| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > UE: Porozumienie w sprawie dalszych prac nad dyrektywą o pomocy administracyjnej

UE: Porozumienie w sprawie dalszych prac nad dyrektywą o pomocy administracyjnej

Plany wprowadzenia nowej dyrektywy w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i innych obciążeń były jednym z tematów spotkania ECOFIN, które odbyło się w styczniu 2010 roku. Ministrowie finansów państw członkowskich osiągnęli porozumienie w sprawie projektu tej dyrektywy.

Nowa dyrektywa o wzajemnej pomocy ma na celu m.in. usprawnienie procedur związanych z przepływem informacji niezbędnych dla efektywnego poboru podatków przez państwa członkowskie. Służyć ma to ograniczeniu skali oszustw podatkowych, w tym oszustw w zakresie podatku VAT.

Na spotkaniu ECOFIN, które odbyło się w styczniu 2010 roku, ministrowie finansów państw członkowskich osiągnęli porozumienie co do rozwiązań zastosowanych w nowej dyrektywie. Porozumienie to umożliwia kontynuowanie prac nad jej ostatecznym projektem.

Ministrowie finansów dyskutowali również nad możliwością wprowadzenia przez państwa członkowskie i terytoria zależne procedury automatycznej wymiany informacji podatkowej. Rozwiązaniu temu sprzeciwiają się jednak m.in. Austria i Luksemburg.

Automatyczna wymiana informacji podatkowej wykracza poza standardy przyjęte przez państwa G-20, które uznały za wystarczające wprowadzenie wymiany informacji podatkowej wyłącznie na wniosek administracji podatkowej innego państwa.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

Czytaj także

Źródło:

Tax Care
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »