REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Finansów przeciwne ujednoliceniu podstawy CIT

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Rząd jest przeciw propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej rozliczania kosztów podatkowych w CIT w ramach grup przedsiębiorców - poinformował wiceminister finansów Jacek Dominik.

Dominik wziął udział w poświęconym m.in. Paktowi Euro Plus posiedzeniu połączonych sejmowych komisji: finansów publicznych; gospodarki; ds. unii europejskiej. Posiedzenie odbyło się 14 kwietnia br.

REKLAMA

Autopromocja

Pakt Euro Plus został przyjęty w marcu przez szefów 27 państw UE. Zakłada m.in. zbliżanie narodowych polityk gospodarczych.

Anita Błochowiak pytała przedstawiciela resortu finansów m.in. o stanowisko Polski w sprawie propozycji Komisji Europejskiej dotyczących wprowadzenia ujednoliconej podstawy opodatkowania CIT w UE oraz o prognozy resortu finansów przewidujące znaczny wzrost wpływów budżetowych z podatków dochodowych i VAT w najbliższych latach.

Wiceminister finansów Jacek Dominik powiedział, że pakt wskazuje wyraźnie, iż opodatkowanie bezpośrednie pozostaje w kompetencji krajowej. "Dyskusja na temat skonsolidowanej podstawy opodatkowania, czy wspólnej podstawy opodatkowania, trwa co najmniej od sześciu lat w UE. Nikt nie został zmuszony do podniesienia stawki nawet o pół procenta" - powiedział Dominik.

Dodał, że dyskusję na ten temat zainicjowała Francja, uważając, że podatki bezpośrednie mogą mieć zasadniczy wpływ na przenoszenie się przedsiębiorstw. Powiedział, że Polska jest gotowa na rozmowę na temat "szerokiej bazy podatkowej CIT", bo taką właśnie stosujemy. Jej wprowadzenie w całej UE zmniejszyłoby więc konkurencję podatkową ze strony innych państw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Natomiast nie godzimy się w temacie dalszej konsolidacji i rozliczania różnych kosztów w ramach grup przedsiębiorców" - dodał Dominik. Zapewnił, że nie ma zagrożeń, iż ktoś mógłby zmusić Polskę do zastosowania innej stawki podatkowej w podatkach dochodowych, niż sami byśmy chcieli.

Komisja Europejska zaproponowała w marcu ujednolicenie podstawy opodatkowania podatku od firm CIT w Unii Europejskiej.

W dokumencie przekazanym przez MF posłom napisano: "Pakt (Euro Plus) nie stanowi daleko idącej ingerencji w system społeczny i gospodarczy Polski. To rząd RP sam będzie definiował własne działania na rzecz realizacji celów Paktu".

"Rząd Rzeczypospolitej Polskiej opowiada się (...) przeciwko przyjęciu wniosku dotyczącego Dyrektywy w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych w jego obecnym kształcie. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej nie może poprzeć rozwiązania polegającego na stosowaniu mechanizmu konsolidacji podstawy opodatkowania członków grupy oraz jej podziału według ustalonego wzoru" - dodano.

Z dokumentu MF wynika ponadto, że rząd popiera projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nt. ustanowienia sankcji za brak działań ograniczających nadmierne nierównowagi w krajach strefy euro.

Dominik odniósł się także do sprawy planowanego wzrostu wpływów podatkowych. "Nie ma żadnych planów podniesienia stawek podatkowych" - zapewnił. Wyjaśnił, że wyższe wpływy będą wynikać przede wszystkim z większego wzrostu gospodarczego i faktu, że przez poprzednie dwa lata firmy mogły odliczać straty, które poniosły w czasie kryzysu.

"Ten okres właśnie mija (...), poza tym firmy już nie ponoszą strat. Wiele przedsiębiorstw odnotowuje znowu zyski. W związku z tym wracamy ponownie na normalną ścieżkę wzrostu dochodów podatkowych, taką, jaką mieliśmy przed kryzysem" - poinformował wiceminister.

Posłanka Beata Szydło z PiS zaproponowała, by połączone komisje wystąpiły z wnioskiem do Prezydium Sejmu lub rządu o przeprowadzenie debaty na temat korzyści płynących dla Polski z Paktu Euro Plus. "Skoro to poważny pakt i poważna sprawa, to zasługuje na poważną debatę" - powiedziała Szydło. Dodała, że decyzję w sprawie przystąpienia do paktu może podjąć premier, ale "wyposażony w delegację z polskiego parlamentu".

Przewodniczący komisji ds. UE Stanisław Rakoczy odmówił przyjęcia wniosku, tłumacząc to m.in. brakiem kworum (do głosowania potrzebna jest jedna trzecia posłów z każdej komisji). "Trzy komisje zebrały się w ramach spotkań, które mają przybliżać elementy Unii Europejskiej" - tłumaczył.

"To nie jest spotkanie posłów, tylko posiedzenie komisji. Jeśli nie ma kworum, to trzeba przerwać posiedzenie" - ripostował Wojciech Jasiński (PiS). Z kolei jego kolega klubowy Marek Suski zaapelował do Rakoczego o "zaprzestanie łamania regulaminu Sejmu".

Po trwającej kilka minut wymianie zdań policzono obecnych posłów i Rakoczy przerwał - z powodu braku kworum - posiedzenie komisji (kworum miała tylko komisja finansów publicznych). Z listy obecności posłów i złożonych przez nich podpisów wynika, że w posiedzeniu brało udział 44 z 54 posłów komisji finansów publicznych, 34 z 39 posłów komisji gospodarki i 33 z 43 posłów komisji ds. UE.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA