| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT i akcyzę

Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT i akcyzę

Dwie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT i akcyzy w związku z obrotem olejami silnikowymi. Wysokość strat, na jakie narazili Skarb Państwa, to około 9 mln zł - poinformował Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji.

Jak zaznaczył, początek sprawy sięga 2007 r. Wówczas policjanci zainteresowali się spółką, zajmującą się obrotem olejami silnikowymi i smarowymi.

"Istniało podejrzenie, że spółka nie odprowadzała należnych podatków. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że właścicielem firmy był obywatel Czech, który wcześniej przejął działającą na rynku spółkę z siedzibą w Warszawie. Po przejęciu firmy, nowy właściciel przeniósł jej siedzibę do Rzeszowa. Spółka kupowała oleje silnikowe w niemieckich rafineriach, następnie sprowadzane były one do Polski i odsprzedawane bez odprowadzania należnych podatków" - wyjaśnił Wilk.

Gdy spółką zainteresowały się organy skarbowe, zarejestrowano kolejną, nową spółkę, która zajmowała się taką samą działalnością. W tym przypadku, firma sprowadzała oleje silnikowe z rafinerii łotewskich i czeskich.

Policjanci ustalili, że pierwsza ze spółek, działając w ten sposób wyłudziła 2 mln zł niezapłaconego podatku VAT oraz 5 mln zł podatku akcyzowego, natomiast druga spółka wyłudziła około 2 mln zł - ponad 1,2 mln zł podatku akcyzowego i 770 tys. zł podatku VAT.

W związku z tą sprawą policjanci zatrzymali w ubiegłym tygodniu dwie osoby. 47-letni Arkadiusz K. to mieszkaniec Warszawy, był on właścicielem pierwszej ze spółek. Przejmując legalnie istniejącą i działającą firmę, posłużył się fałszywymi dokumentami obywatela Czech, który jak się okazało, nigdy swojego kraju nie opuszczał. "Policjanci ustalili również, że to właśnie Arkadiusz K. powołał do życia kolejną z firm. Jej prezesem została kobieta przygodnie poznana przez niego w agencji towarzyskiej" - powiedział Wilk.

Drugi z zatrzymanych mężczyzn to 28-letni Adam O. - mieszkaniec powiatu rzeszowskiego. Był pełnomocnikiem Arkadiusza K. Zajmował się wpłacaniem i wypłacaniem pieniędzy.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Obaj mężczyźni usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy, a Arkadiusz K. dodatkowo zarzuty posługiwania się fałszywymi dokumentami, podrabiania dokumentów i wyłudzenia poświadczenia nieprawdy.

Mężczyźni odpowiedzą także za narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT. Zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak zaznacza policja, sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »