REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewidencja operacji gospodarczych za pomocą kart płatniczych

REKLAMA

W przypadku ewidencji płatności dokonywanych za pomocą karty płatniczej konieczne jest uwzględnienie, że jednostka nie dysponuje jeszcze bankowym dowodem dokonania zapłaty, a jedynie potwierdzeniem dokonania płatności.

Karta płatnicza posiada pasek magnetyczny lub chip, zawierające zakodowane informacje o posiadaczu karty oraz o karcie, pozwala ona na dokonywanie płatności w punktach handlowo-usługowych, pobieranie gotówki z bankomatów i dokonywanie płatności za pomocą Internetu oraz telefonu. Może być z powodzeniem stosowana także w organizacjach non-profit.
Karty płatnicze mogą występować w trzech formach:
•  kart debetowych,
•  kart kredytowych,
•  kart typu charge.
Bez wątpienia posiadanie któregokolwiek z rodzajów kart podnosi status posiadacza, może też znacznie ułatwić działalność, szczególnie w zakresie dokonywania płatności.

Charakterystyka kart płatniczych

Karty debetowe
wydawane są do posiadanego w banku rachunku bieżącego, a płatności dokonywane tymi kartami posiadają limit do wysokości środków znajdujących się na tym rachunku lub ewentualnie do wysokości przyznanego limitu debetowego w rachunku bieżącym.
Karty kredytowe działają na zasadzie udzielenia przez bank kredytu. Płatności dokonywane kartami kredytowymi polegają na zaciągnięciu przez ich użytkownika kredytu w banku, którego limit jest z góry z bankiem ustalony, a zależny od wysokości osiąganych dochodów klienta. Zgodnie z umową zawartą z bankiem spłata kredytu powinna nastąpić w ustalonym okresie, po uprzednim otrzymaniu przez użytkownika szczegółowej informacji o płatnościach dokonanych kartą. Ponadto możliwe jest, w przypadającym terminie spłaty, uregulowanie tylko niewielkiej części zadłużenia – zazwyczaj 5 lub 10%, w takim jednak przypadku limit kredytu przypadający na następny okres rozliczeniowy jest pomniejszony o kwotę niespłaconego jeszcze zadłużenia. Umowy kart kredytowych pozwalają na korzystanie z kredytu krótkoterminowego bez konieczności zapłaty odsetek, bowiem banki nie pobierają żadnych opłat w przypadku terminowej spłaty całości zadłużenia; jeśli jednak jednostka wykorzysta możliwość dłuższego korzystania z zaciągniętego kredytu (a więc w ustalonym terminie dokona spłaty tylko minimalnej wymaganej kwoty), wtedy oprocentowanie kredytu udzielonego za pośrednictwem karty kredytowej jest zazwyczaj wyższe niż oprocentowanie tradycyjnych kredytów bankowych. Uzyskanie karty kredytowej nie jest uwarunkowane od posiadania rachunku bieżącego w danym banku, choć szczegółowe wytyczne w tym zakresie ustalają poszczególne banki. Kredyt w rachunku karty kredytowej jest kredytem odnawialnym, gdyż w przypadku jego spłaty jest ponownie udzielany posiadaczowi karty, w całym okresie ważności tej karty.
Karty typu charge, czyli karty obciążeniowe, działają podobnie do kart kredytowych, gdyż dokonywane transakcje są rozliczane w ustalonym okresie rozliczeniowym. Okresem tym jest miesiąc. Różnica jednak polega na tym, iż bank pobiera kwotę konieczną do spłaty całości zadłużenia karty typu charge w ustalonym dniu z rachunku bieżącego użytkownika karty. Po pierwsze, występuje tu więc konieczność posiadania w banku rachunku bieżącego (zazwyczaj), a po drugie, w dniu spłaty karty posiadacz konta musi zapewnić saldo na tym rachunku pozwalające na spłatę całości zadłużenia karty, a przedłużenie terminu jej spłaty nie jest możliwe. W przypadku braku na rachunku środków wystarczających na spłatę zadłużenia bank nalicza odsetki karne.
Poza powyższymi funkcjonują jeszcze karty płatnicze, których powstanie było przejawem rozwoju gospodarki i pojawiania się nowych wymagań otoczenia. Kartą taką jest karta internetowa, inaczej też nazywana wirtualną lub e-kartą. Ideą tej karty jest wykorzystanie jej do płatności za pomocą Internetu lub połączenia telefonicznego. Jednakże istota jej funkcjonowania nie różni się znacznie od karty debetowej (choć kartą debetową transakcji internetowych wykonywać nie można). Aby uniknąć sytuacji, że ktoś za pomocą Internetu skradnie dane i dokona płatności, bank otwiera odrębne konto (lub subkonto), do którego wydaje właśnie kartę internetową, a posiadacz rachunku przelewa na to konto kwotę wymaganą, lub większą, do dokonania płatności internetowej lub telefonicznej. Kartami wirtualnymi można też czasami dokonywać płatności w POS-a (point of sale), czyli punktach handlowo-usługowych, jednakże większość z tych kart nie posiada paska magnetycznego. Szczegółowe zasady emisji i funkcjonowania kart internetowych ustalają poszczególne banki. Podobnie do karty internetowej funkcjonuje karta pre-paid, czyli tzw. karta przedpłacona, której istota również polega na zasileniu dodatkowego rachunku karty określoną kwotą środków; kartę tę można również wykorzystać do pobrania gotówki z bankomatu. Karty typu pre-paid są dobrym rozwiązaniem dla nieletnich członków rodziny, ale również dla pracowników wyjeżdżających w delegacje lub dokonujących innych zakupów, tym bardziej że na kartach tych zazwyczaj nie widnieje imię i nazwisko posiadacza karty. Ewidencja operacji gospodarczych kartami internetowymi i pre-paid przebiega w sposób podobny do kart debetowych. Poza powyższymi zdarza się również, że niektóre banki wydają karty, które umożliwiają wyłącznie wypłatę gotówki z bankomatu, nazywane w związku z tym kartami bankomatowymi.

Ewidencja płatności

W przypadku ewidencji płatności dokonywanych za pomocą karty płatniczej konieczne jest uwzględnienie, że jednostka nie dysponuje jeszcze bankowym dowodem dokonania zapłaty, a jedynie potwierdzeniem dokonania płatności. Powoduje to, że wszelkie płatności należy ujmować jako środki pieniężne w drodze. Ponadto w związku z użytkowaniem karty mogą pojawić się dodatkowe opłaty, takie jak opłata za wydanie, użytkowanie i odnowienie karty, odsetki i prowizje. Ewidencję operacji dokonywanych za pomocą kart płatniczych przedstawiono w przykładach.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Należy jednak zaznaczyć, że jednostka może przyjąć też rozwiązanie, iż operacji nr 1 nie będzie ujmowała w dniu faktycznej zapłaty, lecz dopiero w momencie otrzymania wyciągu bankowego. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze, natomiast to zaprezentowane powyżej jest dokładniejszym odzwierciedleniem rzeczywistości.
Płatności dokonywane kartą debetową odwzorowane są na rachunku bieżącym firmy, stąd saldo tego rachunku zostanie wykazane w sprawozdaniu finansowym w pozycji aktywów obrotowych: środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych, a w przypadku ujemnego salda na dzień bilansowy (wykorzystanie kredytu w rachunku bieżącym) saldo tego konta prezentowane jest w pozycji zobowiązań krótkoterminowych: kredyty bankowe.
Podobnie jak w przypadku karty debetowej operację nr 1 można pominąć i ująć jako zmniejszenie zobowiązań dopiero w momencie otrzymania wyciągu z operacji kartą, choć jeśli występuje w międzyczasie dzień bilansowy, to operację tę należy odpowiednio rozliczyć.
Wartość zadłużenia karty kredytowej podlega ujęciu w pasywach bilansu jako kredyty bankowe krótkoterminowe. Do konta kredyty bankowe krótkoterminowe wskazane jest wprowadzenie ewidencji analitycznej i odrębne ujęcie zadłużenia karty kredytowej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podobnie jak w przypadku pozostałych kart operację nr 1 można ująć jako zmniejszenie zobowiązań w momencie otrzymania wyciągu z operacji dokonanych kartą. Możliwe jest, że na dzień bilansowy występować będzie zadłużenie karty typu charge (gdy termin spłaty nie przypada na ostatni dzień miesiąca), wtedy wartość tego zadłużenia wykazywana jest w taki sam sposób jak w przypadku karty kredytowej.
Zaleta kart płatniczych jest oczywista – to przede wszystkim brak konieczności posiadania przy sobie gotówki (także poza granicami kraju – chyba że karta ma zasięg wyłącznie lokalny), bezpieczeństwo podróży, wygoda dokonywania rozliczeń, a ponadto w przypadku niektórych kart łatwość w korzystaniu z krótkoterminowego kredytu bankowego. Nie można jednak pominąć faktu, że posiadanie np. karty kredytowej osłabia zdolność kredytową jej posiadacza, tzn. bank, w którym staramy się o kredyt, niejako z góry zakłada, że posiadając kartę kredytową jesteśmy zadłużeni, choćbyśmy faktycznie nie korzystali z kredytu.
Na zakończenie należy zaznaczyć, że niektóre z powyżej przedstawionych charakterystyk kart mogą nieznacznie różnić się w poszczególnych bankach, gdyż w każdym banku funkcjonują szczegółowe regulaminy wydawania i funkcjonowania kart płatniczych.
Reasumując: Posiadanie karty płatniczej znacznie ułatwia działalność, ale też stanowi obciążenie dla jej posiadacza w przypadku ubiegania się o kredyt.
Jako że w przypadku ewidencji płatności dokonywanych za pomocą karty płatniczej jednostka nie dysponuje jeszcze bankowym dowodem zapłaty, a jedynie potwierdzeniem dokonania płatności, to wszelkie płatności należy ujmować jako środki pieniężne w drodze.

Podstawa prawna
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252

Aleksandra Szewieczek
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
Darowizna od teściów po rozwodzie. Czy jest zwolnienie jak dla najbliższej rodziny z I grupy podatkowej?

Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.

REKLAMA

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe. W dniu 19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), przedłożoną przez Ministra Finansów. Tego samego dnia rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw dotyczący zmian w składce zdrowotnej od 2026 roku.

REKLAMA