Środki pieniężne na rachunku walutowym
REKLAMA
Zasady wyceny walut obcych zawarte są w art. 30 ustawy o rachunkowości. W artykule tym uregulowane są również zasady bieżącej wyceny operacji wyrażonych w walutach obcych. Ujmuje się je w księgach rachunkowych, na dzień ich przeprowadzenia, odpowiednio po kursie:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Wycena walut obcych na koniec roku
Na dzień bilansowy jednostka wycenia posiadaną walutę zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Oznacza to, że wyrażone w walutach obcych aktywa i pasywa wycenia się na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli aktywa i pasywa są wyrażone w walutach, dla których bank, z którego usług korzysta jednostka, lub Narodowy Bank Polski nie ustalają kursu, to kurs tych walut określa się w relacji do wskazanej przez jednostkę waluty odniesienia, której kurs jest ustalany przez Narodowy Bank Polski.
Konto 135 „Rachunek bankowy środków pieniężnych wyrażonych w walutach obcych”
Ewidencja zagranicznych środków pieniężnych gromadzonych na rachunku bankowym odbywa się na koncie „Rachunek bankowy środków pieniężnych wyrażonych w walutach obcych”. Ważne jest, aby ewidencja szczegółowa do tego konta była prowadzona w podziale na poszczególne waluty obce i w podziale na banki, o ile oczywiście firma ma kilka rachunków bankowych w różnych bankach. Konto to może wykazywać tylko saldo debetowe, które wyraża stan środków pieniężnych w walutach obcych, przeliczony na równowartość.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Przykłady
1.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Na zakończenie warto jeszcze zwrócić uwagę na najnowsze zmiany w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dotyczą one między innymi różnic kursowych. Nowością jest fakt, że od 1 stycznia 2007 r. podatnik ma możliwość wyboru pomiędzy metodą bilansową i podatkową prezentacji różnic kursowych dla celów podatkowych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Ustawodawca wprowadził także limit faktycznie stosowanego kursu do poziomu skorygowanego o 5 proc. wartości kursu średniego NBP. Zgodnie więc z nowymi przepisami, jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5 proc. wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W przypadku niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.
Podstawa prawna:
Anna Krajewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat