| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga internetowa na internet mobilny i korzystanie z sieci w kawiarenkach

Ulga internetowa na internet mobilny i korzystanie z sieci w kawiarenkach

Wydatki na internet mobilny i korzystanie z sieci w kawiarenkach internetowych będzie można wliczyć do ulgi internetowej. Sejmowa komisja finansów publicznych poparła propozycje zmian w PIT, przewidujące m.in. takie rozwiązania.

Zmiany dotyczące m.in. ulgi internetowej zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przygotowany przez komisję "Przyjazne Państwo" w porozumieniu z Ministerstwem Finansów. W dniu 21 października pracowała nad nim sejmowa komisja finansów publicznych.

Zgodnie z obecnymi przepisami, do ulgi internetowej uprawniają wydatki na internet "w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika". Przepisy nie zabraniają odliczenia wydatków na internet mobilny, ale odpowiednich regulacji brakuje w ustawie. Od dochodu można odliczyć do 760 zł.

Zgodnie z propozycjami poselskimi, przepisy dotyczące mobilnego internetu zostaną wprowadzone do ustawy. Ponadto ulga internetowa obejmie wydatki za korzystanie z internetu w kawiarenkach internetowych. Wydatki takie będą musiały zostać udokumentowane fakturami VAT.

"Proponowane rozwiązanie ułatwi podatnikom korzystanie z ulgi, a jednocześnie rozszerzy jej zakres" - napisali autorzy projektu w uzasadnieniu do dokumentu.

Zobacz wskaźnik: Ulgi i odliczenia od dochodu w podatku dochodowym od osób fizycznych

Resort finansów zgodził się zrezygnować z "papierowych" faktur świadczących o poniesionych wydatkach. Autorzy zmian argumentują, że operatorzy usług internetowych coraz częściej udostępniają faktury do wiadomości użytkowników na swoich stronach internetowych, bądź przesyłają je pocztą elektroniczną.

"Wysokość wydatków z tego tytułu będzie ustalana na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Zatem każdy dowód, z którego będzie wynikało, że podatnik uiścił opłatę za użytkowanie internetu będzie dowodem stanowiącym podstawę do dokonania odliczenia, w ramach obowiązującego limitu" - poinformowano w uzasadnieniu do projektu.

Projekt wychodzi na przeciw małżeństwom rozliczającym się wspólnie z fiskusem. W takim przypadku podatek określa się dla obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków (do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów opodatkowanych ryczałtem). Z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów muszą wystąpić oboje małżonkowie. Wspólne opodatkowanie będzie możliwe także w kolejnych latach, bez konieczności składania następnych wniosków.

Projekt precyzuje też pojęcie "osoby samotnie wychowującej dzieci", której przysługuje preferencyjne opodatkowanie. Dzięki temu będą mogły z niego korzystać jedynie te osoby, które samotnie wychowują własne lub przysposobione dzieci, a nie wszystkie osoby stanu wolnego, które posiadają dzieci. Zgodnie z wprowadzoną poprawką, zasada ta będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych jeszcze w tym roku.

Ponadto dokument ujednolica zasady przeliczania na złote wartości wyrażonych w walutach obcych (np. przychodu). Zaproponowano, by w takim przypadku przyjmować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK