REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kapitalizacja odsetek wpływa na wynik finansowy

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy i spółki budowlane powiększają wynik finansowy dzięki kapitalizowaniu kosztów kredytu.

 

Autopromocja

W praktyce księgowej deweloperzy i spółki budowlane często nie doceniają i nie wykorzystują możliwości optymalizacji swoich wyników poprzez kapitalizację kosztów zaciągniętych kredytów - mówi Magdalena Michniewicz z MDDP Audyt i Usługi Doradcze. Podkreśla, że umożliwiają im to zarówno przepisy ustawy o rachunkowości, jak i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

Kapitalizacja kosztów

Zmieniony w marcu 2007 r. MSR 23 (standard będzie obowiązywał dla okresów rocznych rozpoczynających się po 1 stycznia 2009 r. i dozwolone jest jego wcześniejsze stosowanie) wręcz nakazuje, aby koszty finansowania zewnętrznego były kapitalizowane, jeżeli można je bezpośrednio przyporządkować do nabycia, budowy lub wytworzenia dostosowywanego składnika aktywów.

- Główną zaletą kapitalizacji kosztów jest możliwość optymalizacji wyniku spółki. Koszty finansowania powiększają wartość aktywa - twierdzi Magdalena Michniewicz. Dzięki temu nie obciążają wyniku danego roku i są odnoszone systematycznie do rachunku wyników w kolejnych latach w ramach amortyzacji danego składnika. Pozytywny wpływ na wynik występuje jedynie w przypadku aktywów wycenianych po koszcie. W przypadku aktywów wycenianych w wartości godziwej (np. nieruchomości inwestycyjnych) kapitalizacja kosztów odniesiona do nakładów powoduje, że jednocześnie wynik z wyceny nieruchomości jest niższy, czyli cała operacja pozostaje bez wpływu na wynik spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmieniony MSR 23 nie wymaga kapitalizacji kosztów finansowania zewnętrznego dotyczących aktywów wycenianych w wartości godziwej. Warto wziąć pod uwagę, że w tym przypadku kapitalizacja pozwala na przesunięcie wyniku pomiędzy wynikiem z wyceny a kosztami finansowymi, czyli wpływa na EBIDTĘ (zysk przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji).

Trzeba dostosować systemy

Zdaniem Magdaleny Michniewicz decyzja o kapitalizacji kosztów w praktyce może oznaczać dla spółek deweloperskich i budowlanych konieczność wprowadzenia systemów, które umożliwiają gromadzenie odpowiednich informacji i obliczanie wielkości kosztów finansowania wymagających kapitalizacji. U części firm wymusi to zapewne zmiany w systemach informatycznych i planach kont. Również identyfikacja aktywów czy określenie właściwych kosztów finansowania zewnętrznego oraz stopy kapitalizacji będą wymagały dodatkowego nakładu pracy.

Z kolei Paweł Kubik z firmy MDDP Audyt i Usługi Doradcze podkreśla, że MSR dokładniej niż ustawa o rachunkowości wskazuje, jakie koszty finansowania podlegają kapitalizacji. Za koszty finansowania zewnętrznego rozumiane są koszty odsetek z tytułu kredytów, pożyczek lub linii kredytowych, amortyzacja dyskonta lub premii z tytułu kredytów, amortyzacja kosztów poniesionych na uzyskanie finansowania oraz koszty finansowe z tytułu umów leasingu finansowego.

Ważne!

Od 1 stycznia 2009 r. zaczną obowiązywać zmiany w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 23

Kapitalizacja różnic kursowych

Międzynarodowe standardy i polskie prawo bilansowe odmiennie regulują kwestie różnic kursowych związanych z finansowaniem zewnętrznym. Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości do kosztów finansowania zalicza się również różnice kursowe związane z obsługą zobowiązań finansowych. Natomiast MSR pozwalają na kapitalizację różnic kursowych jedynie w zakresie, w jakim uznaje się je za korektę kosztów odsetek (MSR 23Z par. 6) - mówi Paweł Kubik.

- Kapitalizacja kosztów finansowania możliwa jest więc nie tylko w przypadku kredytów i pożyczek zaciągniętych z konkretnym zamiarem pozyskania aktywów.

AGNIESZKA POKOJSKA

Autopromocja

agnieszka.pokojska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KSeF 2023/2024. Nadawanie uprawnień większej liczbie pracowników [Komunikat MF]. Samofakturowanie, biura rachunkowe, JST i jednostki wewnętrzne

  Jak nadawać uprawnienia do KSeF większej liczbie pracowników? Uwierzytelnienie i autoryzacja w KSeF zapewnia podatnikowi pełen zakres uprawnień. Ministerstwo Finansów informuje, że poza podatnikiem w systemie może działać podmiot uprawniony przez tego podatnika, np. biuro rachunkowe lub konkretna osoba fizyczna. Korzyści jakie otrzymuje podatnik po uwierzytelnieniu to możliwość przeglądania, wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. 

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  REKLAMA