reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższe składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy

Wyższe składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy

W ramach reformy finansów publicznych resort finansów planuje podniesienie składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. Jednym z pomysłów jest uzależnienie wysokości składek od dochodów firmy.

Ostatnio pojawiła się informacja o planach podwyżki składki rentowej dla najbogatszych w celu ratowania budżetu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Okazuje się, że rząd chce sięgnąć również do kieszeni przedsiębiorców. Zastanawia się bowiem nad zróżnicowaniem wysokości płaconych przez nich składek na ubezpieczenie społeczne.


Obecnie przedsiębiorcy sami deklarują kwotę będącą podstawą naliczania wymiaru składek do ZUS. Nie może to być jednak mniej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (30 proc. w przypadku ulgi dla nowych firm) i nie więcej niż trzydziestokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce (ten górny limit nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego).


Wśród propozycji analizowanych w Ministerstwie Finansów pojawił się pomysł zawieszenia tej górnej granicy. Kolejna rozważana koncepcja to uzależnienie wysokości składek od dochodów firmy.


Są  to rozwiązania niekorzystne przede wszystkim dla małych i średnich firm oraz samozatrudnionych, którzy zdecydowali się na opłacanie najniższych składek. Mogą doprowadzić do stłamszenia ducha przedsiębiorczości uważa Konfederacja Pracodawców Polskich. Zamiast wspierać firmy, które napędzają gospodarkę, dają miejsca pracy oraz płacą podatki, rząd postanowił je ukarać.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama