Zwolnienia od podatku dla firm w podstrefie SSSE
REKLAMA
Takie ulgi obowiązują już w mieście od końca października 2008 roku, ale formalnie nie mogłyby dotyczyć firm, które zainwestują w podstrefie powstałej 31 grudnia 2008 roku - wyjaśniła skarbnik Białegostoku Stanisława Kozłowska.
REKLAMA
Ulgami zostaną objęci przedsiębiorcy, którzy albo poniosą konkretne, określone nakłady inwestycyjne albo utworzą określoną liczbę miejsc pracy w podstrefie - powiedziała Kozłowska.
By mikroprzedsiębiorca mógł być zwolniony z podatku od nieruchomości musi zainwestować 30 tys. euro lub utworzyć minimum 3 nowe miejsca pracy. W przypadku małych firm to odpowiednio 60 tys. euro lub 10 nowych miejsc pracy, średnie firmy muszą zainwestować 250 tys. euro lub utworzyć 50 nowych miejsc pracy. By ze zwolnienia skorzystała duża firma powinna zainwestować 3 mln euro lub utworzyć 200 nowych miejsc pracy - poinformowała Kozłowska. By skorzystać ze zwolnień, firmy muszą przez 5 lat od ukończenia inwestycji utrzymać utworzone miejsca pracy.
Kozłowska zaznaczyła, że przedsiębiorca sam wybiera sobie tytuł do ulgi: albo nakłady albo miejsca pracy, "to, co mu łatwiej osiągnąć", gdyż obu tytułów do ulg nie można łączyć.
Ze zwolnień nie mogą skorzystać firmy, które mają zaległości w podatkach lub w okresie dwóch lat przed zgłoszeniem zamiaru skorzystania ze zwolnienia, korzystały z umorzeń podatków na sumę jednego tysiąca złotych.
Zwolnieniu z podatku od nieruchomości nie podlegają też budynki, z których korzystają stacje benzynowe lub obiekty handlowe, np. duże sklepy (gdy powierzchnia sprzedaży przekracza 500 metrów kwadratowych).
REKLAMA
Kozłowska podkreśliła, że władze miasta oczekują, że przyjęte zwolnienia "będą ważnym impulsem" zachęcającym firmy do inwestowania w podstrefie. W grudniu będzie rozstrzygany przetarg na sprzedaż pięciu działek w podstrefie. Przyznała jednocześnie, że z obowiązujących zwolnień skorzystały w ciągu kilku ostatnich lat w mieście - poza podstrefą - "pojedyncze firmy".
Jak dotychczas w białostockiej podstrefie zainwestował jeden inwestor, który jest w trakcie budowy fabryki. Ma ona status zakładu pracy chronionej i automatycznie korzysta ze zwolnień z podatku od nieruchomości.
Podstrefa Białystok SSSE, to 30 hektarów gruntów w dwóch kompleksach, przygotowane dla inwestorów w południowo-wschodniej części miasta. W białostockiej podstrefie SSSE mogą powstawać obiekty biurowo-administracyjne, magazyny, obiekty produkcyjno-usługowe i produkcyjne w branżach, które nie są uciążliwe dla środowiska.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA