| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Proponowana przez MF nowela VAT szkodliwa dla biznesu

Proponowana przez MF nowela VAT szkodliwa dla biznesu

Przygotowany przez MF projekt nowelizacji ustawy o VAT, która trafiła pod obrady rządu, zawiera przepisy niegodne z regulacjami unijnymi i szkodliwe dla biznesu - ostrzega Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Planowana nowelizacja ustawy o VAT ma na celu zastąpienie klasyfikacji statystycznych, stosowanych przy identyfikacji usług zwolnionych z VAT, definicjami opisowymi.

Zdaniem przewodniczącego Rady Podatkowej PKPP Lewiatan Rafała Iniewskiego nowelizacja, jeżeli wejdzie w życie w projektowanym kształcie, wywoła znacznie szersze skutki, niż można zakładać.

"Zawiera wiele przepisów niezgodnych z dyrektywą unijną, czego najlepszym przykładem jest zaprojektowanie przepisów dotyczących usług finansowych. Zawiera też przepisy źle przygotowane, chaotyczne i niejasne, które spowodują określony chaos na rynku, w szczególności na rynku branży szkoleniowej i edukacyjnej" - powiedział Iniewski. Dodał, że od lat ustawa o VAT jest wskazywana jako jedna z największych barier dla rozwoju biznesu.

Projekt przewiduje m.in. nałożenie na firmy obowiązku uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, co ma być warunkiem obniżenia VAT należnego. Poza tym MF chce opodatkować 22 proc. stawką usługi pośrednictwa w udzielaniu pożyczek, przy czym usługi pośrednictwa w udzielaniu kredytów nadal miałyby być zwolnione z VAT. Ponadto podstawowej stawce podatku miałaby podlegać sprzedaż wierzytelności.

Doradca podatkowy Jerzy Martini ostrzegł przed konsekwencjami wprowadzania przepisów naruszających regulacje UE. "Jeżeli wprowadzimy przepisy niezgodne z prawem unijnym, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że ktoś zostanie poszkodowany przez te przepisy i będzie domagał się zwrotu szkód z odsetkami" - poinformował.

Mariusz Zygierowicz ze Związku Banków Polskich powiedział, że nałożenie obowiązku opodatkowania obrotu wierzytelnościami 22-proc. stawką VAT będzie miało negatywne konsekwencje zarówno dla instytucji branży finansowej, jak i gospodarki. Według ZBP sprawi, że sprzedaż długów firmom windykacyjnym stanie się nieopłacalna.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »