reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Ewidencja operacji gospodarczych za pomocą kart płatniczych

Ewidencja operacji gospodarczych za pomocą kart płatniczych

W przypadku ewidencji płatności dokonywanych za pomocą karty płatniczej konieczne jest uwzględnienie, że jednostka nie dysponuje jeszcze bankowym dowodem dokonania zapłaty, a jedynie potwierdzeniem dokonania płatności.


Karta płatnicza posiada pasek magnetyczny lub chip, zawierające zakodowane informacje o posiadaczu karty oraz o karcie, pozwala ona na dokonywanie płatności w punktach handlowo-usługowych, pobieranie gotówki z bankomatów i dokonywanie płatności za pomocą Internetu oraz telefonu. Może być z powodzeniem stosowana także w organizacjach non-profit.
Karty płatnicze mogą występować w trzech formach:
•  kart debetowych,
•  kart kredytowych,
•  kart typu charge.
Bez wątpienia posiadanie któregokolwiek z rodzajów kart podnosi status posiadacza, może też znacznie ułatwić działalność, szczególnie w zakresie dokonywania płatności.

Charakterystyka kart płatniczych

Karty debetowe
wydawane są do posiadanego w banku rachunku bieżącego, a płatności dokonywane tymi kartami posiadają limit do wysokości środków znajdujących się na tym rachunku lub ewentualnie do wysokości przyznanego limitu debetowego w rachunku bieżącym.
Karty kredytowe działają na zasadzie udzielenia przez bank kredytu. Płatności dokonywane kartami kredytowymi polegają na zaciągnięciu przez ich użytkownika kredytu w banku, którego limit jest z góry z bankiem ustalony, a zależny od wysokości osiąganych dochodów klienta. Zgodnie z umową zawartą z bankiem spłata kredytu powinna nastąpić w ustalonym okresie, po uprzednim otrzymaniu przez użytkownika szczegółowej informacji o płatnościach dokonanych kartą. Ponadto możliwe jest, w przypadającym terminie spłaty, uregulowanie tylko niewielkiej części zadłużenia – zazwyczaj 5 lub 10%, w takim jednak przypadku limit kredytu przypadający na następny okres rozliczeniowy jest pomniejszony o kwotę niespłaconego jeszcze zadłużenia. Umowy kart kredytowych pozwalają na korzystanie z kredytu krótkoterminowego bez konieczności zapłaty odsetek, bowiem banki nie pobierają żadnych opłat w przypadku terminowej spłaty całości zadłużenia; jeśli jednak jednostka wykorzysta możliwość dłuższego korzystania z zaciągniętego kredytu (a więc w ustalonym terminie dokona spłaty tylko minimalnej wymaganej kwoty), wtedy oprocentowanie kredytu udzielonego za pośrednictwem karty kredytowej jest zazwyczaj wyższe niż oprocentowanie tradycyjnych kredytów bankowych. Uzyskanie karty kredytowej nie jest uwarunkowane od posiadania rachunku bieżącego w danym banku, choć szczegółowe wytyczne w tym zakresie ustalają poszczególne banki. Kredyt w rachunku karty kredytowej jest kredytem odnawialnym, gdyż w przypadku jego spłaty jest ponownie udzielany posiadaczowi karty, w całym okresie ważności tej karty.
reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Łabędź

ekspertka BCC ds. prawa pracy w zakresie zatrudniania cudzoziemców oraz własności intelektualnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama