Trzeba uwzględnić dane z VAT-7
REKLAMA
Częstym błędem podatników jest sporządzanie informacji podsumowującej w zupełnym oderwaniu od deklaracji VAT-7 – zwracają uwagę eksperci z Rödl & Partner Oddział we Wrocławiu. Jak podkreślają, rabaty i skonta odpowiednio zmniejszają podstawę opodatkowania zarówno przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu, jak i dostawie. W konsekwencji powinny one pomniejszać wartość tych transakcji wykazywanych nie tylko w deklaracji VAT-7, ale również w informacjach podsumowujących. Częstym błędem podatników jest ignorowanie faktu otrzymywania lub udzielania rabatów i skont.
REKLAMA
Problematycznym zagadnieniem może być również wybór właściwego kursu dla przeliczenia faktury korygującej otrzymanej od kontrahenta zagranicznego z tytułu zwracanego towaru. Załóżmy bowiem, że podatnik dokonał w marcu 2005 r. zwrotu towaru. Należy przyjąć, że w tym przypadku dla przeliczenia wartości faktury należy przyjąć kurs z daty wystawienia faktury pierwotnej. Zastosowanie tego kursu nie doprowadzi do powstania nierozliczonej „różnicy kursowej” w VAT, a spowoduje całkowite anulowanie podatkowych skutków pierwotnej transakcji.
Wydaje się, że podobne zasady należy stosować do korekty obrotu z tytułu udzielanych lub otrzymywanych rabatów i skont. Pojawiają się jednak interpretacje urzędów skarbowych, które pozwalają na stosowanie kursu z dnia wystawienia faktury korygującej. Jednocześnie należy zaznaczyć, że rabaty i skonta ujmowane są na bieżąco w informacji podsumowującej. Jeżeli zatem podatnik otrzymał w marcu 2005 r. rabat dotyczący towarów kupionych w grudniu 2004 r., to rabat będzie ujęty w informacji podsumowującej za I kwartał 2005 r.
Eksperci z Rödl & Partner podkreślają, że informacje podsumowujące dotyczą wyłącznie obrotu towarowego. Nie powinno się więc w nich wykazywać informacji dotyczących nabywanych lub sprzedawanych usług.
Możliwe są sytuacje, w których na dzień złożenia informacji podsumowującej okazuje się, że z systemu VIES nie możemy uzyskać informacji o naszym kontrahencie.
Załóżmy bowiem, że w międzyczasie nasz kontrahent zakończył prowadzenie działalności i został wykreślony z rejestru podatników. W tym przypadku konieczne jest oczywiście ujęcie transakcji nabycia lub dostawy, jeżeli na dzień ich dokonania podmiot był zarejestrowanym podatnikiem.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat