reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Samozatrudnieni będą mogli stosować liniową stawkę PIT

Samozatrudnieni będą mogli stosować liniową stawkę PIT

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, a wykonujące czynności na rzecz swojego byłego pracodawcy będą mogły stosować liniową stawkę PIT.

Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt nowelizacji ustawy o PIT. Zmiany zakładają, iż samozatrudnieni będą mogli świadczyć usługi dla dawnych pracodawców bez utraty prawa do opodatkowania liniowym 19-proc. PIT-em, pod warunkiem, że usługi te zaczną świadczyć od kolejnego roku podatkowego.


Do nowych przepisów pozytywnie odniosła się Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP), choć uważa jednocześnie, że tylko częściowo rozwiązują one problem. Zdaniem eksperta KPP, Adama Kwaśnika należałoby całkowicie znieść ograniczenia w stosowaniu stawki liniowej w przypadku przejścia w trakcie roku podatkowego na tzw. samozatrudnienie.


Zdaniem KPP nie ma sensu utrzymywanie przepisu polegającego na ograniczeniu możliwości obchodzenia przepisów prawa pracy określających, jaki rodzaj zależności powinien być traktowany jako stosunek pracy w przypadku, gdy odpowiednie normy już w tym zakresie istnieją. Taka regulacja została wprowadzona nowelizacją ustawy o PIT z 1 stycznia 2007 r. uściślającej pojęcie działalności gospodarczej.


Dlatego słuszne wydaje się wykreślenie przepisów, które oprócz swojej funkcji prewencyjnej powodują też podatkowe dyskryminowanie osób nie mających intencji obchodzenia przepisów prawa pracy. Ekspert KPP zwraca również uwagę na to, że osoby, które zdecydowały się na prowadzenie własnej firmy są też potencjalnym pracodawcą dla innych. Stąd w celu stymulowania rozwoju gospodarczego i zmierzania do zwiększenia zatrudnienia należy niwelować wszelkie przeszkody dla biznesu.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Źródło:

kpp.org.pl
INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama