REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatni dzień na złożenie PIT

REKLAMA

Zeznania PIT za 2008 rok podatnicy muszą złożyć najpóźniej dziś do północy. W zależności od uzyskanych dochodów należy złożyć: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38. Za niezłożenie zeznania w terminie podatnik może zostać ukarany przez fiskusa.

RAPORT

REKLAMA

Autopromocja

Na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 rok mamy czas dziś do północy. Podatnicy, którzy w ubiegłym roku uzyskali dochody, muszą wykazać je w deklaracji PIT. Fiskusa interesuje każda zarobiona złotówka, choć nie od każdej złotówki będzie pobrany podatek. Podatnicy, których roczne zarobki w 2008 roku nie przekroczyły kwoty 3091 zł, nie zapłacą podatku. Jednak zeznanie muszą złożyć. Gdy od tych pieniędzy została pobrana zaliczka na podatek, będzie ona podatnikom zwrócona w formie nadpłaty.

W zależności od rodzaju uzyskanego dochodu podatnicy mają do wyboru następujące formularze: PIT-37, gdy podatnik np. uzyskiwał dochody z pracy; PIT-36, gdy np. podatnik prowadził działalność, uzyskiwał zarobki za granicą, a ma obowiązek rozliczenia ich w Polsce; PIT-36L, gdy podatnik prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną liniowym 19-proc. PIT; PIT-38, gdy podatnik zarobił, np. inwestując na giełdzie.

Poprawne wypełnienie

Wypełniając deklarację podatkową ostatniego dnia, łatwo o pomyłkę. Warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, w zeznaniu w poz. 1 wpisujemy swój NIP, a nie NIP pracodawcy. Po drugie, rozliczamy się zawsze według miejsca zamieszkania, a nie miejsca zameldowania. Po trzecie, każde zeznanie podatkowe musi być podpisane. Deklaracja podatkowa niepodpisana jest nieważna. Przy wypełnianiu rocznego PIT wskazana jest również ostrożność przy obliczeniach. Błędy rachunkowe, które się pojawiają, trzeba będzie poprawić, składając korektę zeznania.

Złożenie PIT

Gdy zeznanie już jest wypełnione, trzeba je złożyć w urzędzie skarbowym. Ostatniego dnia najbezpieczniej jest to zrobić osobiście w urzędzie, choć warto przygotować się na kolejki. Dziś większość urzędów pracuje dłużej, ale jest to indywidualna decyzja każdego naczelnika urzędu. Wystawiane są też specjalne urny, przeznaczone na roczne zeznania PIT. Bezpiecznym rozwiązaniem jest też wysłanie deklaracji za pośrednictwem Poczty Polskiej. Ale tu uwaga: tylko stempel Poczty Polskiej potwierdza złożenie zeznania podatkowego w danym dniu. W dużych miastach poczty czynne są nawet całą dobę, wystarczy więc, że zeznanie zostanie nadane 30 kwietnia przed północą. Jednak nie w każdym mieście jest poczta całodobowa. Trzeba też pamiętać, że jeśli korzystamy z usług innego operatora pocztowego lub wysyłamy zeznanie z zagranicy, dniem złożenia PIT jest moment wpływu pisma do urzędu skarbowego, a nie stempel z koperty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozliczenie podatku

Na koniec zostało nam jeszcze rozliczenie podatku. Gdy z PIT za 2008 rok wyjdzie podatnikowi nadpłata, będzie on musiał poczekać na jej zwrot trzy miesiące od momentu złożenia deklaracji.

W sytuacji gdy z deklaracji wychodzi dopłata, trzeba ją wpłacić do urzędu skarbowego 30 kwietnia. Wpłaty można dokonać gotówką lub przelewem bankowym.

 

Warto wiedzieć, że za dzień zapłaty podatku przy wpłacie gotówkowej uważa się dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta. Natomiast w obrocie bezgotówkowym momentem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych jest dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

Zatem wybierając formę przelewu bankowego, nie warto z zapłatą podatku czekać do ostatniej chwili. Jeśli bowiem zlecimy przelew bankowy 30 kwietnia tuż przed północą, zostanie on zaksięgowany dopiero następnego dnia. Co więcej, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że 1 maja jest dniem wolnym od pracy, 2 i 3 maja 2009 r. (sobota i niedziela) też są dniami wolnymi od pracy. Zatem bank obciąży rachunek podatnika najwcześniej 4 maja. To oznacza, że podatnik nie wpłaci podatku w terminie, powstanie u niego zaległość podatkowa, od której trzeba będzie zapłacić odsetki. Dodatkowo podatnik może być ukarany sankcjami przewidzianymi w kodeksie karnym skarbowym.

OPINIE

ANDRZEJ PARAFIANOWICZ

wiceminister finansów

Organy podatkowe mają prawo kontrolować rozliczenia podatników. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że uprawnienia kontrolne nie mają być straszakiem na uczciwych podatników. Niezamierzone błędy i oczywiste pomyłki popełniane są przez podatników, chociaż wypełnione formularze podatkowe są na bieżąco weryfikowane przez urzędników, często już w momencie składania zeznania w urzędzie. Kontroli powinni obawiać się podatnicy, którzy działają nielegalnie. Chodzi tutaj m.in. o niezarejestrowany obrót towarami i usługami, a także zorganizowaną przestępczość skarbową - nielegalny obrót paliwami, alkoholem, wyrobami tytoniowymi, nielegalny hazard... Podatnicy, którzy płacą podatki, ujawniają wszystkie źródła przychodów - nawet przy popełnieniu błędów w zeznaniach - mogą spać spokojnie. Popełnianie błędów to ludzka rzecz, a pomoc w ich naprawieniu to rola pracowników administracji podatkowej.

MACIEJ GRABOWSKI

wiceminister finansów

Na przestrzeni 18 lat formularz PIT znacznie zmniejszył swoją objętość. Jedno z pierwszych zeznań PIT-31, składane w 1992 roku, liczyło osiem stron, podczas gdy obecnie obowiązujący PIT-37 tylko trzy. Zmniejszyła się również liczba zeznań. Najwięcej formularzy dla podstawowych rozliczeń obowiązywało w 1999 roku, bo aż sześć i łącznie liczyły 38 stron. Teraz jest ich cztery o łącznej objętości 14 stron. W mojej ocenie, w ciągu ostatnich lat ustabilizowała się także sytuacja prawna. Ostatnia rozległa zmiana w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nastąpiła w 2004 roku, kiedy to wprowadzono liniową formę opodatkowania oraz PIT-38 od dochodów kapitałowych, natomiast ostatnie lata nie przynosiły tak dużych zmian, dzięki czemu podatnicy mają większą świadomość i pewność prawną w zakresie wypełniania zeznań rocznych. Mam nadzieję, że ostatnie przełomowe ułatwienie, jakim jest możliwość przesyłania PIT-37 drogą elektroniczną, również się do tego przyczynia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA