REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cennik PIT-ów

REKLAMA

Osoby, które nie potrafią samodzielnie wypełnić formularza PIT, mogą skorzystać z pomocy specjalisty - doradcy podatkowego lub certyfikowanego księgowego. Koszt takiej usługi zależy od miasta oraz od liczby odliczeń, z jakich podatnik korzysta, i waha się od 5 do 100 zł. Mimo pojawienia się nowych formularzy zeznań, doradcy zgodnie twierdzą, że podobnie jak w latach ubiegłych nie mają żadnych problemów z rozliczeniami rocznymi.

Od 1 lutego 2005 r. krąg osób uprawnionych do sporządzania zeznań podatkowych osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej, powiększył się o księgowych usługowo prowadzących księgi rachunkowe. Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym dała prawo osobom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe do wypełniania zeznań podatkowych i wszelkich deklaracji podatkowych oraz udzielania pomocy w tym zakresie. Do tej pory czynności te były zastrzeżone tylko dla doradców podatkowych.

Autopromocja

Nowelizacja została zaskarżona przez doradców podatkowych do Trybunału Konstytucyjnego. Zresztą już w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym doradcy podatkowi nie zgadzali się na nowe rozwiązania i nie ustawali w protestach. Pojawiły się obawy zmniejszenia liczby klientów. Szczególny nacisk kładziono jednak na konsekwencje wynikające z faktu, że do doradztwa podatkowego zostaną dopuszczone osoby, których nie wiążą reguły, których muszą przestrzegać doradcy podatkowi, np. tajemnica zawodowa czy obowiązek zgłaszania działań o charakterze przestępczym. Dziś pytani przez „GP” doradcy mówią, że była to zmiana, która nic nie zmieniła.

Z informacji, które udało nam się zebrać, wynika, że ani pojawienie się nowych formularzy zeznań PIT-38 i PIT-36L, ani umożliwienie księgowym legalnego wypełniania PIT-ów nie miało większego wpływu na rynek oferowanych w tym zakresie usług. Z sondy przeprowadzonej przez „GP” w wybranych kancelariach doradztwa podatkowego wynika, że koszt wypełnienia zeznania rocznego waha się w granicach od 5 do 100 zł i jest zależny od dwóch czynników – miasta i liczby załączników, jakie specjalista musi za podatnika wypełnić. To mniej więcej ten sam poziom cen, jaki był przed rokiem.

Średni koszt wypełnienia formularza PIT

Warszawa – 30-100 zł (w zależności od liczby załączników)
Sosnowiec – 35 zł
Kraków – 30 zł plus 10 zł za każdy załącznik
Gdynia – 10 zł plus 5-10 zł za każdy załącznik
Łódź – 30-50 zł
Jasło – 30 zł plus koszt załącznika, który zależy od stopnia skomplikowania ulgi
Elbląg – 20 zł plus 5 zł za każdy załącznik
Miechów – 5-10 zł (w zależności od liczby rachunków i odliczeń)
Poznań – 20-30 zł plus koszt załączników

Specjaliści, którzy zgodzili się z nami porozmawiać, podkreślali, że wypełnianie formularzy nie sprawia problemów. – Opodatkowanie na zasadach ogólnych jest od wielu lat w miarę jednolite i spójne, więc nie sądzę, aby najnowsze zmiany spowodowały reorganizację w pracy biur doradztwa podatkowego – powiedział Witold Zapendowski, doradca podatkowy, właściciel Centrum Doradztwa Podatkowego CeDePe w Łodzi. Elżbieta Nurzyńska z Biura Rachunkowego Artus w Warszawie podkreśliła natomiast, że media robią swoje, tzn. informują, jak się rozliczać, poza tym są ogólnie dostępne programy, które ułatwiają rozliczanie. – Do nas trafiają podatnicy, którzy mają wyjątkowo skomplikowaną sytuację, np. korzystają z wielu ulg – dodała.

Bożena Żaba z Biura Rachunkowego Efekt w Krakowie zauważyła, że jeśli ktoś zajmuje się zawodowo doradztwem podatkowym czy księgowym, to wypełnienie formularza podatkowego nawet po zmianach w ustawach podatkowych to tylko kwestia dostosowania się do nowych wymagań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo że doradcy nie mają problemów z wypełnieniem zeznania rocznego, to należy pamiętać, że doradca też człowiek i może się mylić, a to wiąże się z konsekwencjami dla podatnika. To podatnik bowiem podpisuje się pod zeznaniem i on odpowiada za to, co jest w nim zawarte. Za błędy również.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  Prezes ZBP: WIRON nie musi zastąpić WIBOR-u, ale inne ustalenia reformy wskaźników referencyjnych bez zmian

  W dniu 3 kwietnia 2024 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych poinformował o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR. Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Decyzja NGR sygnalizuje, że niekoniecznie zastąpi go WIRON, ale istotne jest, że wszystkie inne ustalenia reformy pozostają w mocy – poinformował następnego dnia prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Komitetu Sterującego NGR ds. wskaźników Tadeusz Białek.

  Ulga dla samotnie wychowujących dzieci. Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka

  Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka dla skorzystania z preferencji podatkowej przez rodzica faktycznie samotnie zajmującego się dzieckiem. Wydaje się, że przeczy to polityce prorodzinnej państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza samotnych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do w tej sprawie do Ministra Finansów.

  Od lipca 2024 r. wejdą przepisy ws. rejestracji podmiotów zagranicznych wykonujących przewozy drogowe w SENT

  Na początku lipca 2024 r. mają wejść w życie przepisy zakładające obowiązek rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe - wynika z opublikowanego w czwartek 11 kwietnia projektu ustawy, który został skierowany do konsultacji publicznych.

  REKLAMA