REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebne ulgi podatkowe na emeryturę i leki

REKLAMA

Podatnicy chcieliby wprowadzenia ulgi związanej z oszczędzaniem na emeryturę oraz powszechnej ulgi na zakup leków - wynika z przeprowadzonej sondy.

Ulgi podatkowe cieszą się dużą popularnością wśród podatników. Postanowiliśmy sprawdzić, czy oczekują oni od resortu finansów wprowadzenia nowych zwolnień. Z naszej internetowej sondy wynika, że podatnicy chcieliby otrzymać ulgę związaną z oszczędzaniem na cele emerytalne, ulgę na zakup leków, a także ulgę remontową.

REKLAMA

Autopromocja

- Dane z sondażu obrazują, co jest dla Polaków priorytetem: zdrowie, rodzina, własny kąt, zapewnienie bytu. Szczególnie interesująca wydaje się ulga na zakup leków - tu podatnicy życzyliby sobie czegoś powszechniej dostępnego niż obecna ulga rehabilitacyjna - komentuje Maria Kukawska, menedżer w Accreo Taxand.

Dodaje, że wobec nie najlepszej kondycji polskiej służby zdrowia warto, by ustawodawca zastanowił się nad zmodyfikowaniem tej ulgi. Podatnicy chcieliby również powrotu ulgi edukacyjnej bądź opracowania nowej ulgi wspierającej edukację.

Tęsknota za ulgami

W polskim systemie podatkowym można zauważyć powtarzającą się prawidłowość, kiedy po okresie likwidacji ulg następuje proces ponownego, i w większości wypadków chaotycznego, wprowadzania ich do systemu. Według Łukasza Strzelca, doradcy podatkowego, menedżera w Ernst & Young, obecnie jesteśmy na etapie, kiedy po likwidacji wielu ulg w PIT podatnicy zaczynają tęsknić za ponownym rozszerzeniem ich katalogu. Większość ulg, które zostały wymienione w sondzie GP, nadal obowiązuje lub też w tej lub innej formie już obowiązywało.

Ulgi obniżają podatek

Jest sprawą naturalną, że jeśli określona ulga jest dostępna, to podatnicy starają się z niej korzystać tak, aby obniżyć swoje zobowiązania. Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf podkreśla, że jest oczywiste, że podatnicy chcą nowych ulg, które mogą przynieść korzyści konkretnym gospodarstwom domowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jednak ulgi nie są dla najbiedniejszych. Ulga wiąże się zazwyczaj najpierw z koniecznością poniesienia wydatków. Aby je zrealizować, trzeba mieć środki - podkreśla Katarzyna Bieńkowska.

Dodaje, że deklaracje co do oczekiwań w zakresie ulg niekoniecznie idą w parze z rzeczywistymi finansowymi możliwościami ich wykorzystania. Pokazuje to choćby konstrukcja istniejącej ulgi na dzieci. Poza tym na wprowadzenie bądź przywrócenie przynajmniej niektórych z wspomnianych ulg raczej nie można liczyć, gdyż zwyczajnie nie ma na to warunków budżetowych. Ktoś bowiem musiałby sfinansować ograniczenie wpływów z PIT.

Ustawodawca ma cel

Ustawodawca wprowadza ulgi podatkowe z zamiarem pobudzania podatników do określonych działań. Według Marii Kukawskiej, sonda GP pozwala na spojrzenie z drugiej strony - wprowadzenia jakich stymulacji życzyliby sobie sami podatnicy. Okazuje się, że w wielu przypadkach zamiar ustawodawcy i życzenia podatników się spotykają. Dziś mamy ulgę na dzieci, ulgę na internet, rehabilitacyjną czy odpis dotyczący darowizn.

Zdaniem ekspertów droga do konstrukcji racjonalnego podatku dochodowego nie prowadzi przez mnożenie ulg, lecz przez jak najdalej idące upraszczanie systemu i obniżanie stawek.

Wsparcie dla oszczędności

Każda nowa ulga to dodatkowe komplikacje.

REKLAMA

- To, nad czym warto faktycznie się zastanowić, to ewentualne premiowanie/zachęta podatkowa do oszczędzania na emeryturę, przy czym w tym konkretnym przypadku nie wolno pominąć rzeszy podatników prowadzących indywidualną działalność gospodarczą - podpowiada Katarzyna Bieńkowska.

Natomiast Łukasz Strzelec podkreśla, że ulgi związane z oszczędzaniem na przyszłą emeryturę obowiązują w wielu innych systemach podatkowych i w większości przypadków cieszą się zasłużonym powodzeniem. Wydaje się, że również w Polsce, gdzie przewidywania dotyczące przyszłych wypłat emerytalnych z ZUS i OFE nie pozostawiają złudzeń co do ich wysokości, ze wspomnianej ulgi skorzystałoby wielu podatników.

- W związku z obecną sytuacją gospodarczą oraz problemami rządu w domknięciu budżetu, w najbliższym okresie nie należy się spodziewać znaczącej rozbudowy systemu ulg - w tym wprowadzenia ulgi związanej z oszczędzaniem na emeryturę - konkluduje Łukasz Strzelec.

 

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA