reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ZUS przyznał zaledwie 13 emerytur pomostowych

ZUS przyznał zaledwie 13 emerytur pomostowych

Osoby ubiegające się o emerytury pomostowe najwięcej problemów mają z dokumentowaniem swoich praw. Najwieksze kłopoty mają osoby, które pracowały w tzw. szkodliwych warunkach w zlikwidowanych firmach.

Do oddziałów ZUS trafiają pierwsze wnioski o przyznanie emerytur pomostowych. Z danych, jakie przygotował dla nas zakład, wynika, że do tej pory prawo do nich zyskało 13 osób. Jako pierwsi o świadczenia pomostowe ubiegają się pracownicy spełniający warunki zawarte w art. 49 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656). Zgodnie z nim prawo do takiego świadczenia mają osoby, które po 31 grudnia 2008 r. nie wykonują już pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ale na 1 stycznia tego roku miały już odpowiedni staż pracy w zawodzie uprawniającym do emerytury pomostowej.

- Mamy bardzo liczne skargi byłych maszynistów, którym ZUS nie chce przyznać emerytury pomostowej. W uzasadnieniu odmownej decyzji wskazuje, że nie spełniają warunków do takiego świadczenia. Przeważnie jest zacytowany art. 49 ustawy pomostowej bez podania szczegółów - mówi Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Pracownicy ZUS twierdzą, że nie można uogólniać powodów odmów. Ich zdaniem każda sprawa jest wyjaśniania indywidualnie na podstawie przedstawionej dokumentacji.

- Na podstawie tego konkretnego przepisu prawo do emerytury pomostowej ma wyłącznie osoba zatrudniona wcześniej w pełnym wymiarze na stanowisku, gdzie nadal jest wykonywana praca uwzględniona w załączniku do ustawy o emeryturach pomostowych - mówi Kazimierz Sujka, dyrektor Oddziału ZUS w Siedlcach.

Tłumaczy, że pracownik musi dostarczyć zaświadczenie od byłego pracodawcy o okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które przypadały przed 1 stycznia 2009 r.

- Jeśli ZUS nie uzna tych dokumentów, wtedy przysługuje odwołanie do sądu pracy - mówi Kazimierz Sujka.

Najpoważniejsze problemy z uzyskaniem emerytury pomostowej mogą mieć jednak osoby, które w przeszłości były zatrudnione w szczególnych warunkach w zlikwidowanych zakładach pracy.

Zaświadczenia przyjmowane przez ZUS muszą zawierać nie tylko informacje o latach rozpoczęcia i zakończenia pracy, ale także o rodzaju wykonywanej pracy, stanowisku pracy oraz okresach pobierania zasiłku chorobowego. Ważne jest także, aby pracownik przedstawił zaświadczenie o wysokości zarobków najlepiej na druku Rp-7. Niestety w przeszłości nie wszyscy pracodawcy wystawiali takie dokumenty.

- W takim przypadku należy jak najszybciej rozpocząć poszukiwania archiwum przechowującego dokumentację zlikwidowanego zakładu pracy. Ważne jest także zgromadzenie jak najbardziej wiarygodnej dokumentacji, która potwierdzi rodzaj wykonywanej pracy - dodaje Kazimierz Sujka.

W oddziale ZUS w Siedlcach została przyzna jedna emerytura pomostowa, wydano też jedną decyzję odmowną, a jedna sprawa toczy się przed sądem.

- Pracodawcy obawiają się nie tylko, że ZUS będzie kwestionował zaświadczenia wystawiane pracownikom, lecz także sporządzone przez nich wykazy stanowisk pracy - dodaje Witold Polkowski z Konfederacji Pracodawców Polskich.

270 tys. osób ma zyskać prawo do emerytur pomostowych

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama