reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > OECD opublikowało podręcznik dotyczący prania brudnych pieniędzy

OECD opublikowało podręcznik dotyczący prania brudnych pieniędzy

OECD opublikowało w październiku br. podręcznik dotyczący prania brudnych pieniędzy. Zawiera on wskazówki dotyczące wykrywania tego przestępstwa w trakcie przeglądów i kontroli podatkowych.

Celem opublikowanego przez OECD podręcznika jest wskazanie podmiotom przeprowadzającym przeglądy i kontrole podatkowe wskazówek ułatwiających wykrycie przypadków prania brudnych pieniędzy. Autorzy podręcznika opisują zjawisko prania brudnych pieniędzy i opisują okoliczności, które mogą wskazywać, iż działania podejmowane przez podmiot kontrolowany mają na celu wprowadzenie do obrotu pieniędzy z nielegalnej działalności.

Podręcznik koncentruje się na opisaniu mechanizmów prania brudnych pieniędzy w odniesieniu do obrotu nieruchomościami, handlu międzynarodowego, pożyczek, usług świadczonych przez niektórych profesjonalistów, przepływu gotówki. Zawiera również instrukcje dotyczące identyfikowania  fikcyjnych transakcji, które służyć mają wprowadzeniu do obrotu pieniędzy z nielegalnych źródeł.

Autorzy podręcznika podkreślają, iż wykrywanie okoliczności wskazujących na pranie brudnych pieniędzy w ramach prowadzonych kontroli podatkowych jest warunkiem efektywnej walki z tym procederem. W związku z powyższym, popierany przez OECD proces zwiększania transparentności finansowej i usprawnianie przepływu informacji podatkowej pomiędzy poszczególnymi krajami, również służą ograniczeniu skali tego przestępstwa.

Podręcznik w wersji anglojęzycznej opublikowany przez OECD jest dostępny na stronie internetowej Organizacji.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama