Rachunkowość. Projekty nowelizacji dyrektyw
REKLAMA
Termin przyjęcia zmian IV i VII dyrektywy dotyczących rachunkowości ustalony został na wrzesień 2005 r. Wymusi to na nas kolejne zmiany w polskiej ustawie o rachunkowości – poinformowała Joanna Dadacz podczas trzydniowego Kongresu „Rachunkowość i podatki 2005 – przewidywane kierunki zmian i aktualne problemy”, zorganizowanego przez BDO Polska. Wskazała ona na fakt, że zakończyły się prace Grupy Roboczej Rady Unii nad projektem, a na 17 maja planowane jest posiedzenie ataches finansowych. 7 czerwca projekt zmian ma być rozpatrzony przez Radę ECOFIN. Projekt wprowadza ustanowienie wspólnej odpowiedzialności członków organów spółki za publikowane informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym.
REKLAMA
Nastąpi również kolejne rozszerzenie zakresu obowiązkowych ujawnień, np. o transakcje z podmiotami powiązanymi i zobowiązania pozabilansowe. Na spółkach interesu publicznego będzie ciążył obowiązek przygotowywania oświadczenia zarządu spółki na temat ładu korporacyjnego. Zapowiada się, że będzie konieczna zmiana, jeśli chodzi o ustawę o rachunkowości oraz kodeks spółek handlowych – podkreśliła Joanna Dadacz. Z jej wyjaśnień wynika, że będziemy mieli 18 miesięcy na implementację tych zmian.
Posiedzenie Parlamentu Europejskiego zaplanowane na 23 czerwca br. w sprawie nowelizacji VIII dyrektywy, dotyczącej badania sprawozdań finansowych, najprawdopodobniej się nie odbędzie, bo nadal brak jest konsensusu w bardzo istotnych kwestiach. Planowany termin przyjęcia zmian w VIII dyrektywie to druga połowa 2005 r. Polska będzie miała 24 miesiące, by wdrożyć te zmiany.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA