Ulga meldunkowa tylko na budynek mieszkalny
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji udzielonej przez Izbę Skarbową w Warszawie dotyczącej możliwość skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej.
REKLAMA
W przedmiotowej sprawie podatnik, na podstawie umowy darowizny w 2008 r., nabył udział w części zabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka. Na działce posadowiony jest budynek mieszkalny oraz budynek o innym przeznaczeniu (handlowo-usługowym). W budynku mieszkalnym posadowionym na wyżej opisanej nieruchomości podatnik mieszkał przez okres ponad 20 lat. W 2010 r. podatnik zbył należący do niego udział w zabudowanej nieruchomości.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
- Czy w przedstawionym wyżej stanie faktycznym podatnik będzie korzystał i w jakim zakresie z tzw. ulgi meldunkowej?
- Czy ta ulga obejmuje przychód ze zbycia całej nieruchomości - a więc gruntu, budynku mieszkalnego i budynku o innym przeznaczeniu?
Zdaniem warszawskiej izby, z uwagi na fakt, że podatnik nabył udział w zabudowanej nieruchomości w wyniku darowizny w 2008 roku, ocena prawnopodatkowa skutków sprzedaży tego udziału, winna być dokonana na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:
• budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
• lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
• spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
• prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.
Z wniosku wynika, iż podatnik był zameldowany w przedmiotowym budynku mieszkalnym na pobyt stały przez okres ponad 20 lat wobec czego spełniałby jeden z warunków skorzystania z ulgi meldunkowej. Oznacza to, że jeśli podatnik złoży oświadczenie o tym, że spełnia warunki uprawniające go do skorzystania z ulgi, będzie on zwolniony z płacenia 19% podatku od sprzedaży budynku mieszkalnego.
REKLAMA
W przedstawionym w sprawie stanowisku podatnik dowodzi jednak, że powyższym zwolnieniem winien być objęty przychód ze sprzedaży całej nieruchomości, gdyż nie można sztucznie oddzielić dla celów jedynie podatkowych sprzedaży budynku od zbycia gruntu, na którym jest posadowiony. Według organu podatkowego przychód uzyskany ze zbycia gruntu oraz budynku o innym przeznaczeniu niż mieszkalny nie korzysta z przedmiotowego zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W efekcie, mając na uwadze powołane uregulowania prawne oraz przedstawione zdarzenie przyszłe Izba Skarbowa w Warszawie uznała, iż prawo do skorzystania ulgi meldunkowej będzie przysługiwało podatnikowi - o ile spełni wymagane przepisami warunki - wyłącznie do wysokości przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w budynku mieszkalnym nabytego w darowiźnie. Natomiast przychód ze sprzedaży udziału w budynku o przeznaczeniu niemieszkalnym oraz gruncie związanym ze zbytymi budynkami podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 września 2010 r. (nr IPPB2/415-651/10-2/MS1).
Adam Kuchta
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA