REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa nowelizująca PIT może trafić do kosza

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Rządowa ustawa zmieniająca zasady rozliczeń PIT może trafić do kosza. Nowelizacja zakłada obowiązek rozliczania pracowników przez pracodawców. Sejmowa komisja i eksperci zgadzają się z Senatem, który odrzucił ustawę.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła wczoraj stanowisko Senatu odrzucające kontrowersyjną nowelizację ustawy o PIT, która nakłada na pracodawców obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych za pracowników. Jeżeli posłowie w głosowaniu podzielą opinię senatorów, rządowa ustawa zakładająca rewolucję w rozliczeniach PIT trafi do kosza. Za takim właśnie rozwiązaniem zdecydowanie opowiadają się eksperci podatkowi.

REKLAMA

Autopromocja

Andrzej Marczak, doradca podatkowy i partner w KPMG, zauważa, że od dłuższego czasu słusznie argumentuje się, że te dodatkowe obowiązki pracodawców nie mogą być wprowadzone w okresie spowolnienia gospodarczego.

- Oczywiste jest, że takie rozwiązania spowodują wzrost kosztów po stronie pracodawców, czyli tych, którzy tworzą miejsca pracy i których powinno się wspierać - stwierdza ekspert. Dodaje, że gdyby zmiany zostały przyjęte, pracodawcy musieliby zakupić odpowiednie oprogramowania do przygotowania zeznań podatkowych, zatrudnić i przeszkolić dodatkowe osoby, wziąć na siebie odpowiedzialność za rozliczenia podatkowe, archiwizować i przechowywać stosy papierów, a to wszystko za marnym wynagrodzeniem. Także zdaniem Dariusza Gałązki, partnera w Grant Thornton Frąckowiak, w obecnym stanie gospodarczym, gdy większość pracodawców szuka możliwości obniżenia kosztów, wprowadzanie zmian nakładających nowe obowiązki nie może spotkać się z ich akceptacją.

Upraszczanie zeznań

W ocenie Tomasza Begera, doradcy podatkowego w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego, lepszym rozwiązaniem byłoby maksymalne uproszczenie rocznych rozliczeń osób fizycznych, a nie przerzucanie zadania wypełniania skomplikowanych druków na pracodawców. Wydaje się jednak, że minister finansów dąży do czegoś zupełnie innego, wychodząc z założenia, że skoro grono przedsiębiorców jest mniejsze niż podatników, to i presja na upraszczanie rozliczeń podatkowych się zmniejszy.

- Nie jest to droga właściwa, dlatego moim zdaniem dobrze się stanie, jeśli projekt zmian w zakresie dokonywania rozliczeń rocznych upadnie - mówi Tomasz Beger.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na zmianie zasad rozliczeń miało skorzystać ok. 5 mln podatników. Zdaniem Dariusza Gałązki twierdzenie rządu, że przerzucenie na pracodawców obowiązku rozliczenia rocznych PIT spowoduje zwiększenie liczby pracowników, którzy nie będą zmuszeni do samodzielnego rozliczenia, jest tylko życzeniem.

- Trudno nie odnieść wrażenia, że jest to działanie wyłącznie w celu poprawienia sytuacji niewielkiej liczby obywateli. Dla ogółu podatników istotne byłoby wprowadzenie takich zmian, które doprowadziłyby do uproszenia rozliczeń i w tym kierunku powinny podążać zmiany przepisów - mówi Dariusz Gałązka.

Rozliczenie na wniosek

Istotne jest również to, że nie było oczekiwań społecznych odnośnie do wprowadzenia nowych przepisów, na co zwraca uwagę Andrzej Marczak. Wskazuje również, że już teraz jest możliwość rozliczenia pracowników, ale na ich wniosek.

- Trzeba tylko rozszerzyć przypadki zastosowania istniejących przepisów i nie wprowadzać automatyzmu przygotowania zeznań i faktycznie nie zmuszać pracowników do tej formy rozliczeń - stwierdza Andrzej Marczak.

 

REKLAMA

Rafał Iniewski, przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan, przypomina, że Lewiatan proponował poprawki polegające na pozostawieniu obecnego systemu rozliczenia pracownika na jego wniosek, jednak z możliwością uwzględnienia w PIT-40 także podstawowych ulg. Niestety i ta forma złagodzenia skutków nowelizacji dla przedsiębiorców nie znalazła zrozumienia wśród posłów.

- Wierzymy, że tym razem politycy wykażą się zrozumieniem dla sytuacji, w jakiej znajdują się pracodawcy, w szczególności 1 mln małych przedsiębiorców zatrudniających pracowników - mówi Rafał Iniewski.

Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, podkreśla, że KPP jest pomysłodawcą propozycji przeniesienia obowiązku dokonania rocznego zeznania podatkowego na urzędy skarbowe.

- Rozwiązanie to jest z sukcesem stosowane w wielu krajach europejskich - mówi Adam Ambrozik.

Zdaniem Grzegorza Ogórka, eksperta podatkowego w PricewaterhouseCoopers, rozwiązanie to mogłoby rzeczywiście ułatwić i usprawnić rozliczanie się podatników z fiskusem, bez jednoczesnego obciążania dodatkowymi kosztami i obowiązkami przedsiębiorców.

Zmiany w PIT za 2010 r.

Jeśli jednak Sejm odrzuci uchwałę Senatu, to jak wyjaśnia Joanna Subzda, doradca podatkowy, partner w BSJP Tax, zeznanie roczne za rok 2010 będzie składane przez płatnika, który także potrąci i wpłaci roczny PIT. Pracodawca nie będzie sporządzał rocznego obliczenia podatku za pracownika, który w roku podatkowym otrzymał inne dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej lub gdy zamierza w zeznaniu podatkowym uwzględnić inne koszty i odliczenia niż te, które może uwzględnić płatnik, albo gdy podatnik opodatkuje swoje dochody na preferencyjnych zasadach dotyczących małżonków lub osób samotnie wychowujących dzieci.

- W takim przypadku podatnik zobowiązany będzie do poinformowania płatnika w formie pisemnego oświadczenia o okolicznościach zwalniających go ze złożenia rocznego obliczenia podatku - mówi Joanna Subzda.

Anna Misiak, doradca podatkowy z MDDP, zwraca uwagę, że nawet jeżeli Sejm odrzuci stanowisko Senatu, to ustawa jest pozbawiona jej podstawowej wady, tj. obowiązku zastosowania nowego rozwiązania do rozliczeń za 2009 rok. W przypadku odrzucenia stanowiska Senatu ustawa ma dostatecznie długie vacatio legis, aby spokojnie zastanowić się, co jest naprawdę korzystne dla podatników i pracodawców.

- Mogą to być dalsze ułatwienia w składaniu PIT przez internet, wprowadzenie opcji rozliczenia podatku przez urząd skarbowy na wniosek podatnika albo uproszczenie rozliczeń dla osób z jednym źródłem dochodów i rozliczanie ich podatku przez urząd skarbowy - wylicza Anna Misiak.

Możliwe, że głosowanie senackiej uchwały w sprawie zmian w rozliczeniach PIT odbędzie się na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu.

PIT-40 to formularz, na którym pracodawca dokonuje rocznego rozliczenia za pracownika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

REKLAMA

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA