REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cennik PIT-ów

REKLAMA

Osoby, które nie potrafią samodzielnie wypełnić formularza PIT, mogą skorzystać z pomocy specjalisty - doradcy podatkowego lub certyfikowanego księgowego. Koszt takiej usługi zależy od miasta oraz od liczby odliczeń, z jakich podatnik korzysta, i waha się od 5 do 100 zł. Mimo pojawienia się nowych formularzy zeznań, doradcy zgodnie twierdzą, że podobnie jak w latach ubiegłych nie mają żadnych problemów z rozliczeniami rocznymi.

Od 1 lutego 2005 r. krąg osób uprawnionych do sporządzania zeznań podatkowych osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej, powiększył się o księgowych usługowo prowadzących księgi rachunkowe. Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym dała prawo osobom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe do wypełniania zeznań podatkowych i wszelkich deklaracji podatkowych oraz udzielania pomocy w tym zakresie. Do tej pory czynności te były zastrzeżone tylko dla doradców podatkowych.

Autopromocja

Nowelizacja została zaskarżona przez doradców podatkowych do Trybunału Konstytucyjnego. Zresztą już w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym doradcy podatkowi nie zgadzali się na nowe rozwiązania i nie ustawali w protestach. Pojawiły się obawy zmniejszenia liczby klientów. Szczególny nacisk kładziono jednak na konsekwencje wynikające z faktu, że do doradztwa podatkowego zostaną dopuszczone osoby, których nie wiążą reguły, których muszą przestrzegać doradcy podatkowi, np. tajemnica zawodowa czy obowiązek zgłaszania działań o charakterze przestępczym. Dziś pytani przez „GP” doradcy mówią, że była to zmiana, która nic nie zmieniła.

Z informacji, które udało nam się zebrać, wynika, że ani pojawienie się nowych formularzy zeznań PIT-38 i PIT-36L, ani umożliwienie księgowym legalnego wypełniania PIT-ów nie miało większego wpływu na rynek oferowanych w tym zakresie usług. Z sondy przeprowadzonej przez „GP” w wybranych kancelariach doradztwa podatkowego wynika, że koszt wypełnienia zeznania rocznego waha się w granicach od 5 do 100 zł i jest zależny od dwóch czynników – miasta i liczby załączników, jakie specjalista musi za podatnika wypełnić. To mniej więcej ten sam poziom cen, jaki był przed rokiem.

Średni koszt wypełnienia formularza PIT

Warszawa – 30-100 zł (w zależności od liczby załączników)
Sosnowiec – 35 zł
Kraków – 30 zł plus 10 zł za każdy załącznik
Gdynia – 10 zł plus 5-10 zł za każdy załącznik
Łódź – 30-50 zł
Jasło – 30 zł plus koszt załącznika, który zależy od stopnia skomplikowania ulgi
Elbląg – 20 zł plus 5 zł za każdy załącznik
Miechów – 5-10 zł (w zależności od liczby rachunków i odliczeń)
Poznań – 20-30 zł plus koszt załączników

Specjaliści, którzy zgodzili się z nami porozmawiać, podkreślali, że wypełnianie formularzy nie sprawia problemów. – Opodatkowanie na zasadach ogólnych jest od wielu lat w miarę jednolite i spójne, więc nie sądzę, aby najnowsze zmiany spowodowały reorganizację w pracy biur doradztwa podatkowego – powiedział Witold Zapendowski, doradca podatkowy, właściciel Centrum Doradztwa Podatkowego CeDePe w Łodzi. Elżbieta Nurzyńska z Biura Rachunkowego Artus w Warszawie podkreśliła natomiast, że media robią swoje, tzn. informują, jak się rozliczać, poza tym są ogólnie dostępne programy, które ułatwiają rozliczanie. – Do nas trafiają podatnicy, którzy mają wyjątkowo skomplikowaną sytuację, np. korzystają z wielu ulg – dodała.

Bożena Żaba z Biura Rachunkowego Efekt w Krakowie zauważyła, że jeśli ktoś zajmuje się zawodowo doradztwem podatkowym czy księgowym, to wypełnienie formularza podatkowego nawet po zmianach w ustawach podatkowych to tylko kwestia dostosowania się do nowych wymagań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo że doradcy nie mają problemów z wypełnieniem zeznania rocznego, to należy pamiętać, że doradca też człowiek i może się mylić, a to wiąże się z konsekwencjami dla podatnika. To podatnik bowiem podpisuje się pod zeznaniem i on odpowiada za to, co jest w nim zawarte. Za błędy również.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA