Zadania kontroli skarbowej na 2011 r.
REKLAMA
Wyznaczenie zadań dla kontroli skarbowej poprzedziła analiza wyników kontroli za rok 2010, w której stwierdzono m.in.: 1% spadek liczby kontroli ogółem, w tym 4% spadek kontroli dotyczących podatków, przy jednoczesnym 0,5% wzroście liczby kontroli, w których stwierdzono uszczuplenia podatkowe w porównaniu do wyników uzyskanych w 2009 r.
REKLAMA
W ubiegłym roku urzędy osiągnęły wskaźnika 69% pozytywnych kontroli podatkowych - kończących się ustaleniami, tj. wydaniem decyzji lub złożeniem dobrowolnej korekty deklaracji. W poszczególnych urzędach kontroli skarbowej skuteczność kontroli podatkowych wyniosła od 58% do 80%. Natomiast średnia kwota ustaleń przypadająca na jedną zakończoną kontrolę podatkową wyniosła 290 tys. zł.
W związku z powyższym, zdaniem MF, działania kontroli skarbowej w najbliższych latach powinny się koncentrować przede wszystkim na zwiększeniu oddziaływania w obszarze zapewnienia skuteczności wykonywania zobowiązań podatkowych i innych należności stanowiących dochód budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych, jak również na przyczynianiu się do poprawy zarządzania i wydatkowania krajowych środków publicznych i środków pochodzących z UE oraz na podniesieniu wydajności w wyniku optymalizacji wykorzystania zasobów.
W 2011 r. w kręgu zwiększonego zainteresowania kontroli skarbowej znajdą się więc następujące zagadnienia:
1) rzetelność deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowość obliczania i wpłacania podatków, ze szczególnym uwzględnieniem:
- podatku akcyzowego (szczególnie w obrocie paliwami płynnymi),
- podatku od towarów i usług w obrocie wewnątrzwspólnotowym,
- oszustw w podatku od towarów i usług w obrocie krajowym,
- ujawniania i kontroli niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej,
- opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z nieujawnionych źródeł,
- uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej z wykorzystaniem Internetu,
2) prawidłowość wykorzystania środków publicznych oraz gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa,
3) prowadzenie postępowań kontrolnych z wykorzystaniem technik informatycznych (e-kontrola),
4) współdziałanie z innymi organami w zakresie wykrywania i zwalczania nieprawidłowości należących do zakresu kontroli skarbowej,
5) współpraca z instytucjami UE oraz państwami trzecimi.
Zadania urzędów kontroli skarbowej w 2011 r. stanowią w znacznej części kontynuację zadań realizowanych w latach poprzednich.
oprac. Adam Kuchta
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA