REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatni dzień na złożenie PIT

Zeznania PIT za 2008 rok podatnicy muszą złożyć najpóźniej dziś do północy. W zależności od uzyskanych dochodów należy złożyć: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38. Za niezłożenie zeznania w terminie podatnik może zostać ukarany przez fiskusa.

RAPORT

Autopromocja

Na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 rok mamy czas dziś do północy. Podatnicy, którzy w ubiegłym roku uzyskali dochody, muszą wykazać je w deklaracji PIT. Fiskusa interesuje każda zarobiona złotówka, choć nie od każdej złotówki będzie pobrany podatek. Podatnicy, których roczne zarobki w 2008 roku nie przekroczyły kwoty 3091 zł, nie zapłacą podatku. Jednak zeznanie muszą złożyć. Gdy od tych pieniędzy została pobrana zaliczka na podatek, będzie ona podatnikom zwrócona w formie nadpłaty.

W zależności od rodzaju uzyskanego dochodu podatnicy mają do wyboru następujące formularze: PIT-37, gdy podatnik np. uzyskiwał dochody z pracy; PIT-36, gdy np. podatnik prowadził działalność, uzyskiwał zarobki za granicą, a ma obowiązek rozliczenia ich w Polsce; PIT-36L, gdy podatnik prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną liniowym 19-proc. PIT; PIT-38, gdy podatnik zarobił, np. inwestując na giełdzie.

Poprawne wypełnienie

Wypełniając deklarację podatkową ostatniego dnia, łatwo o pomyłkę. Warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, w zeznaniu w poz. 1 wpisujemy swój NIP, a nie NIP pracodawcy. Po drugie, rozliczamy się zawsze według miejsca zamieszkania, a nie miejsca zameldowania. Po trzecie, każde zeznanie podatkowe musi być podpisane. Deklaracja podatkowa niepodpisana jest nieważna. Przy wypełnianiu rocznego PIT wskazana jest również ostrożność przy obliczeniach. Błędy rachunkowe, które się pojawiają, trzeba będzie poprawić, składając korektę zeznania.

Złożenie PIT

Gdy zeznanie już jest wypełnione, trzeba je złożyć w urzędzie skarbowym. Ostatniego dnia najbezpieczniej jest to zrobić osobiście w urzędzie, choć warto przygotować się na kolejki. Dziś większość urzędów pracuje dłużej, ale jest to indywidualna decyzja każdego naczelnika urzędu. Wystawiane są też specjalne urny, przeznaczone na roczne zeznania PIT. Bezpiecznym rozwiązaniem jest też wysłanie deklaracji za pośrednictwem Poczty Polskiej. Ale tu uwaga: tylko stempel Poczty Polskiej potwierdza złożenie zeznania podatkowego w danym dniu. W dużych miastach poczty czynne są nawet całą dobę, wystarczy więc, że zeznanie zostanie nadane 30 kwietnia przed północą. Jednak nie w każdym mieście jest poczta całodobowa. Trzeba też pamiętać, że jeśli korzystamy z usług innego operatora pocztowego lub wysyłamy zeznanie z zagranicy, dniem złożenia PIT jest moment wpływu pisma do urzędu skarbowego, a nie stempel z koperty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozliczenie podatku

Na koniec zostało nam jeszcze rozliczenie podatku. Gdy z PIT za 2008 rok wyjdzie podatnikowi nadpłata, będzie on musiał poczekać na jej zwrot trzy miesiące od momentu złożenia deklaracji.

W sytuacji gdy z deklaracji wychodzi dopłata, trzeba ją wpłacić do urzędu skarbowego 30 kwietnia. Wpłaty można dokonać gotówką lub przelewem bankowym.

 

Warto wiedzieć, że za dzień zapłaty podatku przy wpłacie gotówkowej uważa się dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta. Natomiast w obrocie bezgotówkowym momentem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych jest dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Zatem wybierając formę przelewu bankowego, nie warto z zapłatą podatku czekać do ostatniej chwili. Jeśli bowiem zlecimy przelew bankowy 30 kwietnia tuż przed północą, zostanie on zaksięgowany dopiero następnego dnia. Co więcej, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że 1 maja jest dniem wolnym od pracy, 2 i 3 maja 2009 r. (sobota i niedziela) też są dniami wolnymi od pracy. Zatem bank obciąży rachunek podatnika najwcześniej 4 maja. To oznacza, że podatnik nie wpłaci podatku w terminie, powstanie u niego zaległość podatkowa, od której trzeba będzie zapłacić odsetki. Dodatkowo podatnik może być ukarany sankcjami przewidzianymi w kodeksie karnym skarbowym.

OPINIE

ANDRZEJ PARAFIANOWICZ

wiceminister finansów

Organy podatkowe mają prawo kontrolować rozliczenia podatników. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że uprawnienia kontrolne nie mają być straszakiem na uczciwych podatników. Niezamierzone błędy i oczywiste pomyłki popełniane są przez podatników, chociaż wypełnione formularze podatkowe są na bieżąco weryfikowane przez urzędników, często już w momencie składania zeznania w urzędzie. Kontroli powinni obawiać się podatnicy, którzy działają nielegalnie. Chodzi tutaj m.in. o niezarejestrowany obrót towarami i usługami, a także zorganizowaną przestępczość skarbową - nielegalny obrót paliwami, alkoholem, wyrobami tytoniowymi, nielegalny hazard... Podatnicy, którzy płacą podatki, ujawniają wszystkie źródła przychodów - nawet przy popełnieniu błędów w zeznaniach - mogą spać spokojnie. Popełnianie błędów to ludzka rzecz, a pomoc w ich naprawieniu to rola pracowników administracji podatkowej.

MACIEJ GRABOWSKI

Autopromocja

wiceminister finansów

Na przestrzeni 18 lat formularz PIT znacznie zmniejszył swoją objętość. Jedno z pierwszych zeznań PIT-31, składane w 1992 roku, liczyło osiem stron, podczas gdy obecnie obowiązujący PIT-37 tylko trzy. Zmniejszyła się również liczba zeznań. Najwięcej formularzy dla podstawowych rozliczeń obowiązywało w 1999 roku, bo aż sześć i łącznie liczyły 38 stron. Teraz jest ich cztery o łącznej objętości 14 stron. W mojej ocenie, w ciągu ostatnich lat ustabilizowała się także sytuacja prawna. Ostatnia rozległa zmiana w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nastąpiła w 2004 roku, kiedy to wprowadzono liniową formę opodatkowania oraz PIT-38 od dochodów kapitałowych, natomiast ostatnie lata nie przynosiły tak dużych zmian, dzięki czemu podatnicy mają większą świadomość i pewność prawną w zakresie wypełniania zeznań rocznych. Mam nadzieję, że ostatnie przełomowe ułatwienie, jakim jest możliwość przesyłania PIT-37 drogą elektroniczną, również się do tego przyczynia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Chipy płatnicze – wygoda czy wyzwanie dla konsumenta? Chciałbyś mieć chipa pod skórą?

  Co myślimy o użytkownikach chipów płatniczych? Jakie przypisujemy im cechy? Ten temat zbadali dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Łukasz Sułkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Nadpłaty VAT w związku z obrotem konsumenckim. Czy wyrok TSUE będzie korzystny dla podatników? Co wynika z opinii Rzecznik Generalnej?

  Podatnicy spierający się z fiskusem o stwierdzenie nadpłaty w związku z tym, że pobrali od konsumentów i odprowadzili do organów podatkowych VAT według stawki wyższej niż właściwa, zyskali nowego sojusznika. 16 listopada 2023 r. Rzecznik Generalna Juliane Kokott wydała opinię w polskiej sprawie C-606/22, rozpatrywanej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w konsekwencji pytania prejudycjalnego zadanego przez Naczelny Sąd Administracyjny. Rzecznik uznała, że praktyka polskich organów podatkowych, polegająca na odmowie stwierdzenia nadpłat, uzasadniana m.in. ryzykiem bezpodstawnego wzbogacenia po stronie wnioskującego podatnika, jest niezgodna z przepisami UE.

  Niedziele handlowe w grudniu 2023 r. - dwie przed Wigilią. A 24 grudnia nie zrobisz zakupów w większości sklepów

  W dniu 29 listopada 2023 r. Sejm przyjął ustawę (nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele), zgodnie z którą, jeżeli niedziela przypada 24 grudnia (Wigilia), to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W 2023 roku niedziele handlowe przed Świętami Bożego Narodzenia wypadają 10 i 17 grudnia.

  Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

  ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

  Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

  65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

  Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

  Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  REKLAMA