, że w tym przypadku kapitalizacja pozwala na przesunięcie wyniku pomiędzy wynikiem z wyceny a kosztami finansowymi, czyli wpływa na EBIDTĘ (zysk przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji).
Trzeba dostosować systemy
REKLAMA
Zdaniem Magdaleny Michniewicz decyzja o kapitalizacji kosztów w praktyce może oznaczać dla spółek deweloperskich i budowlanych konieczność wprowadzenia systemów, które umożliwiają gromadzenie odpowiednich informacji i obliczanie wielkości kosztów finansowania wymagających kapitalizacji. U części firm wymusi to zapewne zmiany w systemach informatycznych i planach kont. Również identyfikacja aktywów czy określenie właściwych kosztów finansowania zewnętrznego oraz stopy kapitalizacji będą wymagały dodatkowego nakładu pracy.
Z kolei Paweł Kubik z firmy MDDP Audyt i Usługi Doradcze podkreśla, że MSR dokładniej niż ustawa o rachunkowości wskazuje, jakie koszty finansowania podlegają kapitalizacji. Za koszty finansowania zewnętrznego rozumiane są koszty odsetek z tytułu kredytów, pożyczek lub linii kredytowych, amortyzacja dyskonta lub premii z tytułu kredytów, amortyzacja kosztów poniesionych na uzyskanie finansowania oraz koszty finansowe z tytułu umów leasingu finansowego.
Ważne!
Od 1 stycznia 2009 r. zaczną obowiązywać zmiany w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 23
Kapitalizacja różnic kursowych
Międzynarodowe standardy i polskie prawo bilansowe odmiennie regulują kwestie różnic kursowych związanych z finansowaniem zewnętrznym. Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości do kosztów finansowania zalicza się również różnice kursowe związane z obsługą zobowiązań finansowych. Natomiast MSR pozwalają na kapitalizację różnic kursowych jedynie w zakresie, w jakim uznaje się je za korektę kosztów odsetek (MSR 23Z par. 6) - mówi Paweł Kubik.
- Kapitalizacja kosztów finansowania możliwa jest więc nie tylko w przypadku kredytów i pożyczek zaciągniętych z konkretnym zamiarem pozyskania aktywów.
AGNIESZKA POKOJSKA
agnieszka.pokojska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat