| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga internetowa przysługuje na wszystkie miejsca zamieszkania

Ulga internetowa przysługuje na wszystkie miejsca zamieszkania

Podatnik, który zmieni miejsce zamieszkania, może skorzystać z ulgi internetowej z obu mieszkań, a wydatki na sieć musi udokumentować fakturą VAT.

Miejsce zamieszkania można zmieniać dowolną liczbę razy w trakcie roku. Jednak pojawia się pytanie, czy przy zmianie mieszkania można skorzystać z ulgi internetowej, jeśli w każdym mieszkaniu podatnik opłacał internet i posiada faktury VAT potwierdzające te wydatki.

Patrycja Kowalczyk, konsultant w Accreo Taxand, wyjaśnia nam, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przyznaje podatnikom możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków z tytułu użytkowania internetu w ich miejscu zamieszkania (do 760 zł w roku podatkowym). Podstawowym kryterium skorzystania z ulgi internetowej jest użytkowanie internetu w miejscu zamieszkania. Ustawa nie zawiera warunku posiadania tego samego miejsca zamieszkania przez cały rok.

- Jeśli podatnik zmieni miejsce zamieszkania w trakcie roku, możliwość skorzystania z ulgi internetowej dotyczy zarówno wydatków na internet w pierwszym miejscu zamieszkania, poniesionych do dnia zmiany miejsca zamieszkania, jak i wydatków na użytkowanie internetu w nowym miejscu zamieszkania - poniesionych od dnia zmiany miejsca zamieszkania - stwierdza Patrycja Kowalczyk.

Dodaje, że ulga przysługuje, gdy podatnik prawidłowo udokumentuje wydatki na użytkowanie internetu. Ustawa wprowadza warunek posiadania faktur VAT, z których wynika wysokość poniesionych wydatków.

- Ponieważ możliwość odliczenia dotyczy tylko wydatków z tytułu użytkowania internetu w miejscu zamieszkania, należy przyjąć, że na fakturach powinno być wskazane miejsce zamieszkania podatnika - argumentuje nasz ekspert z Accreo Taxand.

Należy pamiętać, że podatnicy PIT, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, muszą poinformować urząd skarbowy o zmianie danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym (w tym o zmianie adresu miejsca zamieszkania) w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Aktualizacji danych należy dokonać na formularzu NIP-3.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »