| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w praktyce

VAT w praktyce

Obowiązujące od 1 maja 2004 r. regulacje ustawy o podatku od towarów i usług przyniosły w praktyce wiele problemów związanych ze stosowaniem nowych przepisów. Nie zawsze przepisy, które zostały stworzone na podstawie unijnej VI Dyrektywy, dostosowane są do polskich realiów. Wyraźnie też widać różnicę pomiędzy rozwiązaniami dotychczas stosowanymi w Polsce a tymi z Unii Europejskiej. Wprowadzenie nowych zasad opodatkowania usług niematerialnych oraz kwestia sposobu traktowania towarów przekazanych na potrzeby reprezentacji i reklamy budzi liczne wątpliwości, które ujawniają się dopiero w praktyce.Wiele niejasności wzbudza opodatkowanie usług transportowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nowe uregulowania dotyczą usług elektronicznych; wątpliwości - chociażby te natury czysto rachunkowej - pojawiły się w kwestii dokonywania korekt podatku naliczonego. Wiele kontrowersji związanych jest z opodatkowaniem towarów używanych, w tym samochodów. Niejasna jest sprawa opodatkowania premii pieniężnych - tutaj także przedstawiciele doktryny podatkowej mają różne zdania.Zagadnieniem, które dotyczy większości podatników, jest z pewnością kwestia braku konieczności zamieszczania podpisów na fakturach. Mimo to okazuje się, że z pewnych pozapodatkowych względów warto jednak mieć takie podpisy.To tylko część kontrowersji, które pojawiły się w krótkim okresie obowiązywania nowej ustawy o VAT. Ich wyjaśnienie zostało przedstawione w tym opracowaniu. W "Poradniku" znajdą Państwo odpowiedzi również na wiele innych, istotnych pytań związanych ze stosowaniem ustawy o VAT w praktyce.

Zasady opodatkowania leasingu
Leasing finansowy
Od 1 maja 2004 r. umowa tzw. leasingu finansowego traktowana jest jako dostawa towarów. Za dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535; dalej jako ustawa o VAT), uważa się przeniesienie prawa rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.
Obowiązek podatkowy w leasingu finansowym powstaje na zasadach ogólnych. Oznacza to, że powstaje on w momencie wydania towarów będących przedmiotem leasingu finansowego. Jeżeli czynność ta powinna być potwierdzona fakturą (co jest zasadą), obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7. dnia od dnia wydania towaru.
Podstawą opodatkowania w leasingu finansowym jest cała kwota należna (suma wszystkich rat leasingowych czy płatności) pomniejszona o kwotę naliczonego podatku, która będzie pobierana przez finansującego w uzgodnionych ratach. Miejsce świadczenia w przypadku leasingu finansowego określane jest tak, jak przy dostawie towarów.
ZAPAMIĘTAJ
Podatek od leasingu finansowego jest płacony od całej kwoty, z chwilą powstania obowiązku podatkowego.
Leasing operacyjny
Zgodnie z ustawą o VAT, to co nie jest dostawą towarów, uznawane jest za usługę. W konsekwencji tzw. leasing operacyjny jest traktowany jako usługa.
Powstanie obowiązku podatkowego w leasingu operacyjnym uregulowane jest na zasadach szczególnych, określonych w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT. Obowiązek podatkowy powstaje więc z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Zasady powstawania obowiązku podatkowego są zatem identyczne jak pod rządami „starej” ustawy o VAT.
Podstawą opodatkowania w przypadku leasingu operacyjnego będzie kwota należna pomniejszona o kwotę podatku. W praktyce podatek będzie obliczany od wartości poszczególnych rat pomniejszonych o kwotę podatku. Ma to związek z momentem powstania obowiązku podatkowego – tj. nie później niż z upływem terminu płatności.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »