reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rachunkowość. Projekty nowelizacji dyrektyw

Rachunkowość. Projekty nowelizacji dyrektyw

Ustanowienie wspólnej odpowiedzialności członków organów spółki za publikowane informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym zakłada projekt zmian do dyrektyw o rachunkowości - poinformowała dyrektor Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów Joanna Dadacz.

Termin przyjęcia zmian IV i VII dyrektywy dotyczących rachunkowości ustalony został na wrzesień 2005 r. Wymusi to na nas kolejne zmiany w polskiej ustawie o rachunkowości – poinformowała Joanna Dadacz podczas trzydniowego Kongresu „Rachunkowość i podatki 2005 – przewidywane kierunki zmian i aktualne problemy”, zorganizowanego przez BDO Polska. Wskazała ona na fakt, że zakończyły się prace Grupy Roboczej Rady Unii nad projektem, a na 17 maja planowane jest posiedzenie ataches finansowych. 7 czerwca projekt zmian ma być rozpatrzony przez Radę ECOFIN. Projekt wprowadza ustanowienie wspólnej odpowiedzialności członków organów spółki za publikowane informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym.

Nastąpi również kolejne rozszerzenie zakresu obowiązkowych ujawnień, np. o transakcje z podmiotami powiązanymi i zobowiązania pozabilansowe. Na spółkach interesu publicznego będzie ciążył obowiązek przygotowywania oświadczenia zarządu spółki na temat ładu korporacyjnego. Zapowiada się, że będzie konieczna zmiana, jeśli chodzi o ustawę o rachunkowości oraz kodeks spółek handlowych – podkreśliła Joanna Dadacz. Z jej wyjaśnień wynika, że będziemy mieli 18 miesięcy na implementację tych zmian.

Posiedzenie Parlamentu Europejskiego zaplanowane na 23 czerwca br. w sprawie nowelizacji VIII dyrektywy, dotyczącej badania sprawozdań finansowych, najprawdopodobniej się nie odbędzie, bo nadal brak jest konsensusu w bardzo istotnych kwestiach. Planowany termin przyjęcia zmian w VIII dyrektywie to druga połowa 2005 r. Polska będzie miała 24 miesiące, by wdrożyć te zmiany.

Wiesława Moczydłowska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama