Nowelizacja ordynacji podatkowej
REKLAMA
Potwierdziły się informacje „Gazety Prawnej”, że posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej poprą złożony przez Prawo i Sprawiedliwość tzw. wniosek mniejszości – poprawkę wprowadzającą pełne odszkodowania (za szkodę i utracone korzyści) dla podatników, którzy ponieśli straty w wyniku decyzji fiskusa, które trzeba było uchylić nie z winy podatnika. Wcześniej Komisja Finansów Publicznych zajmująca się nowelizacją Ordynacji podatkowej opowiedziała się za odrzuceniem propozycji PiS, a przyjęciem rozwiązania rządowego. Zgodnie z nim pełne odszkodowanie przysługiwałoby tylko w przypadku stwierdzenia winy organu podatkowego. To, zdaniem PiS, nadmiernie ograniczyłoby prawo podatników do odszkodowań.
REKLAMA
Podatników powinien ucieszyć też fakt, że nie przeszła poprawka SLD, zgodnie z którą urzędy skarbowe nie musiałyby uchylać wiążących interpretacji podatkowych, w przypadku gdy przepisy, których one dotyczą, zmienią się. W takich sytuacjach interpretacje traciłyby ważność z mocy prawa. Według posła Artura Zawiszy z PiS przyjęcie poprawki godziłoby w podatników, którzy najczęściej nie śledzą zmian przepisów. W wielu sytuacjach nie mieliby świadomości, że posługują się nieważną interpretacją.
– Przepisy o wiążących interpretacjach są nielogiczne, niespójne i sprzeczne z innymi przepisami. Poprawka próbuje rozwiązać ten problem. Proponuje, by zmiana stanu prawnego automatycznie likwidowała wiążącą interpretacje w zakresie, w jakim ta zmiana nastąpiła – przekonywał w Sejmie posłów wiceminister finansów Jarosław Neneman. Jego zdaniem o ważności interpretacji powinny przesądzać przepisy, a nie doręczenie interpretacji podatnikowi. Chodzi o to, by wyeliminować sytuacje, w których podatnicy (startujący np. w przetargach) posługiwaliby się różnymi interpretacjami lub przepisami, np. w stosunku do stawek VAT. Może tak być m.in. w przypadku, gdy po zmianie przepisów któryś z nich nie otrzymał jeszcze powiadomienia o uchyleniu postanowienia.
Ostatecznie Sejm zdecydował się odrzucić kontrowersyjną poprawkę SLD, ale przyjął nowelizację Ordynacji podatkowej. Ustawa wprowadza m.in. procedurę wiążących porozumień cenowych między podatnikami i administracją podatkową w kwestii ustalania cen transakcyjnych. Określa też uprawnienia fiskusa w kwestii tzw. czynności pozornych; umożliwia podatnikom i urzędom wysyłanie pism drogą elektroniczną.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat