Szwajcaria zdjęta z listy rajów podatkowych
REKLAMA
Od tej pory Szwajcaria widnieje na "liście białej", na której znajdują się kraje przestrzegające zasad współpracy podatkowej. Dołączyła w ten sposób do 11 innych krajów i terytoriów, które skreślono z "szarej listy" od czasu jej opublikowania na początku kwietnia przez OECD. Są to: Antyle, Aruba, Austria, Bahrajn, Belgia, Bermudy, Kajmany, Luksemburg, Monako, San Marino i Wyspy Dziewicze.
REKLAMA
12. umowę o wymianie informacji Szwajcaria zawarła z Katarem w czwartek wieczorem. Jej prezydent Hans-Rudolf Merz podpisał ją z premierem Kataru szejkiem Hamadem ibn Dżasimem ibn Dżabr as-Sanim na marginesie obrad Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Wcześniej Szwajcaria porozumiała się w tej sprawie z USA, Danią, Luksemburgiem, Francją, Norwegią, Austrią, Wielką Brytanią, Meksykiem, Finlandią, Wyspami Owczymi i Hiszpanią.
Jedyną przeszkodą, jaka może się teraz pojawić, byłoby odrzucenie przez Szwajcarów któregoś z porozumień w ogólnonarodowym referendum, co zmusiłoby rząd do ponownego przeprowadzenia negocjacji.
Zgodnie z umowami Szwajcaria nie może już utrzymywać tajemnicy bankowej, jeśli któryś z sygnatariuszy zwróci się do niej o przekazanie informacji dotyczących osób lub firm podejrzanych o oszustwa podatkowe. Zastrzegła sobie jednak, że żądanie przekazania informacji powinno w jasny sposób określać osobę i bank, których dotyczy.
W opublikowanym w czwartek komunikacie OECD informującym, że Szwajcaria zostanie przeniesiona w piątek z szarej listy, sekretarz generalny organizacji Angel Gurria napisał o "znaczącym postępie" tego kraju i pogratulował jego władzom.
Z szarej listy w ostatnich tygodniach zostały również zdjęte San Marino, Monako i Austria. Nastąpiło to przed szczytem grupy G20 w Pittsburghu, który kończy się w piątek i którego tematyka obejmuje między innymi walkę z rajami podatkowym.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA