Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu - pomoc już przy 15-proc. spadku obrotów
REKLAMA
Dzisiaj, 8 grudnia 2010 r. wchodzi w życie ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. z 23 listopada 2010 Nr 219 poz. 1445).
REKLAMA
Ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców ma na celu przeciwdziałanie lub łagodzenie skutków kryzysu. Tymczasem przewidziane w niej rozwiązania jedynie w ograniczonym zakresie są wykorzystywane przez przedsiębiorców znajdujących się w przejściowych trudnościach finansowych.
Jednym z warunków uzyskania pomocy jest udokumentowany przez przedsiębiorcę spadek obrotów gospodarczych rozumianych jako sprzedaż, nie mniej jednak niż o 25 proc., liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym w ciągu kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r. w porównaniu do tych samych 3 miesięcy w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy).
Przepisy ustawy nowelizującej zwiększają dostępność pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu ekonomicznego przez zmniejszenie wskaźnika spadku obrotów gospodarczych przedsiębiorców z 25 proc. do 15 proc. Jak stanowi art. 2 ustawy nowelizującej w roku 2010 przepisy ustawy z 1 lipca 2009 r., w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem.
Pakiet pomocowy, uchwalony w związku z kryzysem, przewiduje m.in. dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego, kiedy firma realizuje mniej zamówień.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat