reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Skutki podatkowe darowizny towarów

Skutki podatkowe darowizny towarów

Przedmiotem darowizny mogą być zarówno pieniądze, jak i rzeczy ruchome, nieruchomości oraz zbywalne prawa majątkowe. Niestety, polskie prawo podatkowe nie sprzyja ofiarodawcom.


Podatki dochodowe

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 11 updof darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju wyłączono z kosztów. Podobnie stanowi art. 16 ust. 1 pkt 14 updop, z tym że wyjątek dotyczy darowizn i ofiar dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, a także wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej. W związku z tym, że darowizna towarów nie jest kosztem, to wartość darowanych towarów należy wyłączyć z kosztów podatkowych. Wartość tych towarów należy określić według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, w zależności od tego, czy darowizna dotyczy towarów wytworzonych czy zakupionych. W przypadku gdy dotyczy towarów wcześniej zakupionych, wówczas należy wyksięgować te towary z kosztów według ceny nabycia. Inaczej należałoby postąpić, jeśli darowane towary byłyby wytworzone przez przedsiębiorcę. W takiej sytuacji z kosztów należy wyłączyć koszt wytworzenia towarów.

VAT

Przy darowiźnie towarów należy również zwrócić uwagę na skutki w zakresie VAT. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Przez dostawę towarów na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT należy również rozumieć przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
 
Konieczność opodatkowania VAT darowizny towarów zależy więc od tego, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu. Jeżeli prawo to nie przysługiwało, to darowizna towarów nie będzie podlegała opodatkowaniu. W przypadku opodatkowania podstawą będzie cena nabycia towarów. Jeśli cena ta nie istnieje, to podstawą opodatkowania będzie koszt wytworzenia towarów określony w momencie ich dostawy. Darowiznę należy udokumentować fakturą wewnętrzną.

PRZYKŁAD

Spółka X postanowiła podarować domowi dziecka zakupione zabawki, które zaliczyła wcześniej do kosztów i od których odliczyła VAT. W związku z darowizną w czerwcu wyksięgowała te towary z kosztów według ceny nabycia. Wystawiła też fakturę wewnętrzną i odprowadziła należny VAT.

Reasumując:

Darowizna towarów nie tylko nie może być kosztem podatkowym, ale również podlega opodatkowaniu VAT (jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy nabyciu towarów). Tak skonstruowane niekorzystne przepisy podatkowe skłaniają podatników do omijania tych przepisów, np. poprzez sprzedaż tych towarów z dużym rabatem.
 

Ewa Leszczyńska

PODSTAWY PRAWNE:
- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219
- ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847
- ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
reklama

Czytaj także

Autor:

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama