REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy w lepszych nastrojach mimo problemów ze zmianą VAT

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zanotowano wyraźną poprawę nastrojów wśród ankietowanych przedsiębiorstw, mimo problemów wynikających ze zmiany stawek VAT pod koniec 2010 r. - poinformował NBP w styczniowym raporcie o kondycji sektora przedsiębiorstw.

Według raportu NBP przedsiębiorstwa oceniły jednorazowe koszty wprowadzenia nowych stawek VAT jako "niezbyt duże" - taką opinię wyraziło 89 proc. respondentów. Ale firmy wskazały, że zmiana ta spowodowała spore trudności oraz wzrost obaw o tempo kształtowania się inflacji.

REKLAMA

Autopromocja

"Jeśli chodzi o przeniesienie wzrostu stawek VAT na ceny, to takie plany ma ok. 53 proc. badanych, w tym 39 proc. firm zrobi to w styczniu br. W większości tych firm cały ciężar wzrostu podatku zostanie przerzucony na odbiorców" - napisano w raporcie.

REKLAMA

Z ankiety wynika też, że w co trzeciej firmie podwyżka VAT nie zostanie w ogóle uwzględniona w cenach. "Obawy o pojawienie się negatywnych następstw zmian podatku VAT mogły być jedną z przyczyn częstszych redukcji kosztów, przeprowadzonych w IV kw. 2010 r." - wskazano.

Zdaniem NBP w IV kw. 2010 oceny sytuacji w sektorze przedsiębiorstw w dalszym ciągu się poprawiały, czemu sprzyjał rosnący popyt, zwłaszcza ze strony odbiorców zagranicznych. "Zanotowano przy tym wyraźny wzrost optymizmu prognoz na kolejny kwartał, po dwóch kwartałach spadku" - napisano.

Ankietowane firmy oczekują, że inflacja wyraźnie wzrośnie. "Odmiennie niż w poprzednim kwartale, w I kw. br. nakłada się to również na znacznie częściej planowane podwyżki cen na towary i usługi oferowane przez ankietowane firmy" - podano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Według ekspertów banku w I kw. 2011 r. przedsiębiorcy nieco częściej deklarują zwiększenie produkcji. "Prognozy produkcji poprawiły się jednak głównie w grupie eksporterów. Firmy zorientowane na rynek krajowy spodziewają się na początku roku niewielkiego spadku tempa sprzedaży, przewidują również możliwość obniżenia dynamiki produkcji" - napisano. Wskazano, że największe spadki optymizmu zanotowano w budownictwie.

Według banku centralnego w 2011 r. można oczekiwać zwiększenia aktywności inwestycyjnej w sektorze przedsiębiorstw. Najwięcej inwestycji zapowiadają duże i bardzo duże firmy, ale widoczne jest też ożywienie w sektorze MSP. "Skala planowanych inwestycji, w tym zwłaszcza działań skutkujących powiększeniem potencjału wytwórczego, w dalszym ciągu nie będzie duża" - zastrzeżono.

Zdaniem analityków NBP poprawie nastrojów nie towarzyszyły plany wzrostu zatrudnienia i płac - wskaźnik prognoz zatrudnienia utrzymał się na poziomie z poprzedniego kwartału. Przyjmować pracowników mogą firmy o wysokim wykorzystaniu mocy oraz te, które planują zwiększenie produkcji. "W podmiotach, w których perspektywy sprzedaży są mniej optymistyczne lub wręcz złe, ankietowani zapowiadają dalsze zwolnienia" - prognozuje NBP.

W raporcie wskazano, że skala ewentualnych podwyżek płac zmniejszyła się wobec poprzedniego kwartału. "Wzrost zatrudnienia i podwyżki płac najczęściej planują firmy z kapitałem zagranicznym, najrzadziej zaś przedsiębiorstwa publiczne" - poinformowano.

Przedsiębiorstwa "relatywnie dobrze" oceniają swoją płynność finansową. W raporcie zastrzeżono jednak, że odsetek firm odczuwających problemy w tym obszarze bardzo powoli, ale nieprzerwanie rośnie. Nie ma to jednak przełożenia na pogorszenie terminowości spłaty kredytu.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

REKLAMA

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

REKLAMA

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

REKLAMA