| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedsiębiorcy zarejestrują transakcje w systemie wspólnotowym

Przedsiębiorcy zarejestrują transakcje w systemie wspólnotowym

Przedsiębiorcy będą musieli dokonywać rejestracji w systemie EORI (wspólnotowym systemie rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych) według określonej przez Ministerstwo Finansów właściwości miejscowej organów celnych.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia dotyczący właściwości miejscowej organów celnych, wprowadzający obowiązek rejestracji i posługiwania się numerem EORI. Zmiany podyktowane są koniecznością dostosowania przepisów krajowych do regulacji unijnych. W tym przypadku chodzi o Rozporządzenie Komisji (WE) nr 312/2009 z dnia 16 kwietnia 2009 r. w zakresie Wspólnotowego Kodeksu Celnego.

W rozporządzeniu wskazano osobom obowiązanym do rejestracji i posługiwania się numerem EORI właściwość miejscową dokonywania czynności rejestracji i aktualizacji.

Nowe przepisy nakładają obowiązek rejestracji w systemie EORI na przedsiębiorców, którzy w ramach swojej działalności gospodarczej zajmują się działaniami objętymi przepisami prawa celnego, na których ciąży konieczność dokonania pisemnego (elektronicznego) zgłoszenia celnego lub złożenia przywozowej lub wywozowej deklaracji skróconej.

Przedsiębiorcy mający miejsce zamieszkania bądź siedzibę na terytorium Polski właściwość miejscowa będzie ustalana według miejsca zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy albo według miejsca, w którym dokonywana jest pierwsza czynność wymagająca posłużenia się numerem EORI.

Natomiast dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Unii Europejskiej, właściwość miejscowa będzie ustalana według miejsca, w którym dokonywana jest pierwsza czynność wymagająca posłużenia się numerem EORI lub według miejsca, w którym planowane jest dokonanie pierwszej czynności wymagającej posłużenia się numerem EORI.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »