reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga meldunkowa tylko na budynek mieszkalny

Ulga meldunkowa tylko na budynek mieszkalny

Ulga meldunkowa przysługuje w przypadku sprzedaży udziału w budynku mieszkalnym. Natomiast przychód ze sprzedaży udziału w budynku o przeznaczeniu niemieszkalnym oraz gruncie związanym ze zbytymi budynkami podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym.

Tak wynika z interpretacji udzielonej przez Izbę Skarbową w Warszawie dotyczącej możliwość skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej.

W przedmiotowej sprawie podatnik, na podstawie umowy darowizny w 2008 r., nabył udział w części zabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka. Na działce posadowiony jest budynek mieszkalny oraz budynek o innym przeznaczeniu (handlowo-usługowym). W budynku mieszkalnym posadowionym na wyżej opisanej nieruchomości podatnik mieszkał przez okres ponad 20 lat. W 2010 r. podatnik zbył należący do niego udział w zabudowanej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

- Czy w przedstawionym wyżej stanie faktycznym podatnik będzie korzystał i w jakim zakresie z tzw. ulgi meldunkowej?

- Czy ta ulga obejmuje przychód ze zbycia całej nieruchomości - a więc gruntu, budynku mieszkalnego i budynku o innym przeznaczeniu?

Zdaniem warszawskiej izby, z uwagi na fakt, że podatnik nabył udział w zabudowanej nieruchomości w wyniku darowizny w 2008 roku, ocena prawnopodatkowa skutków sprzedaży tego udziału, winna być dokonana na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

• budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

• lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

• spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

• prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Z wniosku wynika, iż podatnik był zameldowany w przedmiotowym budynku mieszkalnym na pobyt stały przez okres ponad 20 lat wobec czego spełniałby jeden z warunków skorzystania z ulgi meldunkowej. Oznacza to, że jeśli podatnik złoży oświadczenie o tym, że spełnia warunki uprawniające go do skorzystania z ulgi, będzie on zwolniony z płacenia 19% podatku od sprzedaży budynku mieszkalnego.

reklama

Czytaj także

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama