reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF: niższe karne odsetki tylko dla zaległości po 1 stycznia br.

MF: niższe karne odsetki tylko dla zaległości po 1 stycznia br.

Wprowadzone przez ostatnią nowelizację Ordynacji podatkowej niższe odsetki karne dla podatników, którzy sami ujawnią zaległość podatkową, dotyczą tylko okresu od 1 stycznia br. - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w interpretacji podatkowej.

MF wskazuje w interpretacji z 12 lutego 2009 r. (PK4/8012/18/LJO/09/58), że zgodnie ze zmianą w Ordynacji podatkowej podatnik, który złoży korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem jej przyczyn i zapłaci w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległość podatkową - może zastosować obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 proc. stawki podstawowej.

Resort podkreśla, że nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2009 r. i nie nadano im mocy wstecznej. Mają więc zastosowanie do korekt deklaracji złożonych po 1 stycznia 2009 r. i nie obejmują korekt złożonych przed tym dniem.

"Obniżona stawka odsetek za zwłokę ma zastosowanie do naliczania odsetek za zwłokę za okres od dnia 1 stycznia 2009 r." - wyjaśnia MF. Dodaje, że jeżeli korekta dotyczy zaległości podatkowej powstałej przed 1 stycznia 2009 r., to od dnia 1 stycznia 2009 r. odsetki za zwłokę powinny być naliczane według obniżonej stawki, zaś do dnia 31 grudnia 2008 r. według podstawowej stawki odsetek za zwłokę.

"Niestety ministerstwo przyjęło tutaj niekorzystną dla podatników interpretację przepisów" - ocenia Alicja Sarna, doradca podatkowy ze spółki doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

"Z taką interpretacją można się zgadzać lub nie, ale należy ją stosować" - mówi Alicja Sarna. Według niej, wyjaśnienie MF było potrzebne, bo w nowelizacji Ordynacji podatkowej zabrakło przepisów przejściowych dotyczących obniżonych odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej.

MF podkreśla ponadto, że jeśli podatnik nie zapłaci ujawnionej przez siebie zaległości w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, straci prawo do zastosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę. "Tak samo będzie przy niepełnej wpłacie zaległości podatkowej" - czytamy w interpretacji.

Wysokość odsetek za zwłokę jest uzależniona od wysokości stóp procentowych. Wynoszą one dwukrotność stopy lombardowej NBP, która teraz ma poziom 5,5 proc.

 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama