| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja ordynacji podatkowej

Nowelizacja ordynacji podatkowej

Podatnicy będą mogli liczyć na pełne odszkodowanie od Skarbu Państwa w przypadku decyzji uchylonych nie z ich winy - wynika z przyjętej nowelizacji Ordynacji podatkowej. Przepadła natomiast poprawka SLD, utrudniająca korzystanie z wiążących interpretacji podatkowych.

Potwierdziły się informacje „Gazety Prawnej”, że posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej poprą złożony przez Prawo i Sprawiedliwość tzw. wniosek mniejszości – poprawkę wprowadzającą pełne odszkodowania (za szkodę i utracone korzyści) dla podatników, którzy ponieśli straty w wyniku decyzji fiskusa, które trzeba było uchylić nie z winy podatnika. Wcześniej Komisja Finansów Publicznych zajmująca się nowelizacją Ordynacji podatkowej opowiedziała się za odrzuceniem propozycji PiS, a przyjęciem rozwiązania rządowego. Zgodnie z nim pełne odszkodowanie przysługiwałoby tylko w przypadku stwierdzenia winy organu podatkowego. To, zdaniem PiS, nadmiernie ograniczyłoby prawo podatników do odszkodowań.

Podatników powinien ucieszyć też fakt, że nie przeszła poprawka SLD, zgodnie z którą urzędy skarbowe nie musiałyby uchylać wiążących interpretacji podatkowych, w przypadku gdy przepisy, których one dotyczą, zmienią się. W takich sytuacjach interpretacje traciłyby ważność z mocy prawa. Według posła Artura Zawiszy z PiS przyjęcie poprawki godziłoby w podatników, którzy najczęściej nie śledzą zmian przepisów. W wielu sytuacjach nie mieliby świadomości, że posługują się nieważną interpretacją.

– Przepisy o wiążących interpretacjach są nielogiczne, niespójne i sprzeczne z innymi przepisami. Poprawka próbuje rozwiązać ten problem. Proponuje, by zmiana stanu prawnego automatycznie likwidowała wiążącą interpretacje w zakresie, w jakim ta zmiana nastąpiła – przekonywał w Sejmie posłów wiceminister finansów Jarosław Neneman. Jego zdaniem o ważności interpretacji powinny przesądzać przepisy, a nie doręczenie interpretacji podatnikowi. Chodzi o to, by wyeliminować sytuacje, w których podatnicy (startujący np. w przetargach) posługiwaliby się różnymi interpretacjami lub przepisami, np. w stosunku do stawek VAT. Może tak być m.in. w przypadku, gdy po zmianie przepisów któryś z nich nie otrzymał jeszcze powiadomienia o uchyleniu postanowienia.

Ostatecznie Sejm zdecydował się odrzucić kontrowersyjną poprawkę SLD, ale przyjął nowelizację Ordynacji podatkowej. Ustawa wprowadza m.in. procedurę wiążących porozumień cenowych między podatnikami i administracją podatkową w kwestii ustalania cen transakcyjnych. Określa też uprawnienia fiskusa w kwestii tzw. czynności pozornych; umożliwia podatnikom i urzędom wysyłanie pism drogą elektroniczną.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »