Podatek od transakcji finansowych ograniczyłby spekulacje
Europejski Komitetu Ekonomiczno-Społeczny (EKES) wydał opinię w sprawie podatku od transakcji finansowych (Dz. Urz. UE C 44, poz. 81).
Opublikowany dokument jest stanowiskiem Komitetu w toczącej się dyskusji na temat podatku od transakcji finansowych, zawierającym rozważania nad celami i skutkami jego wprowadzenia. Opinia odnosi się m.in. do elementów tego podatku takich jak podstawa opodatkowania i jego stawka.
Zdaniem Komitetu wprowadzenie podatku od transakcji finansowych mogłoby mieć decydujący wpływ na zachowania instytucji finansowych, ponieważ ograniczyłoby liczbę transakcji finansowych o niezwykle krótkim terminie (tzw. transakcji spekulacyjnych), które często są również bardzo ryzykowne.
Celem podatku byłoby również zasilenie kasy publicznej. To nowe źródło dochodów, według EKES-u, można by wykorzystać na wsparcie rozwoju gospodarczego w krajach rozwijających się, finansowanie polityki w dziedzinie klimatu w tych krajach czy też zmniejszenie obciążenia finansów publicznych. Ostatni z wymienionych celów oznacza także, że sektor finansowy spłaci otrzymane dotacje. W perspektywie długoterminowej uzyskiwane w ten sposób dochody powinny stać się nowym, ogólnym źródłem dochodów publicznych.
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety PrawnejPodstawą opodatkowania miałyby być nie tylko transakcje międzynarodowe, ale wszystkie transakcje finansowe. Podatek miałby charakter progresywny, ponieważ zarówno klienci instytucji finansowych, jak i same instytucje dokonujące transakcji na własny rachunek należą do najbogatszych kategorii społecznych. Ponadto, jak zauważa EKES, sektor finansowy nie ponosi w odpowiednim stopniu ciężaru opodatkowania.
Podatek powinien mieć także możliwie najszerszy zakres, a najlepiej mieć zastosowanie zarówno do rynków krajowych, jak i do rynków walutowych. W odniesieniu do systemu globalnego EKES zaleca, by stawkę podatku ustalić na poziomie nieprzekraczającym 0,05%. W przypadku systemu europejskiego wskazana byłaby niższa stawka, tak aby podatek ten nie zakłócał funkcjonowania rynku finansowego.
Z wyliczeń zawartych w opinii wynika, że przy stosowaniu podatku w całej UE wpływy z niego wynosiłyby ok. 1,5% PKB, a znaczna część tych dochodów pochodziłaby z brytyjskiego rynku finansowego. Dochody z podatku stosowanego na całym świecie wyniosłyby ok. 1,2% światowego PKB. Wyniki są podobne zarówno dla Europy, jak i dla USA.
Adam Kuchta
Akademia podatków 2023/2024
Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.
Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: