reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF: prowadzenie wykazu audytorów byłoby za drogie

MF: prowadzenie wykazu audytorów byłoby za drogie

Ministerstwo Finansów nie utworzy wykazu osób, które mogą przeprowadzać audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych, gdyż wiązałoby się to ze zbyt wysokimi kosztami administracyjnymi.

Resort finansów odpowiedział na interpelację poselską (nr 14761) dotyczącą obecnych regulacji prawnych, statusu i przyszłych rozstrzygnięć legislacyjnych dotyczących audytu wewnętrznego.

Zgodnie z wyjaśnieniami MF, wykonywanie zawodu audytora wewnętrznego uzależnione jest od spełnienia wymagań określonych ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240), która obowiązuje od początku tego roku.

Przepisy tej ustawy rozszerzyły krąg uprawnionych do wykonywania zawodu audytora wewnętrznego, umożliwiając prowadzenie audytu wewnętrznego osobom legitymującym się odpowiednim doświadczeniem zawodowym oraz wykształceniem o charakterze podyplomowym.

Ustawa nie daje jednak ministrowi finansów uprawnień do prowadzenia wykazu osób, które z racji spełnionych wymogów, mogą być audytorem wewnętrznym/usługodawcą. Poza tym, z uwagi na różnorodny charakter uprawnień, które dają możliwość prowadzenia audytu wewnętrznego (certyfikaty międzynarodowe, uprawnienia biegłego rewidenta, praktyka audytorska wraz z wykształceniem), prowadzenie takiego wykazu obarczone byłoby znacznymi kosztami administracyjnymi.

Według MF, narzędziem uprawniającym ministra finansów do sprawdzenia, czy proces rekrutacji do zawodu audytora wewnętrznego przebiega prawidłowo, jest dokonywana ocena zgodności prowadzenia audytu wewnętrznego z wymogami określonymi w: ustawie o finansach publicznych, rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy, a także wytycznych określonych w Międzynarodowych Standardach Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego. Innym narzędziem służącym do monitorowania kwalifikacji, jakie posiadają osoby prowadzące audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych, jest otrzymywana przez ministra finansów informacja jednostek o realizacji zadań z zakresu audytu wewnętrznego w roku poprzednim, której jednym z elementów są szczegółowe dane o zatrudnieniu audytorów w danej jednostce, w tym w zakresie posiadanych kwalifikacji zawodowych.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Czytaj także

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama