REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dotyczące umów zlecenia oraz twórców

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Przewidziana w nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zmiana dotycząca uznawania za podatników osób uzyskujących przychody określone w art. 13 ustawy o PIT, a więc m.in. z umów zlecenia i o dzieło, a także twórców i artystów, niestety, niewiele zmienia. Wciąż są to przepisy krańcowo nieprecyzyjne - uważają eksperci.

Regulacje te są odpowiednikiem art. 4 (4) VI dyrektywy, zgodnie z którym nie jest niezależną działalnością gospodarczą wykonywanie czynności w ramach umowy o pracę oraz innych umów tworzących stosunek pracownik–pracodawca w odniesieniu do warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności zleceniodawcy – podkreśla Jerzy Martini, doradca podatkowy Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. Zwraca uwagę, że w niektórych wersjach językowych VI dyrektywy mowa jest wprost o stosunku podległości, zależności w odniesieniu do warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego (pracodawcy).

REKLAMA

REKLAMA

Z kolei orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) wskazuje, że decydującym kryterium uznania danego podmiotu za podatnika jest ponoszenie przez niego ryzyka ekonomicznego własnej działalności. Innym kryterium wskazanym przez ETS jest samodzielne zapewnianie sobie zasobów ludzkich i materiałowych do wykonania zlecenia.

Reasumując, zgodnie z przepisami dyrektywy i orzecznictwem ETS podatnikami nie powinny być osoby, które wykonują swoje świadczenia na warunkach zbliżonych do pracowników, jeśli chodzi o warunki pracy (np. poprzez istnienie wyraźnego stosunku podległości, braku konieczności samodzielnego zapewnienia zasobów i technicznych do wykonania świadczenia), wynagrodzenie (nieponoszenie ryzyka ekonomicznego) czy odpowiedzialności wobec osób trzecich.

REKLAMA

Polskie przepisy (art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług; Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stanowią jedynie o istnieniu stosunku prawnego odnoszącego się do warunków wykonania czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Nie ma mowy natomiast, że poprzez warunki te tworzona jest relacja analogiczna do stosunku między pracownikiem a pracodawcą. Literalne brzmienie przepisu sugerować może, że samo określenie tych warunków (nawet wskazujące na stosunek inny niż pracownik–pracodawca) wystarczające byłoby do uznania, że świadczący nie jest podatnikiem. Oczywiście taka interpretacja, z punktu widzenia przepisów wspólnotowych, jest błędna – uważa Jerzy Martini.

Nowelizacja doprecyzowała natomiast warunek odpowiedzialności zleceniodawcy (obecnie określono wprost, że chodzi tu o odpowiedzialność wobec osób trzecich). Biorąc pod uwagę przepisy wspólnotowe, należałoby warunek ten odnieść do relacji pracownik–pracodawca. Zatem musiałaby to być odpowiedzialność analogiczna do odpowiedzialności pracodawcy wobec osób trzecich za działania pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 120 par. 1 kodeksu pracy, w razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca. Aby więc odpowiedzialność zleceniodawcy była analogiczna do pracodawcy, musiałby on umownie przejąć odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy wobec osób trzecich, co wydaje się w praktyce występować w marginalnym zakresie.

Kolejną nowością jest rozszerzenie zakresu obowiązywania regulacji określonych w omawianym art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy VAT w stosunku do wszystkich twórców i artystów wykonawców, niezależnie od klasyfikacji ich przychodów z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Wszystkie powyższe uwagi będą się więc odnosiły również do nich.

Warto zaznaczyć, że w UE autorzy czy artyści często są podatnikami (zwłaszcza czerpiący zyski z praw autorskich) – mówi Jerzy Martini.

Jak podkreśla, nadzieją na uproszczenie w przyszłości sytuacji zleceniobiorców artystów i innych osób „cierpiących” z powodu tych krańcowo nieprecyzyjnych przepisów ustawy jest podniesienie limitu zwolnienia podmiotowego (obecnie równowartość 10 000 euro). Prace nad podniesieniem tego limitu są prowadzone przez Komisję Europejską – poinformował Jerzy Martini.

Kontrowersyjne regulacje obecnego art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT

Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Krzysztof Tomaszewski
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Obowiązku stosowania KSeF można uniknąć. Jest kilka sposobów. Jednym jest uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

REKLAMA

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

REKLAMA

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

REKLAMA