REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebne ulgi podatkowe na emeryturę i leki

REKLAMA

Podatnicy chcieliby wprowadzenia ulgi związanej z oszczędzaniem na emeryturę oraz powszechnej ulgi na zakup leków - wynika z przeprowadzonej sondy.

Ulgi podatkowe cieszą się dużą popularnością wśród podatników. Postanowiliśmy sprawdzić, czy oczekują oni od resortu finansów wprowadzenia nowych zwolnień. Z naszej internetowej sondy wynika, że podatnicy chcieliby otrzymać ulgę związaną z oszczędzaniem na cele emerytalne, ulgę na zakup leków, a także ulgę remontową.

Autopromocja

- Dane z sondażu obrazują, co jest dla Polaków priorytetem: zdrowie, rodzina, własny kąt, zapewnienie bytu. Szczególnie interesująca wydaje się ulga na zakup leków - tu podatnicy życzyliby sobie czegoś powszechniej dostępnego niż obecna ulga rehabilitacyjna - komentuje Maria Kukawska, menedżer w Accreo Taxand.

Dodaje, że wobec nie najlepszej kondycji polskiej służby zdrowia warto, by ustawodawca zastanowił się nad zmodyfikowaniem tej ulgi. Podatnicy chcieliby również powrotu ulgi edukacyjnej bądź opracowania nowej ulgi wspierającej edukację.

Tęsknota za ulgami

W polskim systemie podatkowym można zauważyć powtarzającą się prawidłowość, kiedy po okresie likwidacji ulg następuje proces ponownego, i w większości wypadków chaotycznego, wprowadzania ich do systemu. Według Łukasza Strzelca, doradcy podatkowego, menedżera w Ernst & Young, obecnie jesteśmy na etapie, kiedy po likwidacji wielu ulg w PIT podatnicy zaczynają tęsknić za ponownym rozszerzeniem ich katalogu. Większość ulg, które zostały wymienione w sondzie GP, nadal obowiązuje lub też w tej lub innej formie już obowiązywało.

Ulgi obniżają podatek

Jest sprawą naturalną, że jeśli określona ulga jest dostępna, to podatnicy starają się z niej korzystać tak, aby obniżyć swoje zobowiązania. Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf podkreśla, że jest oczywiste, że podatnicy chcą nowych ulg, które mogą przynieść korzyści konkretnym gospodarstwom domowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jednak ulgi nie są dla najbiedniejszych. Ulga wiąże się zazwyczaj najpierw z koniecznością poniesienia wydatków. Aby je zrealizować, trzeba mieć środki - podkreśla Katarzyna Bieńkowska.

Dodaje, że deklaracje co do oczekiwań w zakresie ulg niekoniecznie idą w parze z rzeczywistymi finansowymi możliwościami ich wykorzystania. Pokazuje to choćby konstrukcja istniejącej ulgi na dzieci. Poza tym na wprowadzenie bądź przywrócenie przynajmniej niektórych z wspomnianych ulg raczej nie można liczyć, gdyż zwyczajnie nie ma na to warunków budżetowych. Ktoś bowiem musiałby sfinansować ograniczenie wpływów z PIT.

Ustawodawca ma cel

Ustawodawca wprowadza ulgi podatkowe z zamiarem pobudzania podatników do określonych działań. Według Marii Kukawskiej, sonda GP pozwala na spojrzenie z drugiej strony - wprowadzenia jakich stymulacji życzyliby sobie sami podatnicy. Okazuje się, że w wielu przypadkach zamiar ustawodawcy i życzenia podatników się spotykają. Dziś mamy ulgę na dzieci, ulgę na internet, rehabilitacyjną czy odpis dotyczący darowizn.

Zdaniem ekspertów droga do konstrukcji racjonalnego podatku dochodowego nie prowadzi przez mnożenie ulg, lecz przez jak najdalej idące upraszczanie systemu i obniżanie stawek.

Wsparcie dla oszczędności

Każda nowa ulga to dodatkowe komplikacje.

- To, nad czym warto faktycznie się zastanowić, to ewentualne premiowanie/zachęta podatkowa do oszczędzania na emeryturę, przy czym w tym konkretnym przypadku nie wolno pominąć rzeszy podatników prowadzących indywidualną działalność gospodarczą - podpowiada Katarzyna Bieńkowska.

Natomiast Łukasz Strzelec podkreśla, że ulgi związane z oszczędzaniem na przyszłą emeryturę obowiązują w wielu innych systemach podatkowych i w większości przypadków cieszą się zasłużonym powodzeniem. Wydaje się, że również w Polsce, gdzie przewidywania dotyczące przyszłych wypłat emerytalnych z ZUS i OFE nie pozostawiają złudzeń co do ich wysokości, ze wspomnianej ulgi skorzystałoby wielu podatników.

- W związku z obecną sytuacją gospodarczą oraz problemami rządu w domknięciu budżetu, w najbliższym okresie nie należy się spodziewać znaczącej rozbudowy systemu ulg - w tym wprowadzenia ulgi związanej z oszczędzaniem na emeryturę - konkluduje Łukasz Strzelec.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA