| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Działy specjalne produkcji rolnej - zmiany wysokości norm

Działy specjalne produkcji rolnej - zmiany wysokości norm

Zmieni się wysokość norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywać w 2010 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Rozporządzenie ma zastosowanie do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, którzy wybrali sposób ustalania podstawy opodatkowania przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu. Projekt określa normy szacunkowe, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2010 roku.

W przyszłym roku znacznemu podniesieniu ulegną niektóre limity, do których rolnik nie jest traktowany jako prowadzący działy specjalne. Np. norma dla uprawy w szklarniach nieogrzewanych powyżej 25 mkw. wzrośnie z 2 zł 19 gr do 2 zł 21 gr.

Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej.

Minister Finansów corocznie w drodze rozporządzenia ogłasza normy szacunkowe, które odpowiadają wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W tym roku Prezes GUS komunikatem z dnia 25 maja w sprawie wskaźnika cen towarowej produkcji rolniczej w 2008 r. (M. P. Nr 34 poz. 519) ogłosił, iż wskaźnik cen towarowej produkcji rolniczej w 2008 r. w stosunku do 2007 r. wyniósł 101,0 (wzrost cen o 1 proc.). Dlatego też Minister Finansów uwzględniając ów wskaźnik dokonał w projektowanym rozporządzeniu zmian wysokości norm szacunkowych dochodu.

PROJEKT ROZPORZĄDZENIA Z TABELĄ RODZAJÓW I ROZMIARÓW DZIAŁÓW SPECJALNYCH PRODUKCJI ROLNEJ ORAZ NORM SZACUNKOWYCH DOCHODU ROCZNEGO

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »