REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki pieniężne na rachunku walutowym

Anna Krajewska

REKLAMA

Jak ująć w księgach rachunkowych wycenę walut obcych zgromadzonych na rachunku bankowym? Jak rozliczyć powstające różnice kursowe? Jakie podatkowe zasady dotyczące różnic kursowych obowiązują w nowym roku?

Zasady wyceny walut obcych zawarte są w art. 30 ustawy o rachunkowości. W artykule tym uregulowane są również zasady bieżącej wyceny operacji wyrażonych w walutach obcych. Ujmuje się je w księgach rachunkowych, na dzień ich przeprowadzenia, odpowiednio po kursie:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jeśli chodzi o różnice kursowe powstające w wyniku wyceny waluty zgromadzonej na bankowym rachunku walutowym w trakcie roku obrotowego, to ustala się je zgodnie z zasadami zawartymi w art. 34 ust. 4 ustawy:
- według cen przeciętnych, to jest ustalonych w wysokości średniej ważonej kursów kupna lub sprzedaży banku, z którego usług jednostka korzysta,
- według metody FIFO, czyli „pierwsze przyszło - pierwsze wyszło”, tj. według kursów pierwszych wpłat na rachunek walutowy banku, z którego usług jednostka korzysta,
- według metody LIFO, czyli „ostatnie przyszło - pierwsze wyszło”, tj. według kursów ostatnich dokonanych wpłat na rachunek walutowy banku, z którego usług jednostka korzysta.

Wycena walut obcych na koniec roku

Na dzień bilansowy jednostka wycenia posiadaną walutę zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że wyrażone w walutach obcych aktywa i pasywa wycenia się na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli aktywa i pasywa są wyrażone w walutach, dla których bank, z którego usług korzysta jednostka, lub Narodowy Bank Polski nie ustalają kursu, to kurs tych walut określa się w relacji do wskazanej przez jednostkę waluty odniesienia, której kurs jest ustalany przez Narodowy Bank Polski.
Różnice kursowe, które powstaną na dzień bilansowy - wynikające z różnicy pomiędzy kursem z dnia zarachowania a kursem na dzień bilansowy - rozliczane są zgodnie z zasadami zawartymi w art. 30 ust. 4 ustawy o rachunkowości.

Konto 135 „Rachunek bankowy środków pieniężnych wyrażonych w walutach obcych”

Ewidencja zagranicznych środków pieniężnych gromadzonych na rachunku bankowym odbywa się na koncie „Rachunek bankowy środków pieniężnych wyrażonych w walutach obcych”. Ważne jest, aby ewidencja szczegółowa do tego konta była prowadzona w podziale na poszczególne waluty obce i w podziale na banki, o ile oczywiście firma ma kilka rachunków bankowych w różnych bankach. Konto to może wykazywać tylko saldo debetowe, które wyraża stan środków pieniężnych w walutach obcych, przeliczony na równowartość.
Oto ewidencje wybranych operacji gospodarczych dokonywanych przez jednostkę w walucie obcej:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykłady

1.
Firma KOS ma w banku rachunek dewizowy w USD, na którym na koniec roku posiadała 10 000 USD. Na 31 grudnia 2006 r. średni kurs USD ogłoszony w tabeli przez NBP 31 grudnia 2006 wynosił 1 USD = 4 zł (przyjmujemy ten kurs dla uproszczenia obliczeń).
Oto wycena bilansowa posiadanych środków na rachunku bankowym i w kasie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

2.
Firma AGA posiada dwa rachunki w tym samym banku: walutowy i złotówkowy. 9 lutego przelano na rachunek bieżący - złotówkowy 500 euro. Pieniądze na rachunek walutowy wpłynęły 7 lutego i dotyczyły zapłaty za fakturę, w kwocie 1000 euro. Oto ewidencja w księgach rachunkowych firmy AGA:
Założenia:
Kurs kupna euro z 7 lutego - 4,15 zł
Kurs kupna euro z 9 lutego - 4,10 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Różnice kursowe w prawie podatkowym

Na zakończenie warto jeszcze zwrócić uwagę na najnowsze zmiany w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dotyczą one między innymi różnic kursowych. Nowością jest fakt, że od 1 stycznia 2007 r. podatnik ma możliwość wyboru pomiędzy metodą bilansową i podatkową prezentacji różnic kursowych dla celów podatkowych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ustawodawca wprowadził także limit faktycznie stosowanego kursu do poziomu skorygowanego o 5 proc. wartości kursu średniego NBP. Zgodnie więc z nowymi przepisami, jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5 proc. wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W przypadku niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.
Pewnym ograniczeniem swobody wyboru kursu jest obowiązek wyznaczania przez podatnika kolejności wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości (które wymienialiśmy na początku), której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego.

Podstawa prawna:
- ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.),
- ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

Anna Krajewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA