reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja ordynacji i ustaw podatkowych. Darowizny kościelne

Nowelizacja ordynacji i ustaw podatkowych. Darowizny kościelne

Darowizny kościelne powinny być przekazywane na rachunki bankowe kościołów - uznała wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych i przyjęła odpowiednią poprawkę do rządowego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz ustaw o PIT i CIT.

Komisja była gotowa do przyjęcia zmian w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i innych ustaw jeszcze w ubiegłym tygodniu, ale rząd zadeklarował chęć złożenia autopoprawek. Dotyczą one m.in. zmian w ustawach o podatkach lokalnych i opłacie skarbowej. Umożliwiają one radom gmin określenie zasad składania informacji i deklaracji podatkowych w formie elektronicznej. Zniesiono instytucje płatnika opłaty skarbowej w przypadku notariuszy. Koszty składania przez nich deklaracji i administrowania opłatą przed gminy są w tym przypadku wyższe niż zyski z tego tytułu płynące.

Komisja przyjęła też poprawki jej przewodniczącego Ryszarda Czerniawskiego dotyczące dokumentowania darowizn przekazywanych (i otrzymywanych) na cele charytatywno-opiekuńcze kościelnych osób prawnych. Przygotowało je Ministerstwo Finansów. Resort tłumaczy, że zmiana ma na celu ujednolicenie zasad dokumentowania wszelkich darowizn przekazywanych lub otrzymanych przez podatnika.

Obecnie w tym względzie występują różnice. W przypadku darowizn przekazywanych na cele charytatywno-opiekuńcze kościelnych osób prawnych (uregulowane przepisami tzw. ustaw kościelnych) nie ma wymogu składania przez podatników odpowiednich formularzy podatkowych ani dokumentowania przekazania kwot darowizny na rachunek bankowy kościoła. Ministerstwo Finansów zapewnia, że poprawka nie dotyczy kontrowersyjnej kwestii składania przez kościoły sprawozdań informujących o sposobie wykorzystania darowizn otrzymanych od podatników. Prawdopodobnie w przyjętych wczoraj przez komisję poprawkach o darowiznach znalazł się błąd.

Zgodnie z wolą resortu finansów i uzasadnieniem przedstawionym przez posła Mieczysława Czerniawskiego, wprowadzone przez poprawkę zmiany mają dotyczyć PIT i CIT. Tymczasem z druków poprawek, które przyjęła komisja, wynika, że zmiana dotyczy art. 3 nowelizacji odnoszącego się do ustawy o PIT i art. 2, który wprowadza zmiany w... kodeksie postępowania cywilnego, a nie ustawie o CIT.

– Tekst poprawki przygotowało Ministerstwo Finansów. Sprawozdanie komisji nie zostało jeszcze podpisane. Jeżeli wkradł się tu tego typu błąd, to jest jeszcze czas, by go naprawić – powiedział „GP” poseł Czerniawski.

Nowelizacja zostanie teraz skierowana do drugiego czytania. Wcześniej zmiany ma zaopiniować Komitet Integracji Europejskiej.

Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama