reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Posiłki dla nuczycieli bez VAT, dla pozostałych pracowników już z VAT

Posiłki dla nuczycieli bez VAT, dla pozostałych pracowników już z VAT

Posiłki dla nauczycieli i uczniów wydawane przez szkoły nie są opodatkowane VAT. Zwolnienie to nie obejmuje jednak pozostałych pracowników szkół - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Resort finansów poinformował w komunikacie, że w związku z wątpliwościami dotyczącymi zwolnienia z podatku VAT posiłków wydawanych w szkołach wyjaśnia, iż zwolnienie dotyczy zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Zdaniem MF usługa ta jest traktowana, jako ściśle związana z usługą podstawową, czyli z usługami kształcenia i wychowania. Zwolnienie to nie obejmuje natomiast pozostałych pracowników szkół.

Wcześniej ministerstwo informowało, że "po szczegółowej analizie dyrektywy unijnej oraz ustawy o VAT, które były podstawą do nałożenia VAT na cenę posiłków przygotowywanych w szkołach dla nauczycieli, minister finansów podjął decyzję o zwolnieniu tej usługi z podatku".

Zobacz: Posiłki dla nauczycieli i pracowników szkół nie będą obłożone VAT

Dzięki temu zarówno posiłki dla nauczycieli, jak i dla dzieci będą podlegać tym samym zasadom opodatkowania. Poinformowano, że zmienione zostaną interpretacje Izb Skarbowych, które różnicują VAT w zależności od tego, czy posiłek jest przygotowywany dla nauczycieli, czy uczniów.

W wydawanych dotychczas interpretacjach fiskus stał na stanowisku, iż posiłki przygotowywane w szkołach dla dzieci nie są obłożone podatkiem, ale np. obiady dla nauczycieli i pracowników szkół podlegają stawce 8 proc. (przed 1 stycznia 2011 r. - 7 proc.).

reklama

Czytaj także

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama