| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Biura rachunkowe - ubezpieczenie OC

Biura rachunkowe - ubezpieczenie OC

Klient, udając się do biura rachunkowego, powinien - przed podjęciem decyzji, czy powierzyć księgowemu swoje finanse - zapytać najpierw, czy ten posiada odpowiednią polisę ubezpieczenia OC. Jeśli nie, klient staje przed poważnym wyborem: albo ryzykuje, albo idzie z PIT-em do kogoś, kto taką polisę posiada.

Ten problem to efekt wejścia w życie przepisów dotyczących ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. Chodzi o to, że teraz ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności doradztwa podatkowego powinni posiadać nie tylko doradcy podatkowi, ale także podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że doradcy i podmioty usługowo prowadzące księgi rachunkowe startują z zupełnie różnych pozycji. Okazuje się bowiem, że w przypadku doradców podatkowych określony został organ uprawniony do przeprowadzania kontroli spełnienia tego obowiązku, w przypadku biur rachunkowych – podobnej regulacji brak.

Jak wynika z obowiązującego od wczoraj art. 46a ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 86 z późn. zm.), do przeprowadzania kontroli spełnienia obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego uprawnieni są minister finansów oraz Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Nie można jednak odnaleźć identycznych regulacji, które dotyczyłyby podmiotów uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wykonujących czynności doradztwa podatkowego. Owszem, z ustawy o rachunkowości wynika, że podmioty te mają obowiązek zawarcia odpowiedniej umowy OC. Więcej, ustawa określa też, jakie sankcje grożą w razie niedopełnienia tego obowiązku (grzywna lub kara ograniczenia wolności). Nie ma jednak mowy o tym, że jakiś organ uprawniony byłby do kontroli wykonania tego obowiązku. A to powoduje, że sankcja za brak wykonania tego obowiązku traci sens.

Dlatego w przypadku wizyty w biurze rachunkowym to podatnik musi dopytać, czy została zawarta odpowiednia umowa ubezpieczenia, zwłaszcza że podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wykonujące faktycznie czynności doradztwa podatkowego, miały obowiązek zawarcia dodatkowej umowy OC w zakresie wykonywania czynności doradztwa podatkowego do 18 kwietnia br. Jeśli takiej polisy nie ma, a klient, któremu w biurze rachunkowym zostanie wypełniony PIT, poniesie szkodę, będzie musiał dochodzić odszkodowania na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Anna Wojda

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK