Takie same świadczenia macierzyńskie dla samozatrudnionych i pracujących na etacie
REKLAMA
W gestii państw członkowskich pozostanie decyzja, czy kobiety prowadzące działalność na własny rachunek powinny płacić obowiązkowa składkę za członkostwo w określonym systemie ochrony socjalnej (obejmującym urlop macierzyński, choroby, inwalidztwo) czy też przystąpienie do tego systemu może odbywać się na zasadzie dobrowolności.
REKLAMA
Przyznanie praw do świadczeń macierzyńskich nie tylko samozatrudniającym się kobietom, ale również małżonkom osób prowadzących działalność na własny rachunek uzasadnia się tym, że choć formalnie nie są one pracownikami, to jednak zwykle pomagają im w prowadzeniu działalności. Dzieje się tak zwykle w rolnictwie, w małych firmach i w wolnych zawodach.
Prawo do pobierania świadczeń przez 14 tygodni jest odzwierciedleniem podobnych zapisów w obowiązujących już dyrektywach odnoszących się do pracowników zatrudnianych na etacie. Do państw członkowskich należy decyzja, czy ochrona socjalna powinna być obowiązkowa czy dobrowolna. Państwa członkowskie mają prawo postanowić, że ochrona socjalna może być proporcjonalna w stosunku do udziału w działalności osoby prowadzącej działalność na własny rachunek lub poziomu składki.
Kobiety prowadzące działalność na własny rachunek oraz małżonki i życiowe partnerki osób prowadzących działalność na własny rachunek powinny otrzymać dostęp do istniejących usług zapewniających czasowe zastępstwo i umożliwiających przerwy w działalności zawodowej w związku z ciążą lub macierzyństwem lub do wszelkich istniejących krajowych usług socjalnych. Dostęp do tych usług może w całości lub w części zastępować możliwość pobierania zasiłku macierzyńskiego.
źródło: Parlament Europejski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA