reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłaty przy najmie

Opłaty przy najmie

Jeśli w umowie najmu najemca zobowiązuje się do ponoszenia dodatkowych opłat związanych z lokalem, dla wynajmującego przychodem będzie tylko kwota czystego czynszu.

Podatnik wynajmuje osobie fizycznej lokal mieszkalny. Jako formę opodatkowania wybrał zryczałtowany podatek dochodowy. Zgodnie z zawartą umową podatnik otrzymuje czynsz dzierżawny. Najemca dodatkowo opłaca czynsz ustalony przez administrację, abonament za telefon, RTV, telewizję kablową, energię elektryczną, gaz.

Podatnik ma wątpliwości, czy składnikiem przychodu jest jedynie kwota czynszu czy też dodatkowo opłaty abonamentowe ponoszone przez najemcę.

W postanowieniu organ podatkowy wyjaśnił, że podstawą ustalenia wysokości przychodów z najmu jest zawarta pomiędzy stronami umowa określająca wysokość tego czynszu. Wynikający z zawartej umowy czynsz stanowi przysporzenie majątkowe i przychód, o którym mowa w art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.). Składnikiem przychodu osiągniętego z najmu przez wynajmującego nie będą zaś w ocenie organu ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu. Z tym zastrzeżeniem, że na podstawie umowy to najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się bowiem w pojęciu „świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń”, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.

A zatem w przypadku podatnika przychodem podlegającym opodatkowaniu jest otrzymywany czynsz. Dokonywane zaś przez najemcę opłaty nie stanowią przychodu, jeśli zawarta umowa stanowi, że to najemca ponosi te opłaty.

Postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź Bałuty z 20 kwietnia 2005 r., nr I USB I-2/415-10/05.

Aleksandra Tarka
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama