reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > OECD opublikowało podręcznik dotyczący prania brudnych pieniędzy

OECD opublikowało podręcznik dotyczący prania brudnych pieniędzy

OECD opublikowało w październiku br. podręcznik dotyczący prania brudnych pieniędzy. Zawiera on wskazówki dotyczące wykrywania tego przestępstwa w trakcie przeglądów i kontroli podatkowych.

Celem opublikowanego przez OECD podręcznika jest wskazanie podmiotom przeprowadzającym przeglądy i kontrole podatkowe wskazówek ułatwiających wykrycie przypadków prania brudnych pieniędzy. Autorzy podręcznika opisują zjawisko prania brudnych pieniędzy i opisują okoliczności, które mogą wskazywać, iż działania podejmowane przez podmiot kontrolowany mają na celu wprowadzenie do obrotu pieniędzy z nielegalnej działalności.

Podręcznik koncentruje się na opisaniu mechanizmów prania brudnych pieniędzy w odniesieniu do obrotu nieruchomościami, handlu międzynarodowego, pożyczek, usług świadczonych przez niektórych profesjonalistów, przepływu gotówki. Zawiera również instrukcje dotyczące identyfikowania  fikcyjnych transakcji, które służyć mają wprowadzeniu do obrotu pieniędzy z nielegalnych źródeł.

Autorzy podręcznika podkreślają, iż wykrywanie okoliczności wskazujących na pranie brudnych pieniędzy w ramach prowadzonych kontroli podatkowych jest warunkiem efektywnej walki z tym procederem. W związku z powyższym, popierany przez OECD proces zwiększania transparentności finansowej i usprawnianie przepływu informacji podatkowej pomiędzy poszczególnymi krajami, również służą ograniczeniu skali tego przestępstwa.

Podręcznik w wersji anglojęzycznej opublikowany przez OECD jest dostępny na stronie internetowej Organizacji.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama