REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niektóre gminy mają kłopot z wypłatą zasiłków

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Wojewodowie z opóźnieniem lub w niższej wysokości, niż wnioskują o to gminy, przekazują pieniądze na wypłatę świadczeń rodzinnych.

Świadczenie rodzinne z wyjątkiem gminnej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka są finansowane z dotacji celowej z budżetu. Są to świadczenia obligatoryjne, które muszą być wypłacone uprawnionym. Część gmin ma jednak problemy z terminowymi wypłatami, bo nie otrzymują tych środków, o które wnioskują do wojewodów.

Autopromocja

- Miesięcznie wypłacamy łącznie 3 mln zł z tytułu świadczeń. Tymczasem od wojewody dostaliśmy w czerwcu 1,7 mln zł. Wielokrotnie interweniowaliśmy w tej sprawie u wojewody, pisaliśmy też do ministerstwa - mówi Małgorzata Harasimowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta w Toruniu.

Dodaje, że nie ma możliwości wypłacenia zasiłków tylko dla części rodzin, bo podział całości środków dokonuje system informatyczny.

- Nie mogło nam tych pieniędzy pożyczyć miasto, bo jest to niezgodne z ustawą o finansach publicznych - mówi Małgorzata Harasimowicz.

Podobne problemy ma Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krośnie Odrzańskim, gdzie zmniejszony został plan finansowy i w tym miesiącu brakuje 80 tys. zł na wypłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Na razie na bieżąco wypłacamy świadczenia rodzinne, ale z powodu opóźnień rodziny otrzymują pieniądze pod koniec miesiąca - mówi Wiesława Sochacka, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych MOPS w Olkuszu.

Bardzo trudna sytuacja jest w woj. lubuskim, gdzie w niektórych gminach w czerwcu zasiłki w ogóle nie były wypłacone.

- Nie otrzymaliśmy na czerwiec dotacji od wojewody. Gmina nie mogła nas wspomóc, bo jej też brakuje środków. Musieliśmy tłumaczyć rodzinom, które pytały, kiedy będą wypłacone zasiłki, że nie jest to nasza wina - mówi Artur Macul, kierownik OPS w Skąpem.

W tej sprawie interweniowała w resorcie pracy poseł Elżbieta Rafalska z PiS.

- Z danych, które uzyskałam od wojewody lubuskiego, wynika, że zaległości w stosunku do gmin sięgają nawet 5 mln zł - mówi Elżbieta Rafalska.

Dodaje, że dostała od wiceministra pracy i polityki społecznej Jarosława Dudy zapewnienie, że wojewodowie otrzymają na świadczenia rodzinne dodatkowe pieniądze z rezerwy celowej.

Większość gmin, które nie mają teraz problemów z wypłatą świadczeń rodzinnych, obawia się, że sytuacja może pogorszyć się w listopadzie, gdy rozpocznie się nowy okres zasiłkowy.

- Wtedy wzrośnie wysokość zasiłków rodzinnych i będziemy potrzebować więcej pieniędzy - mówi Danuta Rogała, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych MOPS w Sanoku.

3,26 mln dzieci pobiera zasiłki rodzinne

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA