reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba uwzględnić dane z VAT-7

Trzeba uwzględnić dane z VAT-7

W informacji podsumowującej podawane są dane o nabyciach i dostawach wewnątrzwspólnotowych. Te same informacje podawane są w deklaracji VAT-7, składanej za okresy miesięczne. Jeżeli zatem podatnik składa informację za okres od stycznia do marca 2005 r., to suma dostaw wewnątrzwspólnotowych na rzecz wszystkich kontrahentów wykazywana w informacji podsumowującej powinna być równa sumie wykazywanej w deklaracjach VAT złożonych za miesiące: styczeń, luty i marzec.

Częstym błędem podatników jest sporządzanie informacji podsumowującej w zupełnym oderwaniu od deklaracji VAT-7 – zwracają uwagę eksperci z Rödl & Partner Oddział we Wrocławiu. Jak podkreślają, rabaty i skonta odpowiednio zmniejszają podstawę opodatkowania zarówno przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu, jak i dostawie. W konsekwencji powinny one pomniejszać wartość tych transakcji wykazywanych nie tylko w deklaracji VAT-7, ale również w informacjach podsumowujących. Częstym błędem podatników jest ignorowanie faktu otrzymywania lub udzielania rabatów i skont.

Problematycznym zagadnieniem może być również wybór właściwego kursu dla przeliczenia faktury korygującej otrzymanej od kontrahenta zagranicznego z tytułu zwracanego towaru. Załóżmy bowiem, że podatnik dokonał w marcu 2005 r. zwrotu towaru. Należy przyjąć, że w tym przypadku dla przeliczenia wartości faktury należy przyjąć kurs z daty wystawienia faktury pierwotnej. Zastosowanie tego kursu nie doprowadzi do powstania nierozliczonej „różnicy kursowej” w VAT, a spowoduje całkowite anulowanie podatkowych skutków pierwotnej transakcji.

Wydaje się, że podobne zasady należy stosować do korekty obrotu z tytułu udzielanych lub otrzymywanych rabatów i skont. Pojawiają się jednak interpretacje urzędów skarbowych, które pozwalają na stosowanie kursu z dnia wystawienia faktury korygującej. Jednocześnie należy zaznaczyć, że rabaty i skonta ujmowane są na bieżąco w informacji podsumowującej. Jeżeli zatem podatnik otrzymał w marcu 2005 r. rabat dotyczący towarów kupionych w grudniu 2004 r., to rabat będzie ujęty w informacji podsumowującej za I kwartał 2005 r.

Eksperci z Rödl & Partner podkreślają, że informacje podsumowujące dotyczą wyłącznie obrotu towarowego. Nie powinno się więc w nich wykazywać informacji dotyczących nabywanych lub sprzedawanych usług.

Możliwe są sytuacje, w których na dzień złożenia informacji podsumowującej okazuje się, że z systemu VIES nie możemy uzyskać informacji o naszym kontrahencie.

Załóżmy bowiem, że w międzyczasie nasz kontrahent zakończył prowadzenie działalności i został wykreślony z rejestru podatników. W tym przypadku konieczne jest oczywiście ujęcie transakcji nabycia lub dostawy, jeżeli na dzień ich dokonania podmiot był zarejestrowanym podatnikiem.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama