reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu - pomoc już przy 15-proc. spadku obrotów

Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu - pomoc już przy 15-proc. spadku obrotów

Przedsiębiorstwa, których obroty spadły z powodu kryzysu ekonomicznego lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

Dzisiaj, 8 grudnia 2010 r. wchodzi w życie ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. z 23 listopada 2010 Nr 219 poz. 1445).

Ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców ma na celu przeciwdziałanie lub łagodzenie skutków kryzysu. Tymczasem przewidziane w niej rozwiązania jedynie w ograniczonym zakresie są wykorzystywane przez przedsiębiorców znajdujących się w przejściowych trudnościach finansowych.

Jednym z warunków uzyskania pomocy jest udokumentowany przez przedsiębiorcę spadek obrotów gospodarczych rozumianych jako sprzedaż, nie mniej jednak niż o 25 proc., liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym w ciągu kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r. w porównaniu do tych samych 3 miesięcy w okresie od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy).

Przepisy ustawy nowelizującej zwiększają dostępność pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu ekonomicznego przez zmniejszenie wskaźnika spadku obrotów gospodarczych przedsiębiorców z 25 proc. do 15 proc. Jak stanowi art. 2 ustawy nowelizującej w roku 2010 przepisy ustawy z 1 lipca 2009 r., w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem.

Pakiet pomocowy, uchwalony w związku z kryzysem, przewiduje m.in. dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego, kiedy firma realizuje mniej zamówień.

reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama