reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na co uważać przy wyborze biura rachunkowego

Na co uważać przy wyborze biura rachunkowego

Przed wyborem biura rachunkowego należy sprawdzić jego rzetelność i dokładność. Rozliczanie finansów przedsiębiorstwa warto powierzyć księgowym, którzy poprowadzą księgowość firmy według aktualnych przepisów.

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się outsourcować usługi księgowości, powinien zbadać rynek i wybrać biuro, które cieszy się dobrą opinią i którego pracownicy stale uaktualniają swoją wiedzę. Najczęściej popełniane przez biura księgowe błędy to nieinformowanie swoich klientów o sytuacji finansowej ich firmy, nieprzestrzeganie kodeksu spółek handlowych, a nawet niewłaściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

- Niejednokrotnie spotykaliśmy prezesów firm, którzy prosili nas o pomoc w usunięciu błędów w księgach rachunkowych spowodowanych brakiem doświadczenia i wiedzy ich księgowych z zakresu przepisów prawa - mówi Damian Czuchajewski, prokurent Centrum Finansowo-Księgowego Ekkom.

Księgowość stanowi fundament prowadzenia każdej spółki. Większość błędów w działalności biur rachunkowych wynika z braku znajomości aktualnych przepisów podatkowych. Spółki podlegające pod kodeks spółek handlowych najczęściej są źle rozliczane przez biura rachunkowe, które przez wiele lat wyspecjalizowały się w prowadzeniu firm podlegających pod uproszczoną księgowość (prowadzenie księgi przychodów i rozchodów).

- Często zarządy spółek wybierając usługi biur rachunkowych, kierują się głównie ceną, która jest dużo niższa niż cena biur wyspecjalizowanych w prowadzeniu pełnej rachunkowości. Oszczędzanie na obsłudze rachunkowo-księgowej może jednak nieść za sobą poważne konsekwencje skarbowe - wyjaśnia Damian Czuchajewski.

Kryterium wyboru biura rachunkowego powinno być przede wszystkim doświadczenie oraz stabilność biura, któremu decydujemy się powierzyć finanse firmy. Warto również dotrzeć do aktualnych klientów lub przynajmniej sprawdzić opinie o biurze na forach internetowych. Zawsze należy pamiętać, aby poprosić biuro o referencje oraz dokładnie dowiedzieć się kto i przy pomocy jakich narzędzi zajmie się prowadzeniem naszej księgowości.

Centrum Finansowo-Ksiegowe Ekkom

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 10.07.2014

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama