REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niektóre gminy mają kłopot z wypłatą zasiłków

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Wojewodowie z opóźnieniem lub w niższej wysokości, niż wnioskują o to gminy, przekazują pieniądze na wypłatę świadczeń rodzinnych.

Świadczenie rodzinne z wyjątkiem gminnej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka są finansowane z dotacji celowej z budżetu. Są to świadczenia obligatoryjne, które muszą być wypłacone uprawnionym. Część gmin ma jednak problemy z terminowymi wypłatami, bo nie otrzymują tych środków, o które wnioskują do wojewodów.

REKLAMA

Autopromocja

- Miesięcznie wypłacamy łącznie 3 mln zł z tytułu świadczeń. Tymczasem od wojewody dostaliśmy w czerwcu 1,7 mln zł. Wielokrotnie interweniowaliśmy w tej sprawie u wojewody, pisaliśmy też do ministerstwa - mówi Małgorzata Harasimowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta w Toruniu.

Dodaje, że nie ma możliwości wypłacenia zasiłków tylko dla części rodzin, bo podział całości środków dokonuje system informatyczny.

- Nie mogło nam tych pieniędzy pożyczyć miasto, bo jest to niezgodne z ustawą o finansach publicznych - mówi Małgorzata Harasimowicz.

Podobne problemy ma Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krośnie Odrzańskim, gdzie zmniejszony został plan finansowy i w tym miesiącu brakuje 80 tys. zł na wypłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Na razie na bieżąco wypłacamy świadczenia rodzinne, ale z powodu opóźnień rodziny otrzymują pieniądze pod koniec miesiąca - mówi Wiesława Sochacka, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych MOPS w Olkuszu.

Bardzo trudna sytuacja jest w woj. lubuskim, gdzie w niektórych gminach w czerwcu zasiłki w ogóle nie były wypłacone.

- Nie otrzymaliśmy na czerwiec dotacji od wojewody. Gmina nie mogła nas wspomóc, bo jej też brakuje środków. Musieliśmy tłumaczyć rodzinom, które pytały, kiedy będą wypłacone zasiłki, że nie jest to nasza wina - mówi Artur Macul, kierownik OPS w Skąpem.

W tej sprawie interweniowała w resorcie pracy poseł Elżbieta Rafalska z PiS.

- Z danych, które uzyskałam od wojewody lubuskiego, wynika, że zaległości w stosunku do gmin sięgają nawet 5 mln zł - mówi Elżbieta Rafalska.

Dodaje, że dostała od wiceministra pracy i polityki społecznej Jarosława Dudy zapewnienie, że wojewodowie otrzymają na świadczenia rodzinne dodatkowe pieniądze z rezerwy celowej.

Większość gmin, które nie mają teraz problemów z wypłatą świadczeń rodzinnych, obawia się, że sytuacja może pogorszyć się w listopadzie, gdy rozpocznie się nowy okres zasiłkowy.

- Wtedy wzrośnie wysokość zasiłków rodzinnych i będziemy potrzebować więcej pieniędzy - mówi Danuta Rogała, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych MOPS w Sanoku.

3,26 mln dzieci pobiera zasiłki rodzinne

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

REKLAMA

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA