reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgi dla podatników zbyt długo kontrolowanych przez UKS

Ulgi dla podatników zbyt długo kontrolowanych przez UKS

Podatnikom kontrolowanym przez organy kontroli skarbowej nie będą naliczane odsetki za zwłokę w przypadku, gdy kontrola prowadzona przez inspektora będzie trwać dłużej niż 6 miesięcy - za takim rozwiązaniem opowiedziała się sejmowa komisja finansów.

Obowiązujące obecnie przepisy Ordynacji podatkowej przewidują, że odsetek za zwłokę nie nalicza się za okres trwania postępowania prowadzonego przez urzędy skarbowe, jeżeli trwa ono dłużej niż ustawowe 3 miesiące. Przepis ten nie dotyczy jednak kontroli prowadzonych przez inspektorów skarbowych (z UKS-ów), które mogą trwać 6 miesięcy.

"Takie rozwiązanie budzi w opiniach ekspertów wątpliwości odnośnie zgodności z Konstytucją" - wyjaśniała przewodnicząca podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego Maria Zuba (PiS). Wcześniej projekt uzyskał akceptację podkomisji.

Ulgi dla podatników związane z naliczaniem odsetek za zwłokę przewiduje projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, przygotowany przez komisję "Przyjazne Państwo". Dzięki zmianom podmioty kontrolowane przez inspektorów skarbowych korzystałyby z takich samych praw, jak podatnicy wobec których postępowania prowadzą organy podatkowe (urzędy skarbowe).

Do ustawy o kontroli skarbowej ma być wprowadzona zasada, według której odsetki nie byłyby naliczane za okres od dnia wszczęcia postępowania kontrolnego do dnia doręczenia decyzji wydanej w pierwszej instancji, w przypadku gdy decyzja nie została doręczona w terminie 6 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania kontrolnego.

Komisja opowiedziała się za wprowadzeniem do projektu zmian zaproponowanych przez podkomisję. Zgodnie z nimi ulga w naliczaniu odsetek nie będzie stosowana w przypadku, gdy do opóźnienia w postępowaniu doszło z przyczyn niezależnych od fiskusa, albo z winy podatnika. Według resortu finansów brak takiego wyłączenia może doprowadzić do celowego przedłużania postępowania kontrolnego w celu uniknięcia naliczania odsetek za zwłokę.

Ponadto posłowie zgodzili się na zmianę terminu wejścia w życie nowelizacji. Miałaby ona zacząć obowiązywać 1 lipca 2010 r. Pierwotny projekt zakładał wejście w życie zmian 1 stycznia 2009 r.

Jak wyjaśniają autorzy projektu, jego celem jest zrównanie praw podatników kontrolowanych przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej (urzędy kontroli skarbowej). "Dzięki temu podatnikom kontrolowanym przez organy kontroli skarbowej nie będą naliczane odsetki w przypadku przedłużającego się postępowania" - napisano w uzasadnieniu dokumentu.

Zdaniem komisji "Przyjazne Państwo" obecne rozwiązania powodują, że organy kontroli skarbowej m.in. nie ponoszą negatywnych skutków przedłużania postępowania. Obciążają one podatników, którzy nie są zwolnieni z zapłaty odsetek, mimo że bardzo często nie ponoszą odpowiedzialności za wydłużone okresy postępowania prowadzonego przez organy kontroli skarbowej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama